Článek
Kraj podpoří ekologické projekty za více než 20 milionů korun
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun v rámci dotačního programu, který je zaměřen na obnovu a výstavbu malých vodních nádrží, tůní a rybníků. Cílem je zlepšit schopnost krajiny zadržet vodu, posílit ekologickou stabilitu a omezit dopady klimatických změn. V loňském roce byl o podporu vysoký zájem a kraj tak pokračuje v podpoře projektů, které mají skutečný dopad.
Peníze poputují obcím, spolkům i soukromníkům
Na dotace mohou dosáhnout obce, příspěvkové organizace, honební společenstva, spolky i vlastníci pozemků. Projekty mohou zahrnovat obnovu zanesených nebo zaniklých vodních ploch, výstavbu nových nádrží nebo přírodě blízkých tůní. Z dotací lze pokrýt až 80 % nákladů, maximálně však 1 milion korun na projekt. Tím se zajišťuje široká dostupnost podpory a motivace pro lokální iniciativy.
Proč jsou tůně a rybníky důležité?
Obnovené tůně a malé rybníky plní klíčovou funkci v ochraně přírody – zadržují vodu v krajině, zlepšují mikroklima, podporují výskyt obojživelníků, ptáků a hmyzu a zároveň zpomalují odtok vody při přívalových deštích. V době, kdy Česká republika čelí vysychání krajiny a ztrátě biodiverzity, jde o mimořádně efektivní a udržitelnou intervenci.
Obnova vodních prvků jako součást klimatické adaptace
Podpora vodních prvků v krajině není jen ekologickou, ale také strategickou záležitostí. Snižování dopadů sucha, zadržování vody i při extrémních srážkách a podpora diverzity živočichů i rostlin přispívají k celkové odolnosti regionu vůči klimatické nejistotě.
Zájem o dotace narůstá, rozhoduje kvalita projektů
Krajský úřad očekává i letos vysoký zájem, a proto bude rozhodování založené na kvalitě projektových žádostí, jejich připravenosti a ekologickém dopadu. O dotaci lze žádat do 30. srpna, nebo do vyčerpání alokace. Důraz je kladen na projekty, které mají udržitelnost, přírodě blízké řešení a přímý efekt na vodní režim krajiny.