Článek
Není nic rychlejšího než rychlost světla. Co by se tedy stalo, kdyby se člověku podařilo pohybovat se tímto univerzálním rychlostním limitem? Za prvé, předpokládejme, že je možné, i když tomu, alespoň prozatím, tak není, aby se člověk pohyboval rychlostí světla, což je 299 792 458 metrů za sekundu.
S člověkem, který se pohybuje velmi vysokou konstantní rychlostí, není žádný problém. Lidé nemohou cítit konstantní rychlost, takže byste si ani nemuseli všimnout, že se pohybujete tak rychle.
Problémem tedy není rychlost, ale zrychlení nebo zpomalení. To je to, co zabíjí například při srážce. Změny rychlosti se vyjadřují v násobcích gravitačního zrychlení neboli veličinou „G“. Většina z nás vydrží až 4-6 G. Piloti stíhaček zvládnou na vteřinu nebo dvě až 9G. Trvalá síla G i 6G by však byla smrtelná.
Astronauti vydrží při startu přibližně 3 G, z čehož jedno G je vlastní přitažlivost Země. Je to o něco snazší, protože posádka sedí v poloze vleže, takže síla G působí zezadu na přední část těla, a ne shora dolů, kde by se krev tlačila dolů z hlavy.
Takže největším problémem pro člověka by bylo zrychlení, skutečné dosažení této rychlosti. Příliš velká akcelerační síla nás může zranit a dokonce zabít. Při vysokých zrychleních „bude mít krev potíže pumpovat do končetin,“ řekl Michael Pravica, profesor fyziky na univerzitě v Nevadě, Las Vegas.
Většina lidí dokáže na krátkou dobu zvládnout zrychlení o velikosti čtyř až šestinásobku gravitace (4 až 6 g). Jak se g-síla zvyšuje, schopnost vašeho těla cirkulovat krev z nohou do hlavy se omezuje. Jakmile se vaše krev začne hromadit, omdlíte a pokud se síla nezmenší nebo nezastaví, zemřete, protože vaše tělo trpí hladem po kyslíku, který vaše krev transportuje do celého těla.
Stíhací piloti a další lidé, kteří zažívají vysoké úrovně g-síly, se učí techniky, jak zabránit omdlení, jako je napínání svalů na končetinách, a také používají speciální obleky, aby krátkodobě vydrželi až 9 g. Ale pokud byste zrychlili na rychlost světla během několika sekund, jako ve filmech „Star Wars“, rychle byste se stali lidskou plackou, protože podle kalkulačky g-force, do vás narazila síla přesahující 6 000 g.
Bohužel se ukazuje, že dosažení této vysoké rychlosti není možné. Nemůžete letět rychlostí světla, vzhledem k tomu, že máte konečnou hmotnost.
Einsteinova teorie speciální relativity ukazuje, že jak se hmotný objekt přibližuje rychlosti světla, hmota se začíná zvětšovat, jak se blíží rychlosti světla. Pokud by objekt mohl dosáhnout rychlosti světla, stal by se nekonečně masivním a vyžadoval by nekonečnou energii k udržení této rychlosti.
Pokud byste chtěli zrychlit na rychlost světla bezpečněji, řekněme při 2 g, zrychlení na rychlost světla by trvalo déle než pět měsíců, za předpokladu, že se pohybujete v přímé linii a neexistuje žádný odpor vzduchu. Při 1 g, zrychlení volného pádu, by to trvalo přes 11 měsíců.
Přesto se lidem podařilo některé věci spustit velmi, velmi rychle, pokud lze subatomární částice nazvat „věci“. Urychlovače částic mohou dostat částice, jako jsou elektrony, na rychlost vyšší než 99,9 % rychlosti světla, řekl Pravica. Ale je velký rozdíl mezi tím, jak přimět elektron, aby se pohyboval tak rychle a vypuštěním člověka takovou rychlostí, což by vyžadovalo tolik energie, že by to bylo extrémně nepravděpodobné, i kdyby to neporušovalo fyzikální zákony.
Pokud byste se mohli pohybovat rychlostí blízkou rychlosti světla, zažili byste účinky relativity na čas. Čas by se pro vás pohyboval pomaleji než pro lidi, kteří se pohybují běžnějšími každodenními rychlostmi, i když vaše zkušenosti s časem by se nezměnily. Kdybyste mohli pozorovat lidi pohybující se „normální“ rychlostí, řekl Pravica, zdálo by se, že se pohybují zpomaleně.
Existuje jeden smysl, ve kterém bychom se mohli pohybovat rychlostí blízkou rychlosti světla. Naše planeta a vše ve vesmíru se neustále pohybuje. Země se otáčí a otáčí kolem Slunce, a dokonce i galaxie je v pohybu. Je možné, že kdybychom se vzdalovali od galaxie velmi rychle, a tato galaxie se vzdalovala od nás, pohybovali bychom se vzhledem k této galaxii rychlostí blízkou rychlosti světla. Je možné, že už to tak je. „To ukázal Einstein,“ řekl Pravica. „Všechno je relativní.“