Článek
V sobotu 23. listopadu se prostřednictvím platformy Zoom uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen Mezinárodní mírové výtvarné soutěže Loving-Peace. Akce přilákala více než 700 hostů z celého světa, včetně umělců, pedagogů a zástupců mírových organizací.
Mezi oceněnými byli i mladí talenti z České republiky. Zlatou, stříbrnou a bronzovou cenu ve svých kategoriích získaly žákyně ze základních uměleckých škol v Písku a Strakonicích, čímž nejen prokázaly své umělecké nadání, ale také přispěly k posilování mírového poselství prostřednictvím výtvarného umění.
Během slavnostní ceremonie přednesla vítězka hlavní ceny, Paola Andrea ze školy Carlose Leona Gomeze v Kolumbii, inspirativní projev o významu své vítězné ilustrace. V něm popsala, jak se snažila prostřednictvím kresby propojit myšlenky světového míru a ochrany životního prostředí. Její dílo zachycuje postavu s paprskem naděje v očích, přesto však trpící frustrací a bolestí z nedosažitelnosti tohoto ambiciózního cíle.
Paola závěrem vyjádřila přání, aby její ilustrace inspirovala ostatní k většímu zájmu o ochranu přírody a posílení mírové spolupráce mezi národy.
Národní kola 6. ročníku Mezinárodní výtvarné soutěže Loving-Peace proběhla ve 130 městech v 53 zemích. Celkový počet účastníků byl přibližně 23 400 a v letošním roce se konaly zvláštní navazující akce v Koreji. V rámci mírových iniciativ IWPG tato akce přispěla k podpoře mírové kultury v místních komunitách.
Mezinárodní mírová skupina žen (International Women's Peace Group, IWPG, předsedkyně Hyun Sook Yoon) oznámila, že od května probíhalo po celém světě více než dva měsíce národní kolo výtvarné soutěže Loving-Peace Art Competition (ILPAC). V září proběhlo závěrečné kolo hodnocení, v němž byla představena nejlepší díla vybraná z 53 zemí.
ILPAC, kterou pořádá IWPG, si klade za cíl podporovat talenty míru, kteří mohou vyjádřit své srdce pro mír prostřednictvím obrazů a praktikovat jej ve svém životě. IWPG pořádá ILPAC každoročně ve velkých světových městech, aby dětem a mládeži poskytla příležitost představit si a zobrazit svět míru. Tímto způsobem chtějí vnést ducha skutečného míru do srdcí příští generace a prostřednictvím jejich děl přivítat kulturu míru v jejich regionech.
V důsledku konfliktů po celém světě neustále roste počet úmrtí dětí. Podle zprávy organizace Save the Children z června letošního roku se předpokládá, že v oblasti Gazy je pohřešováno, zadržováno nebo zabito více než 21 000 dětí. Mary Uzochukwu, dítě z Biafry, které přišlo o svou zemi kvůli válce (17 let, žena, účastnice předběžného programu ILPAC Netherlands), řekla: „Umění mi umožňuje vyjádřit svůj sen a přání o světě bez válek a konfliktů, kde by všichni mohli žít v míru. Snažila jsem se ukázat obraz naděje na mírovou budoucnost. Doufám v mír a sním o době, kdy budeme moci žít beze strachu a bolesti.“
„Mentorské partnerství“ je projekt probíhající v rámci ILPAC. Zaměřuje se na rozvíjení a podporu mírových a uměleckých talentů v místních komunitách. Na základě darování talentu odborníky na umění mají laureáti ILPAC šanci získat od těchto odborníků mentoring. Celkem 53 umělců se zapojilo do darování svého talentu a pokračovalo ve výstavě na téma „Sdílení mírového pohledu na svět napříč generacemi“, která představila jejich umělecká díla spolu s díly oceněných studentů.
Soutěž Loving-Peace se stala významnou platformou pro podporu mladých umělců, kteří skrze své dílo inspirují k harmonii a globální spolupráci.
Kontaktní osoba:
Karolína Fořtová
Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG)
iwpgeurope@gmail.com