Článek
Pepino mosaic virus je virová choroba, která se objevila v roce 1974 v Peru. Dále se roku 1999 rozšířil do Evropy, kdy byl téměř současně zjištěn v porostech skleníkových rajčat v Nizozemsku, Německu a Velké Británii. V následujících letech byl objeven i v mnoha dalších zemích Evropy, Severní a Jižní Ameriky a Číně.
Přenos
Pepino mosaic virus je extrémně snadno přenosný kontaktem mezi rostlinami navzájem i při jejich ošetřování a sběru plodů, kdy dochází ke kontaminaci použitých mechanizačních prostředků i rukou, oblečení a obuvi. Virus přetrvá na kontaminovaných předmětech i několik dní až týdnů. Virus je přenosný osivem, zde je však riziko přenosu malé. Také byl pozorován přenos kontaktem opylovači (čmeláky).
Příznaky napadení
Příznaky infekce jsou nespecifické, snadno zaměnitelné s příznaky jiných virů nebo abiotickými poruchami, případně mohou být infikované rostliny bez příznaků. Nejčastějšími příznaky u rajčat je slabá chlorotická mozaika až žlutá strakatost listů, mezižilková chloróza, tmavozelená mozaika a kučeravost, může ale také docházet ke krnění rostlin a deformacím růstového vrcholu.
Na plodech se mohou projevit příznaky nepravidelného dozrávání a mramorování. Vzhledem k tomu, že příznaky jsou na přirozených hostitelích nespecifické, je nevyhnutelné možnou infekci potvrdit nebo vyloučit pomocí některé z laboratorních metod.
Ochrana
Nejdůležitějším opatřením proti šíření je použití zdravé sadby a pro její produkci výsev dobře vyčištěného osiva pocházejícího ze zdravých rostlin. Významná je kontrola porostů, při které se vyhledávají rostliny s podezřelými příznaky a také důsledná likvidace plevelů jako možného zdroje infekce. V členských státech EU jsou uplatňována fytosanitární opatření proti šíření viru mozaiky pepino osivem rajčete.
Česká republika
V České republice provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský každoročně průzkum a testování rostlin rajčat z polních i chráněných kultur. Na základě těchto průzkumů byl v roce 2008 zjištěn výskyt tohoto viru v produkčním porostu rajčat ve skleníku. Virus byl zavlečen infikovaným osivem nebo sazenicemi původem z EU a následně eradikován. Taktéž se v dřívějších letech objevovaly v obchodní síti infikované plody rajčat původem ze Španělska, Maroka, Nizozemska a Belgie.