Hlavní obsah
Aktuální dění

Většina Čechů podporuje právo homosexuálních párů na manželství. Jak rozhodne Sněmovna?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
30. 8. 8:29

Poslanecká sněmovna bude zřejmě v listopadu opět řešit zákon o manželství pro páry stejného pohlaví, který v červnu prošel prvním čtením. Většina české společnosti je pro. Teď se přidaly i některé velké firmy působící v Česku.

Článek

Lidé stejného pohlaví by podle novely občanského zákoníku měli v manželství mít stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou vstupovat nyní, by jako institut úplně zaniklo.

Někteří poslanci se snaží křečovitě zabránit něčemu, co v naší zemi dříve či později stejně bude. Něčemu, co už v řadě zemí světa dávno je. Zejména někteří poslanci KDU-ČSL jsou v tom velmi aktivní. Osobně si myslím, že lidovci si tím dost škodí. U řady lidí, zejména mladé generace, tím „body“ rozhodně nezískají. Naopak, přicházejí o ně. Je to ostatně patrné i z posledních průzkumů. V průzkumu Medianu se KDU-ČSL v červenci propadla dokonce na historické minimum. Hlas by jí ve sněmovních volbách dala jen cca dvě procenta voličů. I toto může být jedním z důvodů. Průzkum Medianu probíhal v období po červnové divoké debatě ve sněmovně při projednávání prvního čtení zákona, kde se někteří poslanci KDU-ČSL vyjadřovali k tématům homosexuality a manželství homosexuálních párů hodně nevybíravě až nechutně.

Část lidovců si to uvědomuje a snaží se být ve svých vyjádřeních v poslední době přece jen mírnější a vstřícnější. Často říkají, že jim vlastně už vadí „jen“ stejný název manželství a rodičovská práva. Všechno ostatní by byli prý ochotni tolerovat. Homosexuální partneři by podle lidovecké novely zákona o registrovaném partnerství a dalších zákonů požívali prakticky stejná majetková a sociální práva jako manželé. Předloha ale opomíjí rodičovská práva. „Tvrdé jádro“ KDU-ČSL jim do toho ale některými svými prohlášeními vždy „hodí vidle“. Také ODS je v souvislosti s tímto zákonem poněkud v rozporu se svými voliči. Většina voličů ODS dle průzkumů totiž souhlasí s manželstvím pro homosexuální páry. Většina poslanců ODS však zatím nikoliv.

Při této příležitosti si vždy říkám, jak by se tito „odmítači“ asi zachovali, kdyby jim domů přišel syn či vnuk a řekl, že je gay či dcera nebo vnučka, že je lesba. Jestli pak by dál tak plamenně horovali proti manželství pro stejnopohlavní páry? Jestli by svým dětem či vnukům také upřeli možnost na život s plnými právy? Jestli by jim stačilo, že se jejich potomci mohou jen zaregistrovat na úřadu jako auta? Nebo si snad všichni myslí, že jim se to nemůže stát? Že nikdo takový přijít nikdy nemůže?

V mnoha zemích Evropy a světa, včetně některých výrazně katolických, jako je třeba Španělsko, je manželství stejnopohlavních párů se stejnými právy, která mají heterosexuální páry, už uzákoněno. Nic negativního, před čím u nás mnohdy varují jeho čeští odpůrci, se v těch zemích nestalo. Naopak ubylo v nich sebevražd. A přibylo šťastných lidí.

U nás takové páry, které spolu vychovávají děti, také jsou. Není to tedy o tom, jestli to bude či nebude. Ono už to je. Jde „pouze“ o to, jestli těmto lidem dáme oficiálně stejná práva a povinnosti. Jestli jim dáme možnost žít spolu v páru a vychovávat děti plnohodnotně s právními jistotami.

Mladí lidé to přitom už v drtivé většině vůbec neřeší. Stejnopohlavní páry jsou pro ně něco naprosto běžného a normálního. Nevidí důvod, proč by takové páry neměly mít možnost také vstupovat do manželství a vychovávat děti. Je tedy stejně jen otázkou času, kdy k tomuto uzákonění také v Česku dojde.

Argumenty odpůrců jsou dávno překonány. Heterosexuální manželství také není jen o dětech. Vstupují do něj i lidé, kteří nemohou či nechtějí mít děti. A přesto jim v tom nikdo nebrání. Proč tedy bránit homosexuálům? Argument, že homosexualita je proti přírodě, je zcela lichý. Vědci dávno prokázali, že je mnoho živočišných druhů, u kterých je také přítomna.

