Článek
Slavia také začala velmi dobře. Aktivně. Prim v tom hrál zejména ofenzivní tahoun Lukáš Provod, který se nebál jít opakovaně s míčem dravě kupředu. V minulých zápasech působil už trochu unaveným dojmem, ale do utkání s tureckým klubem nastoupil jako pokropený živou vodou.
Tým Fenerbahce začal od úvodu utkání napadat s vysunutou obranou, ale Slavia se z toho dokázala vymanit už v 7.minutě, když na dvě přihrávky překonala napadající hráče. Lukáš Provod míč zatáhl a do vápna poslal cílenou a přesnou přihrávku na Tomáše Chorého, který míč s přehledem uklidil do sítě - 1:0. Slavia byla dál aktivní, mohla přidat do půle další tři branky po centrech do šestnáctky. Šanci měl opět Tomáše Chorý, poté Tomáš Holeš a David Douděra. Ale nic z toho nebylo.
Opět se projevilo nedáš - dostaneš. A také, když umíš - umíš. To platí pro „starého známého“ Edina Džeka. Teplice, Wolfsburg, Manchester City, AS Řím a Inter Milán. To jsou adresy, kde všude střílel góly a dává je i v 38 letech ve Fenerbahce, kde kroutí už druhou sezonu. V té minulé dal v lize 21 gólů v 36 zápasech. V té probíhající zatím sedm ve dvanácti utkáních. K tomu v Evropské lize před tímto zápasem čtyři góly ve čtyřech mačích. Také v pražském Edenu potvrdil, že je i v pokročilém fotbalovém věku pořád velkým kanonýrem. Když dostane prostor, tak nezaváhá.
První šanci Džekovi ještě zblokoval výborným zákrokem Tomáš Holeš. V 35.minutě ale už Edin Džeko zaváhání slávistické obrany, která proti němu včas nevystoupila, s velkým přehledem využil. Parádní střelou nedal Kinskému vůbec šanci - 1:1.
Slavia mohla jít ještě do půle opět do vedení, ale gól Lukáše Provoda byl po intervenci VARu odvolán, protože Tomáš Chorý byl v ofsajdu v dráze míče a svým postavením ovlivňoval hru. Podle mého názoru správné rozhodnutí.
Druhá půle začala ze strany Slavie trochu rozpačitě. Nedokázala navázat na tempo a výkon z první části hry. Svůj podíl na tom má také zlepšená hra tureckého týmu. Poločasový „kartáč“ kouče Jose Mourinha, který v průběhu první půle často nespokojeně kroutil hlavou, asi zafungoval.
V 55.minutě na to reagoval trenér Trpišovský, když „pohárového specialistu“ Simiona Micheze, který v Chance lize hraje málo, vystřídal jiným borcem, kterému česká soubojová liga moc nevoní a jeho výkony bývají lepší v evropských pohárech - Matějem Juráskem.
Fenerbahce se ale druhou půli dál mnohem více dařilo držet Slavii od branky, před kterou už nelétalo z krajů tolik nebezpečných centrů jako v první části hry. Fenerbahce drželo mnohem víc míč na svých kopačkách, vynutilo si fauly, hru rozkouskovalo. Nehrál se už tolik fotbal nahoru-dolů, který Slavii více seděl. Už tak nemohla prodat fyzické a běžecké předpoklady, jako v první půli.
S tureckými kluby jsou utkání vždy velmi živá. Hrozí v nich vyloučení na obou stranách. To byl případ i tohoto duelu. V 66.minutě Dušan Tadič v přerušené hře tělem vrazil do slávistického kapitána Bořila. Ten to nervově ustál. Neoplácel. Rozhodčí se rozhodl jen pro žlutou kartu pro srbského fotbalistu. Dle mého názoru správně. Nebyl to žádný prudký úder či kopnutí bez míče.
V 72.minutě mohla jít Slavia opět do vedení, když úvodní spolupráci Provod - Chorý „zkopíroval“ Malick Diouf, který se po vzoru Provoda skvěle uvolnil na levé straně, našel vynikající přihrávkou v pokutovém území velmi aktivního Davida Douděru. Tomu ale chyběl zase klid a přehled v koncovce. Svoji už druhou gólovku v utkání neproměnil.
Slavia to chtěla ještě zkusit. Unavené hráče, kteří navíc hráli pod žlutou kartou, Tomáše Chorého a Lukáše Provoda, vystřídali Mojmír Chytil a Ivan Schranz. V 79.minutě se po přihrávce Juráska hnal do šance Chytil, ale hostující obránce mu stihl míč v poslední chvíli ukopnout. To bylo od Slavie vše.
Zdálo se, že Fenebahce je s bodem spokojené. Avšak přišlo nemilé a nečekané překvapení. Přetažený centr do vápna přelétl v 85.minutě Bořila a Zimu, osamocený Srb Tadič na zadní tyči vrátil míč před branku a nekrytý Youssef En Nesyri vstřelil gól - 1:2. Míč netrefil úplně ideálně, ani ho dobře neumístil. Kinský si na něj sáhl, ale nešťastně ho ztečoval jen do branky. Asi mu to nelze vyčítat, byla to střela z bezprostřední blízkosti.
Tým Fenerbahce byl po třiceti minutách „zralý na trojku“. Nevstoupil do utkání vůbec dobře. Nakonec si veze z Edenu překvapivě tři body. I takový je někdy fotbal. Turecký tým byl maximálně produktivní. Dvě šance proměnil v dva góly.
Slavia by si minimálně bod určitě zasloužila. Za první půli i tři. Výsledek je pro ni krutý. Herně opět v utkání nezklamala. Odehrála velmi dobrý zápas. První třicetiminutovka měla z její strany skvělé parametry. Slavia výkonem znovu obstála jako v Bilbau a Frankfurtu. Ale nemá z těchto utkání ani bod. V obou venkovních zápasech prohrála shodně 1:0. Nyní na domácím stadionu 1:2. Propadla opět v koncovce. Z výborného úvodu a čtyř velkých šancí vytěžila jen jeden gól. Další tutovou šanci druhou půli také neproměnila.
Slavia byla v zápase výrazně aktivnějším týmem. Vystřelila 23 krát, z toho 6 krát na branku. Fenerbahce má na kontě jen 5 střel za celé utkání. Tři z nich trefily bránu, ale dvě znamenaly góly. Rozhodla produktivita. Ta byla jednoznačně na straně tureckého klubu. A fotbal se prostě hraje na góly. Vše ostatní je nakonec nepodstatné.
Slavia v Evropské lize v této sezoně ve velkých šancích opakovaně selhává. Třetí zápas za sebou, to už dle mého názoru není jen smůla, o které mluvil David Douděra v televizním rozhovoru po utkání. Slávisté bohužel ve vysoké intenzitě hry nedokážou zachovat přehled a klid v koncovce. Tedy to, co nám všem předvedl Edin Džeko. Také proto ostatně hrál v kariéře tam, kde hrál.
Technické parametry hry některých fotbalistů Slavie mají své limity, a to se projevuje právě v tom, jak naloží s vyloženou šancí v takovém náročném utkání. Jako v případě Davida Douděry, jehož výkon byl jinak velmi dobrý. Leč když nedáte ze dvou velkých šancí ani jednu, výkon to pochopitelně degraduje.
Zlomovým okamžikem utkání byl gól Edina Džeka, který přišel „z ničeho“. Poté, co Slavia byla herně výrazně lepším týmem a Fenerbahce bylo v úvodu opravdu špatné a zaskočené aktivní fyzickou hrou Slavie. Nečekaný gól Džeka je ale vrátil zpět do zápasu. Ještě nečekanějším byla druhá branka v 85.minutě. V době, kdy si Slavia myslela na to, že vítězství ještě možná strhne na svoji stranu, podcenila ojedinělou situaci před vlastní brankou a nečekaně inkasovala podruhé.
Z televizního rozhovoru po utkání velmi výřečného Jose Mourinha, kterému zjevně „spadl kamen ze srdce“, bylo evidentní, že byl s úvodem svého týmu velmi nespokojený a výhru svého mančaftu už moc nečekal. Věděl, že utkání mohlo dopadnout také zcela jinak. Kdyby Slavia proměnila šance. Ale na kdyby se nehraje.
Slavia si situaci prohrou zkomplikovala. Šance na postup však ještě pořád žijí. Čekají ji utkání s Anderlechtem Brusel, PAOK Soluň a Malmö FF. Teoreticky může mít na konci ještě pořád 13 bodů, což by jí bohatě stačilo na postup. Stačit může i méně. Bude záležet na vysledcích ostatních týmů. Chce-li Slavia postoupit, musí především koukat na sebe, zlepšit produktivitu.
Hlavní cíl Slavie v sezoně je však jinde. Je jím zisk mistrovského titulu v domácí nejvyšší soutěži a přímý postup do Ligy mistrů 2025/26. To je zřejmé z toho, jak Trpišovský a spol. letos k české lize přistupují. Jako k jasné prioritě. Bez podcenění zápasů s papírově slabšími soupeři, bez větší rotace sestavy. V Chance lize to má Slavia zatím rozehrané skvěle. Proto by případné vypadnutí z Evropské ligy po základní části pro ni nebylo až tak velkou katastrofou. I když zklamáním jistě ano.
Byla by to však špatná zpráva pro její soupeře v Chance lize. Tedy zejména pro plzeňskou Viktorii, která je na druhěm místě momentálně jejím největším soupeřem v boji o titul. Ta bude v Evropské lize dál nejspíš dál na jaře pokračovat. Má po pěti zápasech už devět bodů a má našlápnuto na postup do jarní fáze soutěže. To Slavia by byla, po případném lednovém vypadnutí z Evropy, na českou ligu v jarních měsících odpočatější.
Zdroje: přímý přenos Nova Sport TV + statistiky Livesport