Hlavní obsah
Sport

Rozhodčí přivolán k videu v nejasné situaci. Gól Slavie byl po intervenci VAR poté neuznán

Foto: Michal Bauer, se svolením

Ilustrační foto

Druhý gól Slavie v utkání s ostravským Baníkem nebyl po zásahu VAR uznán. Bylo to správné rozhodnutí?

Článek

Protokol VAR určuje konkrétní situace, kdy video rozhodčí má zasáhnout do průběhu utkání, a kdy má doporučit sudímu na hřišti změnu verdiktu. Zároveň definuje, kdy se hlavní rozhodčí musí jít podívat na monitor, kdy nemusí a rozhodne podle doporučení video rozhodčího.

Než video rozhodčí zasáhne do děje, musí si položit otázku, jestli je rozhodnutí rozhodčího na hřišti stoprocentně špatné.

Pokud si u monitoru ve studiu odpoví ano, musí najít pro svůj názor důkaz, aby ho mohl ukázat hlavnímu rozhodčímu. Nesmí rozhodovat na základě domněnek. Nesmí si jen myslet, že to byl faul, myslet si, že je to penalta, myslet si, že míč byl za čárou.

Pokud VAR přivolá hlavního rozhodčího k monitoru, říká mu tím, že na hřišti udělal hrubou chybu a má ji na základě VAR intervence opravit. Měla by to být tedy naprosto jednoznačná situace. Pokud není, nemá VAR intervenovat, tedy rozhodčího přivolávat.

Proto jsou u monitoru ve studiu O2 TV, kromě televizního technika, který pracuje se záznamem, dvě osoby. Jedna v pozici video rozhodčího, druhá je jeho asistentem. Obě osoby jsou rozhodčími s nejvyšší kvalifikací. Když dospějí ke shodě, že sudí na hřišti jednoznačně chyboval, a existuje pro to důkaz, mají ho přivolat. Jinak ne. Pokud neexistuje jasná shoda, že je to „hrubka“, volat ho nemají, protože je v takovém případě zřejmé, že situace není jednoznačná.

VAR byl zřízen proto, aby opravoval hrubé chyby rozhodčích na hrací ploše v zásadních situacích. Protokol VAR popisuje čtyři základní situace, které video rozhodčí a jeho asistent u monitoru ve studiu přezkoumávají: jestli byl gól regulérní (do této kategorie spadají kromě faulů také ofsajdy a hra rukou), jestli měl být nařízen pokutový kop, jestli měl hráč dostat přímo červenou kartu a chybnou identifikaci hráče.

Při zákrocích v pokutovém území musí mí tedy video rozhodčí jasný důkaz, že se hlavní sudí dopustil zjevného omylu. Jinak do dění nemá vstupovat. V české nejvyšší fotbalové soutěži ale pořád vidíme případy, kdy se děje něco jiného. Soukromě tomu říkám nadužíváni VARu. Čeští sudí u videa vstupují do utkání v situacích, kdy se často o jednoznačně hrubé chyby nejedná.

Posledním takovým příkladem je situace z nedělního utkání Slavia Praha - Baník Ostrava. Slavia brzy vedla 1:0, měla další šance, poločas mohl být 4:0. Slavia ale opět doplácela na špatnou produktivitu. Nedokázala proměnit obrovské šance.

Když už druhý gól v 53.minutě vstřelila, uznán po intervenci VAR nebyl. V souboji Prekopa s Ogbuem došlo ke kontaktu s hostujícím brankářem Holcem. Spíše to vypadalo, že ostravský Prekop natlačil Ogbua do brankáře. Igoh Ogbu pak do brankáře rukou strčil. Nicméně na nějakou větší intenzitu to tedy vůbec nevypadalo. Ogbu se dostal do kontaktu s brankářem hlavně díky přispění Prekopa. Brankář Ostravy ani nevyskočil. Po kontaktu si lehl na zem a čekal, jak to dopadne. Gól byl nejdříve uznán. VAR však přivolal hlavního arbitra, který po zhlédnutí videa gól Slavie odvolal pro údajný faul Ogbua na brankáře Holce.

Hlavní rozhodčí po utkání řekl, že gól byl odvolán, protože útočící hráč Slavie vrazil do brankáře Baníku.

Na tuto situaci je možné mít různé názory. Když na to bude koukat deset trenérů, deset fotbalistů či dokonce deset rozhodčích, část jich řekne, že to byl faul na brankáře. Další část, že tohle faul není, že takových situací ve vápně je plno a nepískají se, že v takové Premier League by nikoho nenapadlo takovou situaci řešit a gól by platil.

O čem to vypovídá? Podle mého názoru o tom, že je to nejednoznačná situace. A proto by VAR neměl v takových situacích intervenovat a rozporovat rozhodnutí rozhodčího na hřišti. Tohle prostě není hrubá chyba a jasná záležitost.

Tentokrát to bylo proti Slavii. To není podstatné. Příště to může být proti někomu jinému. Podstatné je, že se tímto nadužíváním VARu „vyrábějí“ jiné zápasy, jiné výsledky. České kluby i čeští televizní komentátoři se pak leckdy diví při utkáních evropských pohárů, že se takové situace vůbec neřeší. Tam se totiž VAR používá k tomu, k čemu byl určen. Aby opravoval jasné hrubky.

Pokud jste příznivcem jiného klubu než Slavie, zkuste si odpovědět na otázku, jestli byste s tím byl(a) v pořádku, kdyby rozhodčí odvolal takový gól v neprospěch vašeho klubu. Byla to jasná záležitost, jasné pochybení hlavního arbitra, kdy má VAR volat rozhodčího k videu?

Neuznání gólu tentokrát o ničem nerozhodlo. Slávisté po utkání nesli rozhodnutí rozhodčích v klidu, neboť na výsledek nemělo vliv. Jindřich Trpišovský se jen zmínil, že nebyl uznán regulérní gól a podle něj je to zjevné pochybení VARu. V tomto musím tentokrát s trenérem Slavie souhlasit, ač jej mnohdy v jiných záležitostech kritizuji.

Slavia v jinak zajímavém utkání vyhrála 1:0. Zaslouženě. Odehrála tentokrát dobrý zápas. Byla jasně lepším mužstvem. Opět to nedokázala však vyjádřit více brankami, byť šancí měla na pět gólů. To je její dlouhodobý problém, za který si samozřejmě může sama.

Zdroj: přímý přenos + studio O2 TV

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz