Článek
Sobota 28. června 2025 se v pražském Crowd Cafe nesla ve znamení kreativity, emocí a společné touhy po míru. Právě zde proběhlo slavnostní předání cen národního kola Mezinárodní mírové výtvarné soutěže „Milujeme mír“, které pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Události se zúčastnilo kolem 60 hostů, včetně dětí, rodičů, pedagogů i přátel výtvarného umění a mírového vzdělávání.

Ceremonie vyhlášení vítězů
Do letošního ročníku soutěže bylo zasláno 231 výtvarných prací ze 17 základních a uměleckých škol z celé České republiky. Mladí umělci ve věku od 7 do 18 let ztvárnili svými díly nejrůznější pohledy na mír pod jednotným zadáním „Co mohu udělat pro to, aby se mír stal skutečností?“ – jako vztah mezi lidmi, jako bezpečí v každodennosti i jako globální ideál.
Dětské výtvarné práce často zachycovaly svět bez válek, přátelství mezi národy, porozumění, ale i naději, rodinu a přírodu. Výsledkem byla pestrá paleta dojemných, hlubokých i hravých výjevů, které oslovily nejen porotu, ale i přítomné diváky. Soutěž tak znovu ukázala, že právě skrze umění mohou děti vyjádřit své nejvnitřnější myšlenky a přání.

Výherní obrázky - 1. místa ve čtyřech věkových kategoriích
Slavnostní atmosféru podtrhl i proslov české youtuberky Justýny Koubové, která se ve svém vystoupení obrátila přímo k dětem i dospělým:
„Když se dívám na vaše obrázky, cítím naději. Naději, že svět může být krásnější, klidnější a laskavější – a to i právě díky vám. Vaše výtvory nejsou jen hezké na pohled – jsou plná odvahy, emocí a snů. Nesou v sobě myšlenku. A to je něco, co v dnešní době potřebujeme víc než kdy dřív. Mír nezačíná někde daleko – ale právě tady. V našich rodinách, ve školách, a především ve způsobu, jak se k sobě vzájemně chováme.“
Těžký úkol pro porotu – ocenit jen některé
Porota složená z umělců Ireny Procházkové, Stanislava Triga Tříletého a Lindy Kaplanové ocenila celkem 43 dětí ve čtyřech věkových kategoriích. Výběr vítězů nebyl jednoduchý – každé dílo přineslo jedinečný pohled a emoci.
Porotkyně Linda Kaplanová během ceremonie vzkázala dětem i jejich učitelům a povzbudila je do další tvorby:
„Nepřestávejte tvořit a pečujte o svou fantazii – bude vám pomáhat celý život. Kdykoliv se budete cítit smutní, tvoření vás vytáhne z každé špatné nálady.“
Jednou z oceněných byla i Anna z Hodonína, která se ve své věkové kategorii umístila na 3. místě s obrázkem Kouzlo míru. Na otázku, co pro ni znamená mír, odpověděla:
„Mír… i když jsme všichni jiní, i když vypadáme jinak, tak bychom se měli všichni kamarádit a být přáteli, aby nevznikaly války.“

Kouzlo míru, Anna (3. místo v první kategorii)
Soutěž s hlubším poselstvím
„Milujeme mír“ není jen výtvarná soutěž – je to mezinárodní projekt, který spojuje děti z různých koutů světa prostřednictvím umění. Cílem je posilovat povědomí o míru a nenásilí, inspirovat děti, aby přemýšlely o roli jednotlivce ve světě a povzbudit je, že i jejich hlas a vize mohou mít dopad.
Letos se do soutěže zapojily také ukrajinské děti z Talent Factory, které našly v tvorbě způsob, jak se vyrovnat s bolestí války. Učitelka umění Yulia Slipich, která je zároveň ředitelkou umělecké školy v Chersonu, během rozhovoru přiblížila pozadí jednoho z výtvorů: „Tento obrázek kreslila holčička, které je 5 let. Je tam rodina, dům a možná to je naše Ukrajina. To je to, na co naše děti teď myslí – chtějí klid, tátu a mámu spolu. Válka totiž rozdělila rodiny – děti a maminky jsou zde a tátové na Ukrajině. Takže by chtěly, aby byla rodina spolu. Všechny děti by se chtěly vrátit domů. Mír je, když je rodina spolu… Když se na to dílo dívám, je to hodně pozitivní. Jsou tam domy – to je v srdci každého Ukrajince. Také tam je Slunce pro celý svět. Autorka má ráda květy a proto jsou na zemi i na obloze. Na obloze na Ukrajině lítají droniy– připomínají květiny, i když tyto květiny přináší smrt. Děti by rády, aby to spíš byli poslové míru.“
Vítězné práce z národního kola budou postoupeny do mezinárodního kola v Soulu, kde se utkají s výtvory dětí z více než 50 zemí. Česká účast je v tomto ohledu mimořádně cenná a ukazuje, že i u nás se mírové hodnoty stávají součástí vzdělávání i společenského dialogu.
IWPG – Mír jako aktivní hodnota
Pořádající organizace, Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG), je nezisková organizace, která působí globálně v oblasti mírové diplomacie, vzdělávání a lidských práv. Zaměřuje se zejména na posílení role žen a dětí ve vytváření mírového světa a na prosazování proměny mezinárodního práva tak, aby dokázalo předcházet a zabraňovat násilnému řešení konfliktů.
Kontakt pro média: Pavla Stehlíková
Pražský tým IWPG (www.iwpg.cz)
E-mail: iwpgeurope@gmail.com