Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zakažme TikTok dřív, než nás ovládne hranolka Alenka

Foto: Pixabay

Čas zakázat TikTok?

Co to je? Je to návykové, sbírá to o nás informace a slouží to Rusku k podkopávání demokracie po celém světě. Správně, je to TikTok.

Článek

Sociální síti TikTok se tento týden dostalo nebývalé pozornosti médií a to hned ze dvou důvodů. Jednak bizarním výstupem Aleny Schillerové kritizující v kostýmu hranolky Fialovu vládu, což je spíše k pousmání. Ovlivnění rumunských prezidentských voleb, které kvůli této čínské sociální síti vyhrál proruský podivín a ultranacionalista Georgescu, už ale žádná sranda není. V Rumunsku bude ještě druhé kolo, takže Georgescu nakonec do prezidentského křesla usednout nemusí. I tak by to měla být pro celý svět výstraha či lépe impulz k debatě o případném zákazu této sítě, považované mnohými experty za čínskou hybridní zbraň a špionážní nástroj v jednom.

Zmanipulování voleb snadno a rychle

Jak to funguje? Ukažme si to na zmiňovaném Rumunsku. Calin Georgescu měl v průzkumech dlouho kolem 5 %. Vzhledem k jeho bizarním, proruským a fašistoidním názorům by taková podpora asi odpovídala. Chtěl se inspirovat ruskou moudrostí, je proti NATO i EU a v bublinkových nápojích jsou podle něj nanočipy… Kromě Putina navíc obdivuje i válečného rumunského fašistického diktátora Antonescua a Putinova dvorního filosofa Dugina, kterého před lety i pozval do Rumunska… Prostě cvok. Jistě i takto orientovaný politik si v dnešní době nějaké příznivce najde. Jak to, že ale vyhrál? Tím se dostáváme k TikToku a manipulaci. Georgescu to totiž rozjel na TikToku. Poslední týden před volbami údajně vykukoval na Rumuny na TikToku úplně všude a pořád. Georgescu tak zvládl během čtyř dní před volbami získat 50 miliónů zhlédnutí (Rumunsko ma 20 miliónů, z toho 9 miliónů je na TikToku) a překvapivě vyhrál první kolo s 23 % všem průzkumům navzdory.

Ukazuje se, že ale nešlo o nějakou spontánní vlnu přízně. Tisíce účtů, které ve stejný okamžik sdílely stejný obsah na jeho podporu bylo falešných a navíc docházelo ke koordinaci jeho podporovatelů skrze ruskou síť Telegram. Z Ruska měly přitéct i peníze na celou tuto akci, což se zatím zcela neprokázalo. Georgescu se ale vůbec neobtěžoval předložit účetnictví kampaně, prý žádné peníze nepotřeboval a vše mu zařídili dobrovolníci…

Nejnovější trend politické reklamy - influenceři

Politická reklama se dnes čím dál více dělá nepřímo. Už to není jako dřív, kdy si strany platily vlastní reklamu. Dnes se politický marketing dělá jinak. Prostě si zaplatíte nějakého známého influencera nespojeného s vaší stranou a on tak nějak mezi řečí ve svých videích prohodí třeba cosi jakože kvůli Fialovi půjde strašně pozdě do důchodu a Babiš by to určitě udělal lépe. Vzhledem k čím dál větší neochotě lidí číst a také snižující se schopnosti porozumět psanému textu, je pak TikTok pro takovéto kampaně naprosto ideální. Má navíc největší dosah na mladší generaci, která se o politiku jinak příliš nezajímá. TikTok má ještě jednu nepopiratelnou výhodu. Odborníci se shodnou, že tato síť má asi nejlépe fungující algoritmy a s tím spojenou jak personalizaci obsahu, tak i sběr dat o uživatelích… Společnost ByteDance, vlastníci a tvůrci TikToku, patří zkrátka k technologické špičce.

