Hlavní obsah

Posekaná tráva není odpad! 5 chytrých způsobů, jak ji využít na zahradě naplno

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Posekaná tráva nemusí končit v popelnici. Dá se chytře využít jako kompost, mulč, přírodní hnojivo i krmivo pro zvířata. Objevte jednoduché způsoby, jak z ní udělat užitečného pomocníka na zahradě.

Článek

Co dělat s posekanou trávou? Zahradníkovo zlato, které nepatří do popelnice

Každý, kdo seká trávník, to zná. Hromada zeleného odpadu, který láká k tomu ho jednoduše naházet do bio popelnice. Ale počkejte – víte, že ta hromada je plná života a užitku?

Jako člověk, co má k zahradě blíž než ke kávovaru, vám můžu říct jedno – posekaná tráva je něco jako vedlejší produkt vaší péče o zahradu, který rozhodně není na vyhození. Ať už máte malý dvorek nebo zahradu jako menší pole, tahle „zelená hmota“ se dá využít chytře a přirozeně. Ukážu vám pár osvědčených triků, jak ji proměnit v užitečného pomocníka.

Kompost: Dusíkatá bomba pro vaši půdu

Začneme klasikou – kompostem. Tráva je bohatá na dusík, což je skvělá zpráva pro každý kompostér. Jen to chce trochu rozvahy. Pokud hodíte trávu na hromadu v metrové vrstvě, vznikne vám zelený mazlavý koláč, který akorát zapáchá. Ale když ji rozložíte na slabé vrstvy (ideálně do 10 cm) a proložíte suchým materiálem jako je sláma, listí nebo nadrcené větvičky, máte vyhráno. Tráva se rozkládá rychle, takže je to skvělý startér pro pomaleji rozkládající se materiál. A za pár měsíců získáte voňavý humus, který vaše záhony ocení víc než drahé hnojivo z obchodu.

Mulčování: Zelený kabátek pro záhony

Posekaná tráva se skvěle hodí i jako přírodní mulč. Když ji rozprostřete kolem rostlin, vytvoříte vrstvu, která drží vlhkost, omezuje růst plevele a postupně uvolňuje živiny. Navíc chrání půdu před přehřátím i erozí. Jen pozor – mulč by měl být čerstvý, ale ne mokrý, a v rozumné vrstvě (kolem 5 cm). Ať se vám záhon nepřehřeje nebo nezačne plesnivět. U rajčat, dýní, paprik nebo keřových plodin mulč z trávy funguje perfektně.

Trávníkový čaj: Tekutý doping pro rostliny

Zní to zvláštně, ale funguje to. Trávníkový čaj je výluh z posekané trávy, který můžete použít jako přírodní tekuté hnojivo. Do větší nádoby (třeba kýbl nebo sud) dejte čerstvou trávu, zalijte vodou a nechte kvasit tak tři až pět dní. Výsledná voňavá směs (no dobře, spíš smradlavá, ale účinná) se pak naředí a můžete jí zalévat záhony. Rostliny vám to vrátí rychlejším růstem a sytější barvou. Používám to hlavně na saláty a zelí – rostou jako z vody.

Krmení pro zvířata: Snídaně pro ušáky i morčata

Pokud máte doma králíky, morčata nebo třeba slepice, tráva se dá využít i jako čerstvé krmení. Ale pozor – musí být čistá, chemicky neošetřená a ideálně lehce zavadlá, aby zvířatům nezpůsobila zažívací problémy. U nás doma si trávu dávkují hlavně morčata – jakmile slyší sekačku, začnou pískat jak na koncertě.

Sušení: Zásoba na horší časy

Pokud máte přebytek trávy a nechcete, aby vám shnila na hromadě, můžete ji usušit. Sušená tráva, tedy klasické seno, se dá využít později buď pro zvířata, nebo třeba i jako přísada do domácího kompostu v zimě, kdy chybí čerstvá organická hmota.

Tráva není problém, je to příležitost

Zkuste se na posekanou trávu příště podívat jinak než jako na odpad. Je to materiál plný živin a možností, jak vaší zahradě pomoct bez nutnosti utrácet peníze za drahé produkty. Stačí trochu plánování a práce – a výsledek vás potěší. A hlavně, zahrada se vám odvděčí. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti.

Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz