Hlavní obsah
Věda a historie

Záhadný mezihvězdný objekt objevený minulý týden je asi nejstarší kometou, která kdy byla spatřena

Foto: M. Hopkins/Ōtautahi-Oxford, ESA/Gaia/DPAC, Stefan Payne-Wardenaar, CC-BY-SA 4.0, EurekAlert

Možná že je dokonce starší o více než tři miliardy let než naše sluneční soustava, tvrdí vědci.

Článek

Spatřit kmetu je velmi vzácné, ale spatřit nejstarší kometu? Pro astronomy je to úchvatný zážitek. Tento objekt navíc na rozdíl od předchozích dvou návštěvníků, které vstoupily do naší sluneční soustavy z jiných částí vesmíru, se zdá (viz video), že 3I/ATLAS se po galaxii pohybuje po strmé dráze trajektorií, která naznačuje, že k nám přichází z tlustého disku Mléčné dráhy.

Tlustý disk je jednou ze dvou hlavních složek galaxie Mléčné dráhy. Je starší a tlustší než tenký disk a tvoří přibližně 10-15 % hmotnosti galaxie.

Mléčná dráha je „zatím“ druhou největší známou galaxií. Hvězdný disk má průměr přibližně 100 tisíc světelných let (30 kpc) a tloušťku přibližně 1 tisíc světelných let (0,3 kpc).

Foto: M. Hopkins/Ōtautahi-Oxford team, ESA/Gaia/DPAC, Stefan Payne-Wardenaar, CC-BY-SA 4.0, EurekAlert

Boční pohled na Mléčnou dráhu, na kterém jsou znázorněné odhadované dráhy našeho Slunce a komety 3I/ATLAS. Kometa 3I/ATLAS je znázorněna červenými přerušovanými čarami a Slunce je znázorněno žlutými tečkovanými čarami. Je zřejmý velký rozsah dráhy 3I vertikálně do vnějšího hustého disku, zatímco Slunce zůstává blíže rovině galaxie.

Foto: M. Hopkins/Ōtautahi-Oxford, ESA/Gaia/DPAC, Stefan Payne-Wardenaar, CC-BY-SA 4.0, EurekAlert

Pohled shora na galaxii Mléčná dráha zobrazující odhadované oběžné dráhy našeho Slunce a komety 3I/ATLAS. 3I/ATLAS je zobrazena červenými přerušovanými čarami a Slunce žlutými tečkovanými čarami. Velký rozsah oběžné dráhy komety 3I do vnějšího tlustého disku je jasně viditelný, zatímco Slunce zůstává blíže jádru galaxie.

Tento návštěvník, který je bohatý na vodní led, je teprve třetím známým objektem, který přišel z oblasti mimo naši sluneční soustavu a který kdy byl spatřen v našem kosmickém sousedství. Ale rozhodně je prvním takovým, který se k nám dostal ze zcela jiné oblasti a vstoupil do naši galaxie.

Podle astronoma Matthewa Hopkinse z Oxfordské univerzity, by mohl být starý více než sedm miliard let  a mohl by být dosud nejpozoruhodnějším mezihvězdným návštěvníkem.

Všechny komety, které nejsou mezihvězdné, jako například Halleyova kometa, vznikly s naší sluneční soustavě, takže jsou staré až 4,5 miliardy let. Mezihvězdní návštěvníci však mohou být mnohem starší. A z těch, o kterých zatím víme, naše statistická metoda naznačuje, že 3I/ATLAS je s velkou pravděpodobností nejstarší kometou, jakou jsme kdy viděli.

Zdroje: https://conference.astro.dur.ac.uk/event/7/contributions/751/, https://www.eurekalert.org/news-releases/1090778

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz