Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Pozor, aby vám tato hniloba nezničila sklizeň

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Pokud chceme hezkou sklizeň, tak musíme o naše rostliny pečovat. Největším problémem jsou však choroby a škůdci. Jak se vyvarovat hnilobám, které mnohdy zničí část naší sklizně?

Článek

Bakteriální stonková hniloba asi není to, co by člověk rád viděl na své zahradě. Tato bakterie z rodu Erwinia může napadat rajčata, papriky, tykev, cibuli, mrkev a mnoho dalších druhů rostlin, které běžně máme na zahradě. Navíc tato měkká bakteriální hniloba patří k nejzávažnějším hnilobám skladovaných rostlinných produktů.

Šíření

Tato bakterie se šíří se závlahovou vodou nebo hmyzem, jako je např. květilka cibulová. Bakterie jsou schopné přežívat saprofyticky na organických zbytcích v půdě, ale i ve skladovacích prostorách. Mokrá bakteriální hniloba je podpořena zejména vyšší teplotou a přítomností vody na povrchu pletiv i půdy.

Příznaky

Vnitřní šupiny měknou a vodnatí, postižená tkáň s vývojem choroby mění barvu ze žluté na hnědou. Krček měkne a postupně kašovití, listy žloutnou, vadnou a klesají dolů. Taková cibule se může rozkládat na kašovitou, páchnoucí hmotu.

Je ale nutné podotknout, že příznaky napadení bakteriemi Erwinia lze zaměnit s původci houbových onemocnění.

Ochrana

Dobrou ochranou je v tomto případě preventivní opatření. Velmi důležité je nepěstovat cibuloviny na příliš vlhkých půdách. Na to navazuje i to, abychom plodiny důsledně střídali, aby případná hniloba nepřežívala v půdě.

Jak bylo již zmíněno, tak květilka cibulová může pomáhat k šíření. Proto není od věci provést ochranu proti těmto hmyzím škůdcům.

Dále sem patří:

Sklizeň za suchého počasí u fyziologicky nepřezrálých cibulí.

Rychlé a kvalitní usušení cibulí před uskladněním.

Natě odstranit až po jejím dokonalém zaschnutí.

Skladování pouze nepoškozených cibulí a to zhruba při teplotě 0–2 °C a vlhkosti 65–70 %.

Zdroj: Rostlinolékařský portál

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz