Hlavní obsah
Bydlení

Příležitosti ke koupi domů ještě budou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://commons.wikimedia.org

Moderní dvoupatrový dům

29. 11. 2022 18:48

Vysoké úrokové sazby některým lidem zastavují myšlenky na nové obydlí, avšak úroková sazba není to nejdůležitější při nákupu nemovitosti. To důležitější je koupit vytouženou nemovitost za správnou kupní cenu.

Článek

Na domácnosti, a ještě více na majitele domů, postupně dopadají 3 finanční bomby. Zatímco zdražování potravin všichni vnímají postupně a mohou své chování a tedy okamžité útraty změnit, u dalších dvou to tak jednoduché není. Na další desítky tisíc domácností dopadne změna fixace, což bude jednorázové a těžko vyhnutelné zatížení domácího rozpočtu. A třetí bombou jsou zálohy na energie, kdy leckterým odběrným místům teprve fixace končí nebo se mění ceníky a to znamená významné zatížení rodinného rozpočtu.

Tyto tři bomby měly v letošním roce a budou mít i v tom příštím dopad na množství uvolněných nemovitostí, zvláště domů a rozestavěných domů. Již ve druhé polovině letošního roku jsme mohli sledovat zvyšující se množství nabídek na realitních serverech, tato tendence bude v příštím roce pokračovat a s tím i tlak na snížení ceny. Situace na realitním trhu se tak za poslední rok významně otočila.

Realitní trh se změnil

Nabídky majitelů nemovitostí jsou vystavené déle a meziročně jich přibývá, v některých obcích až o 100 % (dle statistik webu sreality.cz) a průměrné nabídkové ceny podle portálu sreality.cz i reálně prodejné ceny podle portálu reas.cz již klesají a lze odhadnout, že ještě klesat budou. Nikdo však neví jak dlouho budou klesat a o kolik klesnou. Že příští rok nabídne mnoho příležitostí a možnost jednání o cenu však velmi pravděpodobné je.

Úrokovou sazbu na hypotéce lze zafixovat celkem libovolně, i na nižší počet let a  v případě významného snížení sazeb jich využít. V případě koupi nemovitosti v hodnotě 10 miliónů korun s fixací 20 let zaplatíte při úroku 3 % splátku 55 460 korun a při úroku 5 % budete splácet 65 996 korun. Roční rozdíl těchto částek je 126 432 korun.

Dopad úroků klame

Pokud díky větší nabídce nad poptávkou vyjednáte u domu s původně nabízenou částkou 10 milionů cenu o milión nižší, může to být mnohem výhodnější než čekat na nižší úrokové sazby. Bohužel v ekonomice totiž platí, že čím nižší úrokové sazby jsou, tím vyšší jsou ceny statků, v tomto případě nemovitostí.

Pokud proto v nejbližších letech uvažujete o koupi nemovitosti, nenechte se odradit výší úrokových sazeb, sledujte aktuální nabídku a čekejte na svoji příležitost.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz