Článek
Jak se v současnosti léčí závažná onemocnění jater? Medicína zná pouze jednu metodu, a to transplantaci. Problém není v chirurgii, ale v nedostatku dárcovských jater. Nová metoda může poskytnout alternativní efektivní buněčnou terapii.
Současné jaterní progenitorové buňky (HPC) umí pomoci s „opravou jater“, bohužel se ale často dobře nepřichytí k existující tkáni, což ve finále snižuje účinnost léčby.
Vědci z Birminghamské univerzity vyvinuli metodu pokrytí buňky HPC přírodními cukry (polysacharidy), jako je kyselina hyaluronová a alginát, díky čemuž jsou buňky „lepivější“.
Potažené buňky vykazují zvýšenou schopnosti přilnout k jaterní tkáni a dalším buňkám, což znamená, že buňky s větší pravděpodobností zůstanou na místě a pomůžou játrům s regenerací. Potah buňky nepoškozuje a ani jim nebrání v jejich funkci. Potažené buňky se stále umí přeměnit na jaterní buňky a plně konat své funkce, jako je produkce důležitých proteinů.
Důležitou informací je, že tento přístup se vyhýbá genetické modifikaci, což usnadňuje jeho použití v klinických studiích. Vědci věří, že by tato metoda mohla být adaptovaná i na jiné typy buněk a plánují další studie.
Zdroje: https://www.eurekalert.org/news-releases/1090464, https://research.birmingham.ac.uk/en/publications/the-role-of-stem-cells-in-liver-injury-and-repair, https://phys.org/news/2025-07-sugar-coated-sticky-stem-cells.html