Hlavní obsah

Když svoboda slova narazí…aneb „Buď dobrý!“ a „Nepřemýšlej!“

Foto: Ján Fífál /editee AI

Totalitní dystopie

Satirický pohled na moderní internetovou cenzuru přirovnávající současnou situaci na českém internetu k dystopickému světu filmu Demolition Man. S humorem a nadsázkou popisuje, jak umělá inteligence a přehnaná politická korektnost ničí společnost.

Článek

„Buď dobrý!“

očipovaný uživateli San Seznamu roku 2024,

Takto nějak by dnes znělo uvítání na Seznam.cz, kde je každé druhé slovo prohřeškem proti komunitním standardům. Jako John Spartan po rozmrazení zjišťuji, že svět už není, co býval. Za každé peprnější slovo mi z účtu odečítají kredity jako z automatu na pokuty v Demolition Man. Přemýšlím, jak napsat tento fejeton, aniž bych urazil umělou inteligenci, která ho bude kontrolovat. Jako John Spartan v Demolition Man zjišťuji, že budoucnost není pro každého - zvlášť pro ty, co si rádi od plic zanadávají.

Sedím tu nad klávesnicí jako John Spartan nad třemi mušlemi a přemýšlím, jak napsat, že něco je na… však víte co. Pardon, vykazuje známky biologické nepřívětivosti třetího stupně.

Zatímco švec v pohádce utekl do sousední země, my nemáme kam utéct. Internet je všude. Jako v Demolition Man, kde Dr. Raymond Cocteau vytvořil „dokonalou“ společnost, i Seznam vytváří svůj sterilní svět:

Vzpomínáte na vtipy z dob komunismu?

„Víte, jaký je rozdíl mezi totalitou a demokracií?“

„V totalitě vám řeknou rovnou, co nesmíte říkat. V demokracii vám to navrhne algoritmus.“

„Vítejte v San Seznam, kde je všechno zločin!“ - tedy kromě každodenního počítání mrtvých během kovidu. To bylo v pořádku, stejně jako strašení třetí světovou nebo kolapsem ekonomiky. Ale nedej bože, abyste napsali, že nějaký politik je „trouba“ - pardon, „jedinec s alternativním přístupem k řízení státu“.

Připomíná mi to scénu z Demolition Man, kde John Spartan dostane pokutu za sprosté slovo, zatímco Simon Phoenix vesele terorizuje město.

Scéna, kde John Spartan zjistí, že v budoucnosti jsou zakázané všechny „škodlivé“ věci, mi připomíná dnešní Seznam. Alkohol, maso, sůl, tuk - všechno je špatně. Ale hey, aspoň můžeme každý den sledovat počítadlo nakažených! Zatímco nahoře v San Seznamu běží titulky „DALŠÍ VLNA SE BLÍŽÍ!“, my v komentářích nemůžeme ani napsat „To je ptákovina“ - pardon, „Toto tvrzení vykazuje znaky ornitologické nepřesnosti“.

Jako Edgar Friendly a jeho rebelové v podzemí, i my hledáme způsoby, jak obejít systém. Vytváříme kódová slova, používáme metafory. Místo „To je na prd“ píšeme „Tento příspěvek vykazuje známky gastrointestinální nepohody“.

Vzpomínáte na ty zlaté časy devadesátek? Kdy jste mohli napsat „tohle je na ho*no“ a nikdo se nad tím nepozastavil? Doba pokročila a my jsme vyspěli v sofistikovanou společnost, kde se místo lejna říká „biologický odpadní produkt trávicího traktu“.

A co teprve ta dvojí měřítka! Zatímco já nemohu použít slovo „lejno“ (možná proto, že by se někdo v Bruselu mohl cítit dotčen), Seznam může vesele publikovat články jako „KOLAPS NA OBZORU!“ nebo „VŠICHNI ZEMŘEME!“.

Zatímco během pandemie běželo počítadlo mrtvých jako digitální hodiny na Times Square, počítadlo zablokovaných „nevhodných“ komentářů by už dávno přeteklo.

Vzpomínám si, jak v 90. letech Nova vysílala „Volejte řediteli“ s Železným, kde padala slova jako „lump“ či „darebák“. Dnes by musel říkat „morálně flexibilní podnikatelský subjekt“.

Nedávno jsem chtěl napsat článek o tom, jak politik „lže jako když tiskne“. Systém mi nabídl korekci: „komunikuje kreativně s pravdou“.

I my máme jediný povolený způsob vyjadřování - hyperkorektní newspeak. Jejich slovník zakázaných slov je delší než Ottův slovník naučný!"

„Víte, jaký je rozdíl mezi Seznamem a Rudým právem?“

„Rudé právo aspoň přiznávalo, že je rudé!“

Vzpomínám na scénu, kde John Spartan zjistí, že sex byl nahrazen virtuální realitou.

Jako když John Spartan objevil, že v budoucnosti jsou zakázané hamburgery nahrazeny veganskými tyčinkami, zakázaná sůl a sex, názory předžvýkanou digitální kaší a kde každé druhé slovo je zločin proti digitální harmonii, i my objevujeme, že jsou zakázané:

- Upřímné názory

- Kritické myšlení

- Přirozený jazyk

Podobně i my zjišťujeme, že skutečná diskuze byla nahrazena sterilním „konstruktivním dialogem“.

I my zjišťujeme, že jsou zakázaná slova jako:

- „Pitomec“ (nyní "kognitivně svérázný jedinec")

- „Nesmysl“ (nyní "alternativní interpretace reality")

- „Hovadina“ (nyní "biologicky inspirovaný omyl")

- „Kretén“ → „Jedinec s nestandardním IQ profilem“

- „Blbost“ → „Kognitivní disonance“

- „Lže“ → „Prezentuje alternativní fakta“

Máme jen sterilní diskuze plné prázdných frází.

🤣"Víte, jak poznáte svobodné médium?"

„Podle počtu zakázaných slov v jejich kodexu.“

Seznam není svobodné médium, ale je nezávislé! Nezávislé na zdravém rozumu.

Lenina Huxley by byla nadšená z naší „pokrokové společnosti“. John Spartan by asi raději zůstal zmrazený. I mě je na blití ze světa, kde jsou zakázané nadávky, kritika a upřímnost. Parodický svět budoucnosti jako tehdy ztvárnili tvůrci scifi filmu, se nám zhmotnil ve smutnou skutečnost. Žijeme v totalitní dystopii a tvrdí nám, že v demokratickém ráji!

🤣"Jak se zdraví dva redaktoři Seznamu?"

„Buď zdráv, soudruhu fact-checkeru!“

„I ty buď zdráv, soudruhu obsahový moderátore!“

V San Angeles aspoň věděli, že žijí v utopii. My si myslíme, že žijeme ve svobodné společnosti. Dokud nenarazíme na:

„Váš příspěvek byl smazán z důvodu porušení komunitních standardů.“

Sedím tu a vzpomínám na doby, kdy společnost byla skutečně svobodná. Kdy jsme mohli říct, že něco je „na prd“, aniž by nás algoritmus označil za „toxický element“. Byl to krátký okamžik svobody, trval jen několik let. Jak je možné, že jsme si jej nechali vzít? A stejně jako John Spartan, i já si říkám: „Jak se to sakra stalo?“

🤔 Seznam věří, že zákazy přinesou lepší budoucnost??

ZAKÁZÁNO:

- Kritické myšlení (způsobuje společenský rozkol)

- Ironie (mate algoritmy)

- Přirozená mluva (příliš toxická)

- Upřímnost (narušuje harmonii)

POVOLENO:

- „DALŠÍ VLNA MUTACÍ!“

- „VŠICHNI ZEMŘEME… více v článku po reklamě“

- „APOKALYPSA ZA ROHEM - klikněte zde“

P.S.: Tento fejeton byl třikrát vrácen k přepracování, protože obsahoval „potenciálně problematické výrazové prostředky“. Nakonec prošel až po nahrazení všech „závadových“ slov jejich politicky korektními ekvivalenty. Tento text prošel 1984 kontrolami AI a byl schválen Ministerstvem Digitální Pravdy. Všechna případná podobnost s realitou je čistě náhodná a způsobená nadměrnou konzumací Taco Bell - jediného povoleného fast foodu v San Seznamu.Text byl „vylepšen“ o 158 politicky korektních výrazů. Za použití slova „prdlajs“ jsem obdržel pokutu za porušení slovního morálního kreditu, odevzdal ledvinu, a musel absolvovat tři kurzy „Efektivní komunikace v digitálním prostoru“ při týdenním pobytu v převýchovném táboře „Digitální harmonie“. Během psaní tohoto fejetonu:

- Zemřelo 0 lidí na covid

- 358 komentářů bylo smazáno

- 147 účtů bylo zablokováno

- 42 uživatelů bylo posláno na převýchovu

- 1 švec přestal zpívat

VAROVÁNÍ:

Tento text může obsahovat stopy svobodného myšlení. V případě náhlého prozření kontaktujte nejbližší centrum digitální harmonie.

Čtení tohoto textu může způsobit:

- Nekontrolované záchvaty smíchu

- Náhlé prozření

- Touhu říkat věci tak, jak jsou

- Nostalgii po době, kdy se věcem říkalo pravými jmény

V případě výskytu těchto příznaků okamžitě navštivte centrum digitální harmonie nebo si pusťte 24hodinový stream pozitivních zpráv.

*Poznámka: Pokud by tento text někoho urazil, připomínám, že je to jen „alternativní interpretace reality v kontextu satirického narativu“.

Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami či institucemi je čistě náhodná. Tento fejeton je satirickou nadsázkou kombinující prvky z filmu Demolition Man s kritikou současné online cenzury. Slouží k pobavení a zamyšlení nad současnými trendy v online komunikaci. Je inspirován filmem Demolition Man (1993). Jakákoliv podobnost se současnou realitou je… počkejte, někdo klepe na dveře.*

S pozdravem,

Váš digitálně nepřevychovaný John

Budoucnost patří nepodvoleným!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz