Hlavní obsah
Příroda a ekologie

„Trofej je pro mě šperk!“ chlubí se myslivec ze Slovenska. Zabíjení nevinných medvědů pokračuje

Foto: Prales deťom SK (se souhlasem)

Trofejový lov, chybné GPS souřadnice nebo falešné fotky v dokumentaci. Tak v současné době vypadá činnost slovenské státní ochrany přírody a myslivců, kteří ruku v ruce zabíjejí nevinné medvědy a přitom tvrdí, že se jedná o medvědy problémové.

Článek

Současný oxymóron - myslivci v roli ochranářů

Už je to přibližně rok, co se Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) rozhodla přizvat k řešení problematiky medvědí synantropie myslivce. Už v minulém volebním období se k tomuto záměru některé neziskové organizace, které se skutečně ochranou velkých šelem zabývají, vyjadřovaly velmi kriticky. Myslivci kdekoliv v Evropě nejsou v pozici, kdy by bylo v jejich zájmu velké šelmy chránit. Spíše naopak. Samotní myslivci se velmi často obhajují tím, že oni jsou těmi, kteří například v podmínkách Slovenska ochranu velkých šelem navrhli. Co už ale veřejnosti zapomínají sdělit, je fakt, že oni sami byli před sto a více lety těmi, kteří u nás i na Slovensku některé velké šelmy téměř či úplně vyhubili. Když se řekne A, musí se říct i B a s tím mají v těchto dnech slovenští myslivci skutečně velký problém.

Skutečně jsou na Slovensku zabíjeni ti problémoví medvědi?

Tuto otázku si snad pokládá celá ochranářská obec. Odpověď se začíná rýsovat na základě žádostí o informace, které na základě zákona o svobodném přístupu k informací nyní získávají ochranáři z různých neziskových organizací, jako například My sme les a nebo PRALES DEŤOM. V současné době ovšem není ochranář, jako ochranář. Mnozí lidé, kteří v současné době na ŠOP SR pracují, lobbují za zájmy myslivců a z řešení medvědí synantropie se postupně stává trofejový lov. ŠOP SR uzavřela v minulém roce 145 dohod o odstřelu medvědů s mysliveckými sdruženími. Mělo by se jednat o problémové medvědy. Ti však v těchto smlouvách nejsou blíže specifikoání a tak si mohou myslivci odstřelit prakticky jakéhokoliv medvěda. Zaměstnanci ŠOP SR i myslivci, kteří s nimi spolupracují, podávají lživé informace a v evidenci odstřelů mají lidově řečeno tak trochu guláš. Pojďme se na to podívat zblízka na jednotlivých případech. Máme pro vás několik příkladů toho, jak v současné době myslivci a státní ochranáři na Slovensku zabíjejí medvědy.

Medvědi zabití u obce Turčianske Jaseno

Myslivci se v této oblasti zaměřili na šestnáctiletou medvědice a její tři desetiměsíční mláďata. Tito medvědi podle nich měli být problémoví. V záznamu o odstřelu těchto medvědů jsou ale uvedené GPS souřadnice, které se neshodují s výkazem, který myslivci doručili na Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR). Podle nich byli tito medvědi zastřeleni až 7 kilometrů od intravilánu obce, asi kilometr od hranic Národního parku Veľká Fatra.V tomto případě to vypadá, že se o problémové jedince vůbec nejednalo. Jak by mohli být problémoví, když se nacházeli hluboko v lese, 7 kilometrů od obce? Jasno v tom ale nemá ani předseda příslušného mysliveckého sdružení Igor Loboz, který tvrdí, že tam, kde udávají ve výkazu pro ministerstvo, se to určitě nestalo, prý v tom bude jen nějaká chyba. Za problém to ale nepovažuje. Samotná šestnáctiletá medvědice podle něj chodila do ovocného sadu. O jejích mláďatech, která myslivci z jeho sdružení rovněž zabili, se vyjádřil, že ta by mohla být problémová až tak za sedm let. „Takto sa to teraz robí,“ shrnul stručně celý incident předseda PZ Jarabina - Turčianske Jaseno.

Foto: ŠOP SR (použito na základě zákona o svobodném přístupu k informacím)

Záznam slovenských myslivců o odstřelu, který nekoresponduje s výkazem, který poslali na MŽP SR (zjištěno oficiální žádostí o informace).

Závažné podezření na ilegální poplatkový lov medvědů

Mezi další velmi pochybné případy patří situace, během které byla slovenskými myslivci zabita přibližně padesátikilová medvědice nedaleko obce Vrútky. Pokud myslivci plánují na základě smlouvy se ŠOP SR odstřelit myslivecké sdružení, musí být střelcem člen tohoto sdružení. Samotní myslivci tvrdí, že tito medvědi pak končí v rukou samotných střelců. V tomto konkrétním případě už měl ale pár hodin po odstřelu medvěda v rukou myslivec z druhé strany Slovenska, pan Jaroslav Jevčak. Jak je to možné? Předseda PZ SBU Martin-Priekopa Ľubomír Blaho ovšem tvrdí, že tohoto muže vůbec nezná a jeho jméno nikdy neslyšel. Naopak samotný Jevčák tvrdí, že tyto myslivce dobře zná na přátelské úrovni a že s panem Blahem přímo komunikoval ohledně získání trofeje medvěda. Toto vzbuzuje velmi závažné pochybnosti o tom, zda nebyl samotným střelcem pan Jevčák, který na místě byl, ale nebyl oprávněn na medvěda vystřelit a zda nebyla předmětná medvědice zabita formou poplatkového trofejového lovu. Padesátikilová medvědice by asi za normálních okolností neměla pro myslivce významnou trofejní hodnotu. Pan Jevčák se ale vyjádřil, že pro něj je trofej z jakéhokoliv medvěda šperk.

Cíleně zmanipulovaná dokumentace z fotopastí

U obce Necpaly identifikovali slovenští myslivci dva šedesátikilové problémové medvědy neznámého pohlaví a jednu medvědici s mláďaty. Na záznamech z fotopastí, které měly myslivcům sloužit jako důkaz o jejich výskytu a problémovém chování, záměrně zamazali údaje o tom, kdy byly tyto snímky pořízeny. Jiná fotka byla zase z roku 2019, tedy ani v nejmenším nesouvisela s těmito medvědy. Toto myslivci udělali i u obce Pitelová, kde zamlčeli údaje o tom, kdy byly fotky medvědů pořízeny. Zároveň je z fotografií celkem evidentní, že vznikly na nějakém mysliveckém vnadišti. Na otázku, proč jsou na fotografiích skryty údaje o datumech pořízení, dodnes ŠOP SR nic neodpověděla.

Foto: ŠOP SR (na základě žádosti o informace)

V roce 2024 identifikovali slovenští myslivci problémové medvědy fotografiemi z fotopastí z roku 2020.

Foto: ŠOP SR (z žádostí o informace)

Na mnoha záznamech z fotopastí myslivci cíleně skrývají informace o tom, kdy byly tyto fotografie pořízeny.

Foto: ŠOP SR (na základě žádosti o informace)

Medvědi byli místními myslivci zabiti i přesto, že nebyli schopni profesionálně obhájit a prokázat, že se opravdu jedná o problémové medvědy.

Napojení myslivců na vládní koalici

Smlouvu o spolupráci na zabíjení medvědů uzavřely se ŠOP SR celkem 4% všech mysliveckých sdružení na Slovensku. Mnohá z nich vedou lidé, kteří mají aktivní propojení na vládní koalici. Například ve sdružení, které medvědy zabíjelo u obce Vrútky je samotný šéf Zásahového týmu pro medvěda hnědého Marek Veverica, který je i poslancem za stranu ŽIVOT Tomáše Taraby. Povolení k odstřelu dostalo i sdružení u obce Nitra, kde je statutárem Ing. Andrej Jahnátek - syn exministra za SMER. Tato konkrétní smlouva je navíc absurdní v tom, že v této oblasti nebyli dlouhodobě evidování žádní problémoví medvědi. Střílet po medvědech můžou podle smluv i myslivci z Tatranského národního parku (TANAP), kde jsou tito myslivci zastoupeni Ing. Peterem Olexou, který byl v minulosti pravomocně usvědčen z upytlačení chráněného vlka, jehož lebka se našla u něj doma, stejně jako nelegálně držená trofej kamzíka.

Třešničkou na tomto shnilém dortu je potom fakt, že ŠOP SR většinu těchto dohod o odstřelech ve spolupráci s myslivci uzavřela na území národních parků, které by si o tomto ale měly po minulém volebním období, kdy spadají pod MŽP SR a ne ŠOP SR rozhodovat samostatně a to se neděje. Zatímco vás tedy mohou v národním parku jako turistu popotahovat za kempování, za pohyb mimo turistické cesty a podobně, tak myslivci v těchto nejvzácnějších přírodních celcích zabíjejí pro zábavu a trofej symbol evropské divočiny - medvědy.

Další informace naleznete v reportáži na platformě 360ka.sk.

ZDROJE

(1) Informace z odpovědí na žádosti o informace odeslané v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím, adresované na ŠOP SR

(2) https://360tka.sk/videos/trofej-pre-kamarata-chybne-gps-suradnice-podozrive-dokazy-tri-priklady-ako-sa-dnes-poluje-na-medvede

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz