Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Srovnání kojotů, psů a šedých vlků: Kdo umí štěněčí kukuč?

Foto: Freepik / Volný zdroj

Ilustrační foto

Nový výzkum Baylorovy univerzity odhalil, že kojoti, stejně jako domácí psi, mají schopnost vyprodukovat slavný výraz „štěněčích očí“.

Článek

Na rozdíl od předchozích předpokladů vědci zjistili, že kojoti také mají dobře vyvinutý LAOM, podobně jako psi. Toto zjištění je v rozporu s myšlenkou, že sval se vyvinul speciálně pro komunikaci mezi lidmi a psy během jejich domestikace.

Vědecká zjištění naznačují, že schopnost produkovat ‚štěněčí psí oči‘, není jedinečným produktem domestikace psů. Ale spíše rysem předků sdíleným mnoha druhy rodu Canis. To vyvolává fascinující otázky o roli výrazů obličeje v komunikaci a přežití mezi divokými psovitými šelmami.

Výzkumný tým zkoumal u kojotů levator anguli oculi medialis (LAOM). Sval zodpovědný za zvednutí vnitřního obočí k vytvoření „štěněčích psích očí“.

Foto: Baylorova univerzita
Foto: Baylorova univerzita

Zatímco psi i kojoti mají dobře vyvinutý LAOM, u šedých vlků je sval buď modifikovaný, nebo úplně chybí. To zpochybňuje hypotézu, že selekce řízená člověkem, byla u psů výhradně zodpovědná za vývoj zvednutí vnitřního obočí. Místo toho studie naznačuje, že LAOM byl pravděpodobně přítomný u společného předka psů, kojotů a šedých vlků. Ale u vlků se později ztratil nebo zakrněl.

Obličejové svaly kojotů

Výzkum také dokumentoval významné vnitrodruhové variace v obličejových svalech kojotů, zejména těch, které souvisí s pohyby obočí a rtů. U vzorků kojota použili vědci k vyloučení také genetickou analýzu původu psů. Čímž se potvrdilo, že tyto vlastnosti nejsou výsledkem křížení.

„Naše práce odhaluje, že kojoti a psi sdílejí nejen podobnosti v chování, ale také fascinující evoluční historii, která zahrnuje schopnost vytvářet výrazy, o kterých jsme si kdysi mysleli, že jsou jedinečné pro domestikovaná zvířata,“ řekl Cunningham.

Tento objev má širší důsledky pro pochopení vývoje výrazů obličeje u savců. LAOM se možná původně vyvinul pro funkce související s viděním a pohyby očí. Spíše než pro komunikaci s lidmi, jak se dříve myslelo. Budoucí studie na jiných psích druzích, včetně červených vlků a afrických divokých psů, mohou dále osvětlit roli výrazů obličeje při přežití a komunikaci mezi druhy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz