Hlavní obsah
Věda

Jupiterova mračna nejsou ze zmrzlého čpavku

Foto: Ilustrační_Freepik/AI-generated

O objev se postaral Steve Hill, amatérský vědec, který již dříve ukázal, že dokáže mapovat atmosféru Jupiteru pomocí speciálních barvených filtrů, které používá na svém zahradním dalekohledu.

Článek

A právě Hillovy výsledky poskytly počáteční vodítka k následné studii. Hill totiž zjistil, že mraky jsou hodně hluboko v Jupiterově „teplé atmosféře“. To znamená, že se tvoří dost hluboko na to, aby byly shodné s těmi, které se tvoří díky zmrzlého čpavku.

Aby si Hill ověřil svoje pozorování, spojil síly s profesorem Patrickem Irwinem z Oxfordské univerzity, jehož tým už dříve použil přístroj MUSE na ESO Very Large Telescope (VLT) ke studiu atmosfér plynných obrů.

Přístroj MUSE je schopný skenovat atmosféru Jupiteru na různých vlnových délkách a mapovat tak všechny molekuly, které jsou v atmosféře planety.

Mraky v teplé atmosféře

Nová studie, která spojila amatérské a profesionální astronomy, ukázala, že tato mračna jsou ve skutečnosti v atmosféře níže, než se předpokládalo. Vědci také zjistili, že jsou složené z něčeho úplně jiného.

Astronomové si dlouho mysleli, že vrchní část Jupiteru, kterou tvoří ikonické světle hnědé pásy, je způsobená zmrzlým amoniakem (čpavkem). Zřejmě půjde o směs hydrogensulfidu amonného smíchaného se smogem.

Fotografie ve videu jsou vytvořené na základě reálných dat z MUSE. Ukazují, jak plynný obr vypadá v různých vlnových délkách.

Překvapivá přesnost amatérského dalekohledu

Nová studie nakonec ukázala, že tento nový přístup se zahradním dalekohledem nebo VLT/MUSE, může s klidem zmapovat množství amoniaku v Jupiterově atmosféře s překvapivou přesností.

Pokud jde o mraky, tým dospěl k závěru, že atmosféra Jupiteru je hodně podobná vrstvám na dortu. Mraky hydrogensulfidu amonného zakrývají horní vrstvy, někdy ale mohou být i dekorací mračen ze ledového čpavku, pokud jsou přivedené na vrchol silným vertikálním prouděním.

Celá dortová struktura však ještě není zcela rozluštěná. K jejímu odhalení bude zapotřebí práce amatérských vědců. Takže příště až se budete dívat na Jupiter nebo na Saturn, možná také pomůžete poodhalit tajemství, která se stále schovávají v naší Sluneční soustavě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz