Článek
Nová studie, publikovaná v časopise Science Advances, dospěla k závěru, že Atlantická meridionální cirkulace (AMOC), systém oceánských proudů, které cirkulují vodu v Atlantském oceánu, přivádějí teplou vodu na sever a studenou vodu na jih, se blíží ke kolapsu. Pokud jsou jejich závěry správné, bude mít tento kolaps zásadní dopad na celosvětové klima.
AMOC hraje hlavní roli při šíření tepla a sladké vody kolem Atlantiku prostřednictvím sítě hlubokých a blízkopovrchových oceánských proudů. Funguje tak, že převádí teplou a slanou povrchovou vodu z tropů přes severní Atlantik. Když se přiblíží k severnímu pólu, ochladí se a vytvoří mořský led. Zbývající voda pak klesá a je unášena na jih v hloubkách níže, čímž se cyklus dokončí.
Tím, že přivádí teplejší vodu k severnímu pólu, pomáhá podporovat teplejší povětrnostní podmínky v severozápadní Evropě a severním Atlantiku. Bez AMOC by tyto části planety byly mnohem chladnější.
Velký strach, který panuje, je, že změna klimatu by mohla cyklus narušit tak, že se nebude dát napravit. Četné studie naznačují, že AMOC se zpomaluje a proudí nejslabší rychlostí za celá staletí.
Podobně většina modelů ukazuje, že AMOC bude i nadále zpomalovat, jak se klimatická krize prohlubuje, i když se diskutuje o tom, jak silný a rychlý propad to bude. Jeden nedávný výzkum naznačoval, že by proud Atlantského oceánu mohl zkolabovat během pouhých desetiletí, možná let, ačkoli se to ukázalo jako kontroverzní tvrzení.
V nové studii vědci z Utrechtské univerzity v Nizozemsku tvrdí, že našli nový způsob, jak odhalit signál včasného varování, že se AMOC blíží ke kolapsu. Spustili obří výpočtový model, který simuluje proudění povrchové sladké vody kolem severního Atlantiku v průběhu 2200 let.
Klíčovým zjištěním je, že pohyb sladké vody v Atlantiku kolem 34. rovnoběžky na jih, jižní hranice Atlantiku, by mohl pomoci předpovědět blížící se kolaps AMOC. Když se podívali na minimální množství sladké vody, která se přesunula nahoru z této jižní části Atlantiku, byli schopni říct, zda se AMOC zhroutí v příštích 20 letech.
Když porovnali zjištění modelu s reálnými daty, potvrdili to, co navrhovala většina ostatních modelů: „současný AMOC je na cestě ke zhroucení“.
Výsledky zde dávají jasnou odpověď na dlouhodobý problém v komunitě zabývající se výzkumem klimatu týkající se existence překlápěcího chování AMOC v GCM [globální klimatické modely], píší autoři studie.
„Ano, v těchto modelech se to vyskytuje.“ To je špatná zpráva pro klimatický systém a lidstvo, protože až dosud si člověk mohl myslet, že zhroucení AMOC bylo pouze teoretickým konceptem a zhroucení zmizí, jakmile bude zvážen úplný klimatický systém se všemi jeho dodatečnými zpětnými vazbami,“ uzavírají.
Výzkumníci (moudře) neuvedli konkrétní čas a datum na potenciální bod zlomu, i když si všimli, že kolaps AMOC by „dramaticky“ narušil distribuci tepla ve světových oceánech i mimo ně.