Hlavní obsah
Knihy a literatura

Sto grafů o tom, jak to jde s Amerikou z kopce - Minirecenze knihy Adrift

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Penguin Random House
27. 7. 16:24

Hodně zajímavá a vlastně dost smutná knížka o tom, že USA už nejsou, co bývaly…

Článek

Přiznejme si to otevřeně. USA na tom nejsou zrovna nejlépe. Klesá dostupnost psychologické péče, bohatí bohatnou a střední třída chudne a navzdory enormním výdajům na zdravotní péči je průměrný věk dožití stále o několik let nižší ve srovnání s dalšími rozvinutými zeměmi. O těchto a dalších depresivních věcech píše známý profesor a podcaster Scott Galloway ve své nové knize Adrift. A protože obrázek vydá za tisíc slov, rozhodl se použít pro své vyprávění sílu grafů, takže je nám všeobecný společenský a ekonomický pokles v kdysi nejlepší zemi na světě představován pomocí grafů (tady bych se měl asi pokusit taktně zamlčet, že ne vše jsou vždycky grafy a někdy jde o vlastně zbytečné vizualizace několika málo čísel, které jsou vizualizacemi jen proto, že to měla být knížka plná grafů). Pro mne nejzajímavějšími ukázkami v knížce byly situace, kdy se sice může zdát, že je něco všeobecně špatně, ale ve skutečnosti je realita jiná. Příkladem může být kriminalita v New Yorku. Lidé si myslí, že je mnohem více zločinu a že kriminalita stále stoupá, i když je to ve skutečnosti naopak a mohou za to média. Je to vidět například ve srovnání toho, kolikrát má New York Times v nadpisu článku slovo vražda a kolik vražd se skutečně v New Yorku stalo. Ani těchto pár v podstatě pozitivních zpráv nevyváží spoustu negativních zpráv a trendů, jejichž depresivnost pro Evropana ještě stoupá v okamžiku, kdy si uvědomí, že grafy pro většinu evropských zemí by vypadaly stejně.

Adrift: America in 100 Charts - Scott Galloway (2022 v nakladatelství Portfolio/Penguin)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz