Článek
Vláda ČR neodsouhlasila návrh předsedy hnutí ANO na pětileté zmrazení platů vrcholných politiků.
Ať již odmítavé důvody vlády spočívají v čemkoliv, pokud to Andrej Babiš se svým návrhem myslel upřímně a vážně, a pokud v hnutí ANO není jeho názor na zmrazení platů vrcholných politiků ojedinělý , má možnost z titulu předsedy hnutí, aktuálně nejsilnějšího politického seskupení v ČR, začít právě uvnitř svého hnutí.
Bylo by výmluvným gestem a popřením obvinění z populismu, pokud by všichni vrcholní představitelé ANO a zvolení či jmenováni za ANO se zavázali k odvodům části svých zvýšených platů na dobročinné účely a pod. , jak to již po delší dobu činí sám jejich předseda.
Principiálně by upřímnosti zásad a náhledů A. Babiše na nadfinancování vrcholných politiků bylo, pokud by ve vlastním hnutí a ve volebním programu ANO prosadil zákaz kumulace funkcí financovaných ze státního rozpočtu.
Ty totiž v součtu i násobně zvyšují faktické příjmy všech vrcholných politiků a na této skutečnosti by nic nezměnilo, i pokud by ke zmrazení platů vrcholných politiků došlo.
Právě nadstandartní příjmy z kumulovaných funkcí vrcholných politiků placených ze státního rozpočtu vyvolávají u občanů ( voličů) nejen spravedlivou závist, ale logický závěr, že takové odměňování nelze akceptovat, neboť kumulované funkce nemohou být reálně vykonávány. Jedná se tedy o nadstandartní odměňování za nicnedělání.
Zásada zákazu kumulací funkcí financovaných ze státního rozpočtu přímo, či nepřímo by byla výmluvným důkazem nejen o upřímně míněném návrhu a názoru jeho předkladatele , ale i o faktickém postavení ( autoritě) předsedy uvnitř vlastního hnutí.
Jen se obávám, že A. Babiš přec jen takovou pozici v hnutí ANO už nemá, a že vrcholní politici v hnutí ANO a zvolení či jmenování do nich za ANO, patří do jím pojmenované skupiny papalášů, kterým jde jen o sebe.
V takovém případě by učiněný návrh na zmrazení platů vrcholných politiků byl toliko populistickým návrhem.
Smysl mají toliko činy, nikoliv slova.