Kampaní na této síti se chytli především populisté a extrémisté a už teď je zřejmé, že TikTok je zodpovědný za nárůst podpory těchto stran napříč Evropou. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Zdaleka nejvíce na TikToku řádí Andrej s Alenkou, zatímco vládní politici se vůbec nechytají. Ono se prostě ten populistický a extrémistický obsah nabitý emocemi často zápornými (strach) a zabalený do laciných hesel lépe prodává, zvláště děláte-li to skrze formát krátkých, amatérských videí na této platformě.

TikTok je droga

Volební manipulace a rozsáhlý sběr dat není ale to nejhorší. TikTok je k tomu všemu ještě droga způsobující závislost. Kompulzivní návyk vám TikTok způsobí už po zhlédnutí 260 videí, což odpovídá jen třem hodinám sledování. A toto nejsou data nějakých „zaujatých, zlých“ vědců ze západu, nýbrž nešťastnou náhodou uniknuvší data samotného TikToku respektive společnosti ByteDance. Už pro samotnou tuto skutečnost by stálo za to uvažovat o zákazu, přinejmenším pro mladistvé.

Zakázat TikTok? Někde už to udělali.

To, že TikTok představuje nebezpečí samozřejmě není novinka. Tajné služby na to upozorňují už delší dobu a řada zemí už podnikla různá opatření. V řadě zemí (USA, Kanada, Francie atd.) nesmí být nainstalován na vládních zařízeních. Podobné doporučení vydal i náš NUKIB. V některých zemích šli ale ještě dále a TikTok jednoduše zakázali. Hodně z těchto zemí jsou sice nedemokratické státy jako Írán, Sýrie či některé středoasijské republiky, je ale mezi nimi i největší demokracie světa Indie či americký stát Montana. Svého času chtěl zakázat TikTok i bývalý a budoucí americký prezident Trump. Tak uvidíme, čeho se dočkáme v jeho druhém období.

Každopádně, proč by mělo být legální něco, co využívá Rusko k manipulaci voleb, shromažďuje to velice sofistikovaně data o uživatelích a odesílá je to společnosti sídlící v nedemokratické zemi, a k tomu všemu je to ještě návykové, opravdu nevím. V Indii TikTok zakázali a žádná katastrofa se tam nekonala.

Navíc je tu ještě jeden možná úplně nejdůležitější argument. TikTok je s prominutím především úplná blbost. Trávit svůj drahocenný čas sledováním stupidních videí, je prostě úplná škoda života. Těžko se můžeme divit, že děti nečtou, nerozumí psanému textu či mají problémy se chvíli soustředit. Pokud vyrůstají od kolébky s mobilem v ruce a jen rolují prstem a sjíždějí přihlouplá videa, je to asi logický důsledek.

Sítě jsou navíc zlodějem času a života. Den má pořád - i po vynálezu sociálních sítí - 24 hodin. A pokud člověk 8 prospí, dalších 8 je v práci, zbývá už jen 8. Pokud několik z těchto 8 strávíte na TikToku nebo jiných sítích, vlastně vám z života moc nezbyde. I pokud byste byli na sítích jen hodinu denně, dá to za rok (365 děleno 24) přes dva týdny a pokud to vydělíte 16 (aktivní čas člověka během dne) tak to dá skoro 23 dní.

Prostě, život je krátký, tak ho netravte na TikToku!

Nezapomeňte hlasovat v anketách úplně dole!

Zdroje:

Excelentní rozhovor o volbách v Rumunsku a TikToku

Fundovaný rozbor politické situace v Rumunsku

Mapa restrikcí vůči TikToku

Anketa

Byli byste pro zákaz TikToku v ČR?
Ano
100 %
Ne
0 %
Celkem hlasovalo 6 čtenářů.

Anketa

Byli byste pro zákaz sociálních sítí pro mladistvé?
Ano
100 %
Ne
0 %
Celkem hlasovalo 6 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz