Článek
V každém našem krajském městě, nevyjímaje hlavního města, v současné době nelze přehlédnout zjevně vysoko nákladové a pozornost upoutávající téměř novodobé monumentální nové stavby, jež jsou sídla soukromých peněžních ústavů, bank.
Jaké jsou příčiny a zdroje tak obrovských příjmů a investic bank v soukromém vlastnictví ?
Příčina spočívá v naprostém, až v trestuhodném nezájmu státu, resp. státních orgánů, resp. ústavních činitelů a státních zaměstnanců v uvedené sestupné posloupnosti odpovědnosti , kontrolovat činnost těchto institucí, rezignace na řádný výběr daní, obdobně jako nevidomost a nezájem o činnost např. početných realitních kanceláří.
Zdroje bezpracných obrovských zisků obou podobných podnikatelských subjektů jsou úspory občanů.
U bank navíc bylo nově a bezprecedentně zavedeno podmíněné přiznávání relativně vyšších úrokových sazeb z prostředků vkladů střadatelů, ačkoliv jinak jsou v podstatě dočasně darovány ( t.j. bezplatně , t.j. bez protiplnění) ) bankám k neomezené dispozici s nimi.
Onou nehoráznou podmínkou pro nakládání s vlastními vklady spotřebitele je, nátlak bank , zejména těch největších, na střadatele, aby prováděli platby ze svých úspor, prostřednictvím platebních karet u té které banky v počtu ( pro začátek ) 3- 5 transakcí v měsíci. Jinak budou jejich úspory úročeny pouze symbolicky, resp. v souvislosti s inflací budou mínusové.
Dozorující Česká národní banka k tomu všemu toliko přihlíží s uspokojením nad relativně stabilním bankovnictvím v ČR.
Realitní kanceláře svévolně, s volnou úvahou určenou výší provize, kterou inkasují lstí a na základě neinformovaností občanů, ne-li od prodávajících i kupujících současně, tak alespoň protiprávně od kupujících, čímž fakticky zvyšují svévolně ceny nemovitostí ( myšleno jako celkové náklady na jejich pořízení).
Tato činnost obnáší v provizích příjmy objektivně součtem stovek milionů korun a více , z nichž povětšinou realitní kanceláře pro nepřehlednost, nekontrolovatelnost a svévoli postupů daně z příjmů nepřiznávají.
To je jedna z nejvýznamnějších příčin trvající a prohlubující se bytové krize.
A podobně by bylo možno pokračovat v uvádění celé řady dalších příkladů řízené nevšímavosti těch, kteří jsou za ni mnohdy neskromně honorováni.
Kontrola a případný postih za porušení zákona skutečně nepatří do demokracie ?