Hlavní obsah

Zaléváte v horku? Možná děláte víc škody než užitku. Tohle musíte změnit

Foto: freepik

Vlny letních veder jsou pro zahradu obrovskou zkouškou. Správné zalévání je klíčem k přežití rostlin, ale pozor, řada lidí dělá zásadní chyby. Kdy a jak zalévat, aby voda skutečně pomohla.

Článek

Slunce pálí, půda praská – a my bereme hadici

Každý, kdo má zahradu, to zná. Slunce se do půdy opírá jako o výheň, listy vadnou, květy se kroutí a tráva ztrácí barvu. První impuls? Popadnout konvi nebo hadici a pořádně „napustit“. Jenže právě v tom tkví kámen úrazu. V létě se sice zdá, že čím více vody, tím lépe – ale pravda je přesně opačná. Přelévání, špatné načasování i způsob, jakým zaléváme, mohou vést k nemocem rostlin, plesnivění nebo zbytečnému plýtvání vodou. Pojďme si říct, jak to dělat chytře.

Co dělat a čemu se vyhnout

1. Zalévejte ráno – ne večer, ne přes den
Ranní hodiny (ideálně mezi 5. a 7. hodinou) jsou pro zalévání naprosto ideální. Půda je tehdy ještě chladná, takže voda neprchá do vzduchu, ale má čas vsáknout ke kořenům. Naopak večerní zálivka může vést k plísním – voda přes noc zůstává na listech a stéblech, což podporuje houbová onemocnění.

2. Vyhněte se „opalování“ rostlin
Zalévání přes den, kdy svítí ostré slunce, je pro rostliny vyloženě škodlivé. Kapky vody na listech fungují jako lupa a mohou způsobit popáleniny. Navíc se velká část vody ihned odpaří – a to je škoda každé kapky.

3. Zalévejte ke kořenům, ne přes listy
Rostlina přijímá vodu hlavně kořeny, ne přes listy. Zkuste tedy směřovat proud vody přímo ke kořenové části – ideálně tak, aby pronikla hluboko a ne jen zvlhčila horní vrstvy. Povrchové zalévání jen podporuje mělký růst kořenů, které pak v horku trpí ještě víc.

4. Málo a často? Ne. Hodně a méně často!
Raději zalévejte jednou za dva až tři dny, ale pořádně – zhruba 10–15 litrů na metr čtvereční. Mělké a časté zalévání způsobuje, že kořeny zůstávají v povrchové vrstvě, kde je největší sucho.

5. Mulčujte – udržíte vláhu
Pokud nechcete neustále běhat s konví, zkuste mulč. Sláma, kůra, posekaná tráva nebo listí pomáhají zadržet vláhu v půdě a zároveň snižují výkyvy teploty u kořenů. Je to jednoduchý trik, který šetří vodu i vaše úsilí.

6. Dešťová voda je královna
Kohoutková voda bývá tvrdá a studená. Pokud máte možnost, sbírejte dešťovou vodu – je měkčí, má příznivější teplotu a rostliny ji milují. Navíc je to ekologické a zdarma.

Chytře, ne chaoticky

V parných dnech se na zahradě nevyplatí jednat impulzivně. Zalévání je spíš umění než rutina. Když budete rostlinám naslouchat – a trochu přemýšlet, kdy a jak zaléváte – bohatě se vám odvděčí. Zdravými květy, šťavnatou zeleninou a půdou, která nevyschne na prach. A vy? Budete mít dobrý pocit, že vodu neplýtváte, ale opravdu pomáháte.

Zdroj: Jan Hovorka / vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz