Článek
Vláda, kterou si ve volbách vybíráme, je správcem naší země, našich majetků, naši bezpečnosti. A my ji na tuto službu poskytujeme daně. Právo volit by měli naši občané, kteří žijí v zahraničí jen ti, kteří mají trvalý pobyt v Česku, nebo kteří zde platí daně. Emoční vztah k naši zemi prostě nemůže stačit.
Volba parlamentu je v podstatě něco podobného, jako volba zastupitelstva obce, nebo volba v krajích. Nemohu volit v obci, kde jsem se narodil, pravidelně ji navštěvuji a po prožitém dětství mám k této obci hluboký emoční vztah. Nemám tam trvalý pobyt. Nemám přece právo se podílet na výběru lidí, kteří budou rozhodovat, zda přestaví školu, opraví chodníky, nebo postaví rozhlednu.
Nemám nic proti korespondenční volbě, ale jsem proti tomu, aby mohli volit všichni, kdo vlastní český pas, české občanství. Lidé, kteří zde nežijí, nebo dokonce nikdy zde nežili, kteří zde nikdy neplatili daně, lidé kteří mnohdy ani neumi mluvit česky.
Uvedy dva konkrétní příklady, které znám: Můj přítel má americké a české občanství. 35 let žil v USA, nyní žije zde v Česku. Ptal jsem se ho:" Koho jsi volil? Bidena, nebo Trumpa?"
Odpověděl mi: „Nikoho. Když nyní v USA už nežiji, tak si myslím, že nemám právo rozhodovat, kdo bude americkým prezidentem. Když jsem žil v USA, nevolil jsem v Česku z obdobných důvodů.“ A součástí amerického občanství je to, že občan USA musí platit americké daně, i když žije v zahraničí. Což je i zdůrazněno patřičnou poznámkou v americkém cestovním pasu.
Jiný příklad: Můj přítel se při studiích v zahraničí zamiloval do Afričanky, oženil se s ní a narodila se jim dcera. Jak už to v životě chodí, manželství se rozpadlo. Žena se vrátila do Afriky s dcerou, přítel do Česka. Tato žena v Česku nikdy nebyla, česky neumí. Dcera se dostala na návštěvu do Česka již jako skoro dospělá žena. Česky neumí,po otci ziskala české občanství. Pro Afričanku výhra, může svobodně cestovat a studovat v Evropě. Má takový český občan mít právo korespondenčně volit? Podle mne NE!