Článek
„Ženy jsou mocnými hybatelkami změn. Ženy, které jsou základem každé společnosti, prokázaly příkladné schopnosti v budování porozumění, trpělivosti a výchovy. Díky těmto vlastnostem se ženy staly dokonalými subjekty pro budování míru na celém světě.“
Dr. Ngozi Orabuezeová, vedoucí štábu exilové vlády Republiky Biafra, zdůraznila „zásadní roli žen při budování míru“ na zasedání otevřeného panelu během Mezinárodní ženské mírové konference 2024, která se konala 19. září v letovisku Kensington v Gapyeongu v provincii Gyeonggi.
Sdílela: „Zastupuji více než 70 milionů Biafranů. Jako žena z Biafry mám v této misi za úkol vytvářet ve světě povědomí o tom, jak mírové soužití, respektování základních práv jednotlivce, rovnost, spravedlnost a porozumění mohou učinit svět lepším místem.“
Popsala, že válečná bolest v Biafře byla způsobena tím, že „chyběl mír“, a zdůraznila: „Musíme zvolit dialog místo konfrontace, soucit místo krutosti. Našim bratrům a sestrám v nigerijské unii podáváme olivovou ratolest. Pojďme společně pracovat na budoucnosti, kde se bude dařit všem etnickým skupinám bez strachu a útlaku.“
Zasedání otevřeného panelu umožnilo lidem z různých prostředí vystoupit a svobodně vyjádřit své myšlenky. Účastníci vystoupili, aby se podělili o své příběhy a zdůraznili hodnotu žen v mírové práci.
Paní Agatha Sushila Anthony Dias, zakladatelka indické organizace Amcha Ghar, která podporuje zranitelné děti, řekla: „Ženy jsou často válkou postiženy nejvíce a nesou nejtěžší břemena. V minulosti byly ženy submisivní, ale nyní, posíleny vzděláním, mají sílu a znalosti, aby mohly chránit své děti a utvářet mírovější budoucnost.“
Jelikož se na mírových aktivitách HWPL podílí již více než sedm let, řekla: „Byla jsem svědkem neuvěřitelné práce, kterou odvedl základní tým a jeho členové po celém světě, a pevně věřím, že Deklarace míru a ukončení války (DPCW) bude brzy všeobecně přijata a realizována.“
Paní Jang Jung-hee, předsedkyně správní rady Bang Jeong-gwan Research Institute, řekla: „Důvodem, proč se ženy musí podílet na mírové práci, je to, že mají potenciál řídit mírové aktivity v našich komunitách, které zahrnují děti, rodiny a sousedy. Praktikování míru začíná již v dětství. Čtení mírových knih, praktikování míru a myšlení na mír jsou některé mírové aktivity, které musíme rozvíjet s našimi dětmi.“
Hon. Maria Martha Lacouture, tajemnice pro hospodářský rozvoj, životní prostředí a cestovní ruch na radnici ve Valleduparu, řekla: „Ženy byly vždy v centru společenských změn. Musíme jít příkladem a podporovat projekty dialogu a mírového řešení konfliktů, podporovat iniciativy na ochranu životního prostředí a udržitelný mír. V roce 2025 bude Valledupar důkazem společné mírové společnosti.“
Paní Thandar Aung, zakladatelka Myanmarského profesního institutu, řekla: „Když investujeme do míru, vychováváme další generaci vůdců a tvůrců změn. Považuji za svou povinnost být hlasem rozumu a empatie v každém prostoru, který zastávám - ať už ve své profesní práci, ve své komunitě nebo jako mentorka mladé generace.“
Jedna z pracovnic IWPG, která plánovala zasedání otevřeného panelu, řekla: „Téma konference ‚Ženy - vůdkyně působící na mír‘ se netýká pouze vůdcovství žen v určitém společenském postavení. Bez ohledu na postavení nebo titul může každý praktikovat mír a šířit pozitivní vliv na lidi kolem sebe.“
Úvod IWPG
IWPG je mezinárodní ženská nevládní organizace registrovaná v ECOSOC a DGC OSN. Má 114 poboček ve 122 zemích a 730 partnerských organizací v 66 zemích. V rámci vize „dosažení udržitelného světového míru“ IWPG aktivně pracuje na budování mírových sítí, šíření mírové kultury, provádění mírového vzdělávání žen a podpoře legislativy Deklarace míru a ukončení války (DPCW).