Článek
Veljko Birmančevič
Překvapivá letní posila z Tolouse. Překvapivá zejména proto, že nebývá časté, aby hráč z francouzské Ligue 1 přestoupil do české Fortuna ligy.
Veljko Birmančevič je 183 cm vysoký, 25letý srbský fotbalista, pocházející ze Šabacu. Přes bělehradský Partizan a dva další srbské kluby se dostal v roce 2021 do švédského Malmö FF. Se švédským klubem získal hned v první sezoně titul a byl druhým nejlepším střelcem týmu. Ochutnal také základní skupinu Ligy mistrů proti Juventusu Turin, Zenitu Petrohrad a londýnské Chelsea. Celkem si v milionářské soutěži, včetně předkol, připsal na své konto 13 utkání, 4 góly a 2 asistence. S Malmö vyhrál také švédský pohár.
Po vydařeném angažmá v Malmö se roce 2022 stěhoval do francouzského Tolouse. Přestup vyšel na 4,1 mil. euro. V sezoně 2022/23 sehrál ve francouzské lize 25 utkání. Dalších pět přidal v domácím poháru, který Tolouse vyhrálo. Tři starty si připsal v Evropské lize.
Horší to však bylo s Birmančevičovou produktivitou v Tolouse. Odehraných 25 ligových zápasů bez vstřeleného gólu, to není dobrá vizitka pro ofenzivního borce. V kolonce ligové asistence navíc také svítila nula.
Očekávání tedy zcela nenaplnil, ale také to nebyl hráč, který by ve Francii jen vysedával v nejvyšší soutěži na střídačce. Přesto využil nabídku Sparty a šel hrát poněkud překvapivě českou Fortuna ligu.
Ve Spartě se stal okamžitě hráčem základní sestavy. Přicházel s pověstí ofenzivního univerzála, který může hrát na křídle vpravo i vlevo, jako devítka i podhrot. Brian Priske mu ale poměrně brzy našel stálý post na pravé straně sparťanské ofenzívy, kde bylo volné místo po Tomáši Čvančarovi. V podzimní části odehrál Veljko Birmančevič 16 ligových mačů, dalších deset přidal v evropských pohárech, včetně předkol. Stal se jedním ze základních „kamenů“ sparťanské sestavy. Tahounem týmu. Také jeho produktivita šla ve Spartě nahoru. V lize si připsal 6 gólů a 5 asistencí, v Evropě 4 góly a jednu asistenci.
Poměrně rychle se stabilizovala sparťanská ofenzíva s Veljko Birmančevičem vpravo, Lukášem Haraslínem vlevo a Janem Kuchtou na hrotu. Tato trojice si poměrně rychle „sedla“, našla společnou řeč a vytvořila úderné trio, před kterým se klepou obrany soupeřů. Těží ze vzájemné souhry a podpory záložníků, zejména Fina Kairinena a Albánce Laciho.
Birmančevičovi se opět daří. Dává o sobě znovu vědět na evropské scéně. Stal se nejlepším hráčem závěrečného kola skupinové fáze Evropské ligy. Navázal v hlasování fanoušků na spoluhráče Krejčího. Ten uspěl v úvodu soutěže. UEFA o výsledcích ankety informovala na sociální síti X. Birmančevič skóroval dvakrát při výhře Sparty 3:1 na stadionu Arisu Limassol. Tímto vítězstvím Sparta postoupila do 16finále Evropské ligy. Birmančevič tedy bude mít příležitost ukázat se v Evropě na jaře znovu.
Pokud mu velmi dobrá podzimní forma a zdraví vydrží i v jarní části sezony, přijdou dříve či později na přetřes dvě klíčové otázky.
První je návrat do srbské seniorské reprezentace. Veljko Birmančevič v ní debutoval už v roce 2021. Na kontě má z toho roku tři mezistátní utkání. Od té doby se mu pozvánky zatím vyhýbaly. Srbská reprezentace se kvalifikovala na EURO 2024 do Německa. V její ofenzivě stále figuruje 35letý veterán Dušan Tadič z Fenerbahce, dále 31letý Filip Djuričič z Panathinaikosu či 29letý Aleksandr Mitrovič z Al Hilal, který prožil největší část kariéry v anglické Premier League v dresech Fulhamu a Newcastlu. Dalšími adepty základní sestavy jsou 23letý Dušan Vlahovič z Juventusu, 21letý Lazar Samardžič z Udinese a 27letý Saša Lukič z Fulhamu. Konkurence tedy obrovská, ale EURO a možnost reprezentovat vlast je jistě i pro Birmančeviče velké lákadlo.
Jarní Evropská liga bude příležitostí pro Veljka Birmančeviče dát o sobě ještě více vědět a „zamotat“ srbskému reprezentačnímu kouči Stojkovičovi hlavu. První možnost přesvědčit ho o svých kvalitách bude mít už 15.února v istanbulské aréně Galatasaraye. Odveta se odehraje o týden později na Letné.
Druhou otázkou je „Birmova“ budoucnost ve Spartě. Ta pochopitelně zajímá zejména sparťanské fanoušky. Veljko Birmančevič je na Letné z Tolouse pouze na hostování do léta 2024. Smlouvu v Tolouse má do léta roku 2025. Tržní hodnota hráče se v současné době odhaduje na zhruba 4,5 mil. euro. Pokud bude chtít Sparta získat srbského borce nastálo, bude muset sáhnout hlouběji do kapsy.
„Birmu“ si sparťanští fanoušci velmi oblíbili. S uznáním o něm hovoří i čeští fotbaloví experti. Někteří novináři píší, že je to hráč, který se do české ligy dostal tak trochu omylem, výrazně ji svým umem převyšuje. Je to prý hráč pro evropské TOP ligy. Možná mají pravdu. Birmančevič už v Evropské lize prokázal, že má na to prosadit se v evropské konkurenci. Když má den, je k neudržení. Jako v Limassolu.
Do systému hry, který chce hrát Brian Priske, skvěle zapadl. Vyniká rychlostí a dynamikou, schopností vyvézt míč, má velmi dobrou techniku, slušnou střelu, i když to rozhodně není typický kanonýr. Má velmi dobrou přihrávku. Chce hrát rychle dopředu. Je stále aktivní. Není „líný na krok“, vyniká celkově velmi dobrým pohybem. Má také velmi dobrou defenzivní činnost. Dokáže rychle přepnout na defenzivní úkoly. Velkým přínosem je jeho presink, kterým dostává hráče pod tlak a získává míče. Sparta v něm získala pracovitého fotbalistu. Je týmovým hráčem. Dokáže „odmakat“ celý zápas.
Na podzim ve Spartě zlepšil čísla, která mu ve Francii chyběla. Bilance 6 ligových gólů a 5 asistencí + další 4 góly a 1 asistence v Evropské lize určitě není špatná. Na druhou stranu, pořád má v produktivitě jisté rezervy.
Sparta bude řešit stejný problém jako v případě Jana Kuchty. Toho také z Ruska získala nejdříve na hostování a v závěru jara stála před otázkou, zda hráče koupit za „velké peníze“ natrvalo. Tehdy se rozhodla do hráče investovat. Kuchta chtěl se Spartou spojit svoji budoucnost. Sparta měla zájem.
Jaké to bude v případě srbského fotbalisty, je zatím otazník. Neoficiální zprávy hovoří o tom, že vykoupení Birmančeviče z Tolouse by stálo zhruba 53 milionů korun. Nejsou to malé peníze, ale většina sparťanských fanoušku by asi bez rozmyšlení řekla „Ano“. Sparta má majitele, díky kterému si to jistě může dovolit. V nedávné době ukázala na příkladech nejen Jana Kuchty, ale i Dávida Hancka a Lukáše Haraslína, že takové rozhodnutí umí učinit.
Na konci jarní sezony bude muset řešit hned dva takové případy. Vedle Birmančeviče také další možné setrvání brankáře Petera Vindahla, který je ve Spartě z nizozemského AZ Alkmaar také jen na hostování. V případě dánského gólmana se dá pokračování víceméně automaticky očekávat. Bylo by překvapením, kdyby tomu tak nebylo. Sparta je s Vindahlem spokojená. Odstupné za brankáře je výrazně nižší. Také jiných nabídek, které by Spartě mohly konkurovat, nebude tolik.
Otazníků kolem Birmančeviče je ale více. Především, jestli bude mít sám hráč zájem ve Spartě pokračovat. Je v nejlepším věku, možná by se rád posunul do nějaké prestižnější evropské ligy. Důležitý bude zájem ze strany jiných klubů. Jak atraktivní budou takové nabídky. A pak je tu otázka, zda Sparta bude do jeho přestupu připravená investovat. Jisté je, že v podzimní části „Birma“ odvedl Spartě velmi dobré služby. Jeho hostování bylo výborným rozhodnutím, které se jí zatím velmi vyplácí.
Pokud Birmančevič ve Spartě pro příští sezonu nezůstane, získat útočníka jeho kvalit za „rozumné“ peníze, nebude vůbec nic jednoduchého. Navíc u takového nového hráče není záruka, že se ve Spartě chytne. Dá se tedy spíše předpokládat, že pokud „Birma“ bude chtít na Letné setrvat, Sparta toho ráda využije a koupí ho.