Negativní vliv homosexuálních párů na výchovu dětí je nesmysl. Je celá řada párů, které děti už vychovaly a nic negativního se nestalo. Děti z těchto párů nejsou nijak poznamenané sexualitou rodičů. V těchto rodinách se řeší úplně stejné radosti a starosti, jako v těch heterosexuálních. A to včetně možných rozchodů rodičů. Homosexualita není pedofilie! Mezi homosexuály je řada pedagogů či lékařů, z nichž mnozí výborně pracují s dětmi a mají na ně velmi pozitivní vliv. Proč by ho tedy nemohli mít jako rodiče?

Když jsou vyvráceny všechny námitky, zbývá odpůrcům obvykle poslední argument: Manželství je přece muž a žena, jak vyplývá z názvu. Bylo to tak vždycky. Na názvosloví se dá otáčet. Mluví o tom teď takto řada poslankyň a poslanců, kteří jsou proti. Ať se klidně vezmou, ale hlavně, ať se to nejmenuje manželství! Lidstvo zná ale přece mnoho jiných názvů, které vývojem a časem dostaly zcela nový význam. Takže také nic nového pod sluncem. Je to trochu pokrytecké se za tento argument „poslední záchrany“ schovávat, když jim jde ve skutečnosti často o něco jiného.

Zajímavá je v této souvislosti nová aktivita velkých nadnárodních firem, působící v Česku, které se spojily, aby vyzvaly premiéra Fialu k přijetí rovného manželství.

Vznikla otevřená výzva, která ho žádá, aby se zasadil za uznání manželství pro všechny. Podpisy už připojilo několik desítek tuzemských zaměstnavatelů. Uvádějí, že dvojkolejnost v legislativě má reálné negativní ekonomické dopady na český byznys a kondici české ekonomiky. Podle výzkumné organizace Open For Business stojí nerovnoprávné postavení LGBT lidí českou ekonomiku údajně až 37,6 miliard korun ročně. Legislativní nerovnosti zaměstnavatelům přináší značné náklady, protože v odstraňování nerovností musí čím dál častěji nahrazovat funkci státu. Tolerantní prostředí pro všechny je lákadlem pro zaměstnance. Naopak nepřátelské vztahy může řadu lidí od práce v konkrétní firmě odrazovat.

Je otázka, jakou reakci veřejnosti tato aktivita přinese. V Česku býváme někdy na podobné věci, když nás někdo do něčeho tlačí, hákliví, a o to víc se zatvrdíme proti. Každopádně šéfové firem jednají pragmaticky. Chtějí velmi dobrou atmosféru na pracovištích, která firmám přinese co nejlepší pracovní morálku a výsledky. Tedy zisky.

Trend je tedy zcela jasný. Ať už paní poslankyně a páni poslanci rozhodnou na podzim jakkoliv, vývoj zastavit nelze. Tak jako v minulosti získaly rovná práva ženy s muži nebo černoši s bělochy, mají mít rovná práva homosexuálové s heterosexuály. Většina obyvatel Česka dle průzkumů souhlasí s manželstvím pro stejnopohlavní páry. Je tedy vidět, že problém si z toho udělali především někteří politici.

Neidealizuji si homosexuály. Jsou mezi nimi lidé dobří, i ti druzí. Jako v každé jiné skupině lidí. Nehodnoťme ale lidi podle toho, s kým žijí v páru. Jestli s mužem či ženou. Rozdělení mezi heterosexuály a homosexuály by už vůbec nemělo existovat. Lidé mají mít stejná pravá a povinnosti. Lidé by se měly dělit pouze na ty dobré, slušné… A pak ty ostatní.

Anketa

Souhlasíte s manželstvím dvou osob stejného pohlaví se stejnými právy, jaké mají heterosexuální páry?
ANO
18,1 %
NE
81,9 %
Celkem hlasovalo 227 čtenářů.

Zdroje:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cvvm-homosexualni-mazelstvi-adopce-deti-manzelstvi-pro-vsechny_2306211143_jgr

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-velky-byznys-vyzyva-fialu-prijmete-manzelstvi-pro-vsechny-236099

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/median-pruzkum-volby-ano-ods_2307210759_ako

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz