Hlavní obsah
Sport

Slavia v Římě: lekce z produktivity, potrestané hrubé chyby, fotbal se hraje na góly

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
27. 10. 8:54

Slavia si to jela do Říma s AS „na férovku rozdat“. Brzy však inkasovala a v 17.minutě bylo utkání rozhodnuto. Domácí jí dali lekci z produktivity a trestali její hrubé chyby. Opět se ukázalo, že co projde třeba v Liberci, na této úrovni nikoliv.

Článek

Slávistický výkon v Římě se těžko hodnotí. Když dostanete gól hned v první minutě z úvodní akce, je tím celé utkání poznamenané. Když k tomu hrajete v Itálii proti týmu José Murinha, které hraje rádo ze zabezpečené obrany na brejky, těžko se s takovým vývojem dá něco udělat. Byť času na to bylo teoreticky dost. Slavii ale velmi brzký logicky dost zaskočil. Najednou byly všechny plány a strategie fuč. Když k tomu přidal Lukaku v 17.minutě druhý, bylo prakticky o výsledku utkání rozhodnuto.

V obou gólech byl „namočený“ slávistický kapitán Tomáš Holeš. První byla jeho jasná chyba, když váhal, co s míčem udělat, nepokryl si ho, snadno se o něj nechal obrat a rychlý brejk domácí Bove nechytatelnou střelou krásně zakončil. Také na druhém gólu měl Holeš podíl. Míč nezachytil, El Shaarawy vyslal do brejku Lukaka a ten všem útočníkům prudkou střelou nahoru předvedl, jak nekompromisně se má takový rychlý kontr zakončit.

Tomáš Holeš je jedním z mála hráčů Slavie, který v sestavě Slavie figuruje takřka pořád, pokud je zdravý, i když jinými hráči Slavie trenér Trpišovský rotuje. Holeš je pro něj klíčovým mužem. Bojovník s velmi dobrou kondicí. Bohužel ale nezažívá nejlepší období. Selhal v krátké době opakovaně. Jeho vstupy do utkání jsou v poslední době mizerné. Tomáš Holeš hrál špatně už 8.října v ligovém utkání v Liberci, kde Slavia rychle prohrávala 2:0 po gólech z páté a osmé minuty utkáni. Holeš na nich měl podíl. Slavia utkání však otočila a vyhrála v Liberci 2:3.

Pak byla ligová přestávka a národní tým hrál v Tiraně s Albánií. Prohrál 3:0, když první gól inkasoval už v deváté minutě. Tomáš Holeš na gólu přímo podíl neměl, Asani šel z druhé strany hřiště, ale Holeš opět nehrál vůbec dobře. Často chyboval, ztrácel míče, špatně je rozehrával, několikrát upadl, podklouzl. Špatný výkon, o poločase střídal. Utkání s Faerskými ostrovy odehrál Tomáš Holeš celé, ale neškodní Faeřané českou defenzivu neprověřili.

Po návratu z reprezentace byl opět v sestavě Slavie proti Slovácku. Slavia většinu utkání dobývala branku hostujícího týmu. Dopředu Slovácko příliš nebezpečné nebylo.

V Římě Holeš opět nezačal dobře. Zase měl jako v Jablonci a Tiraně velmi špatný vstup do zápasu. První gól jde jasně za ním. K druhému se také nešťastně „přichomejtl“, když mu míč prošel mezi nohama. V druhém poločasu se z toho oklepal a patřil k lepším hráčům Slavie. O výsledku ale bylo rozhodnuto.

K utkání do Říma odjela Slavia v dobré náladě. Neměla co ztratit. Se šesti body a výborným skóre 8:0 na tom byla před zápasem výborně. Chtěla si to v Římě s AS „rozdat na férovku“. Brzký gól ji však udělal čáru přes všechny plány. Naopak domácím náramně vyhovovalo, že se nehraje nahoru-dolů, ale naopak oni jsou ti, co si při vedeni mohou na Slavii na své půlce v pohodě počkat.

Slavia se druhou půli zlepšila, ale žádnou akci nedotáhla. To byla ostatně její slabina po celé utkání. Slibné akce řešila v předfinální fázi velmi špatně. Měla útoky sice několikrát slibně rozběhnuté, ale nic z toho nebylo. Zejména Mick van Buren takto opakovaně ve volbě, co dál s míčem, chyboval. K zakončení se Slavia většinou ani nedostala. Kolem 64. minuty se jinak poklidné utkání ještě mohlo trochu zkomplikovat. Nejdříve El Shaarawy sice mohl definitivně rozhodnout, když z dálky trefil pěknou střelou břevno Mandousovy branky. Vzápětí však Ivan Schranz mohl dát kontaktní gól na 2:1, ale vyloženou šanci nedal. Po vysunutí od Matěje Juráska z blízka branku vysoko překopl. Vlastně jediná velká šance Slavie v utkání.

Pak už se zápas jen dohrával. AS Řím hrál většinu utkání jen „co potřeboval“. Brzký gól mu to umožnil. Slavia měla dokonce více ze hry, ale na územní převahu či držení míče se fotbal prostě nehraje. Pouze na góly.

Co utkání ukázalo? Vlastně nic nového pod sluncem. Evropský fotbal je, na rozdíl od české „soubojové“ ligy, výrazně rychlejší. Na všechno je méně času. Vyžaduje to od hráčů lepší ovládání míče. Zejména první dotek. Pokud je špatný, přichází často ztráta míče, Nelze s míčem otálet. Nelze dělat hrubé chyby. Chyby se na této úrovni obvykle trestají. Lukaku a spol. to včera Slavii názorně předvedli. Když „prospíte“ prvních pár minut v Liberci a dostanete dva góly, máte ještě reálnou šanci zápas otočit, jako se to Slavii nedávno povedlo. Když se vám stejné stane proti kvalitnímu evropskému týmu, je o utkání víceméně rozhodnuto.

Ještě jedna „maličkost“. Kromě rychlosti si české kluby musí v Evropě zvyknout, že se leccos nepíská a také se pořád nečeká, co poradí sudímu VAR. Hraje se více. Hraje se často důrazněji do těla, ale čistě. Když hráč v takovém případě spadne, není to automaticky faul jako ve Fortuna lize.

Bylo vidět, že slávisté tyto zlozvyky z české ligy mají. Spadnou a čekají písknutí faulu. Norský sudí však tvrdší souboje pouštěl. Kupříkladu střídající Matěj Jurásek to také zkoušel, jak je zvyklý, spadl a… nic! Hrálo se dál a Slavia z brejku málem dostala gól. Naštěstí Jurásek pochopil, že tudy cesta nevede. Patřil pak k lepším hráčům Slavie. Opět ukázal svůj potenciál. Měl by hrát rozhodně více.

Slavia v Římě prohrála. Nebylo to z její strany povedené představení. Každopádně to byla velmi dobrá zkušenost. Zejména pro mladé hráče. Snad si z toho slávisté něco pozitivního do budoucna vezmou. Evropskou ligu mají pořád slušně rozehranou. Druhé místo ve skupině a postup do jarní fáze by ji, i přes prohru v Římě, neměly uniknout.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz