Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pražská policie usvědčila pražského policejního ředitele Matějčka ze lži

Foto: pixabay

Hájení pražského ředitele má jediný účel - zabránit pochybnostem a dominovému efektu (padání hlav), který by mohl nastat. Seznam by nebyl krátký - Vondrášek, Kubík, Matějček, Motyka, Habada, Vojtíšek…

Článek

Dne 9. 1. 2024 uspořádala pražská policie tiskovou konferenci, kde byly prezentovány zejména závěry šetření Úřadu vnitřní kontroly Policejního prezidia. Samotný Úřad vnitřní kontroly svou důvěryhodnost pozbyl v okamžiku, kdy vyhodnocoval všechny „relevantní informace“, ale jaksi opomenul ve výsledné zprávě, která se tváří jako detailní, zmínit a rozpracovat informaci, kterou zveřejnily Seznam Zprávy v lednu 2024. Šlo o informace z interního systému policie, konkrétně o zmínku o tzv. Agátě v čase 13:15.

Foto: Jan Tománek

Agáta

Žádost o Agátu byla ze strany středočeské policie. Na tiskové konferenci i na bezpečnostním výboru policejní generálové sdělovali, že policie disponuje informačním systémem, který jí okolní země závidí. V podstatě všichni řídící důstojníci na operačních střediscích vědí v reálném čase, co se děje. Má to jeden drobný háček - u obrazovek PC musí sedět kompetentní zkušení jedinci.

Pachatel se s vysokou mírou pravděpodobnosti přesunoval do Prahy a tak pátrání zbylo na pražské policii. Ta středočeská předala veškeré informace, které měla v té době k dispozici.

Na zmíněné tiskové konferenci 9. 1. 2024 padl ze strany novináře, pracujícího pro ECHO 24 dotaz na zmíněnou Agátu. Pražský ředitel Matějček reagoval sdělením, že „Agáta se nasazuje vždycky, když je sebevrah, protože to je ta informace - čím dřív budete vědět kde je, tak ho můžete zachránit…on jel do Prahy spáchat sebevraždu“. Verzi o „človíčkovi, který chce spáchat sebevraždu“ pak ředitel opakoval i na jednání bezpečnostního výboru 11. 1. 2024 a pak i v červnu 2024. Tato verze pražského ředitele byla později díky novinářům vyvrácena a jeho výroky byly následně korigovány policejním prezidentem i ministrem vnitra, kteří pro jeho komunikační neschopnost našli pochopení.

Vyjádření pražského ředitele o Agátě však uniklo další pozornosti. A jak jsem uvedl, Agátu opomenul ve své zprávě i Úřad vnitřní kontroly, pokud ji neschoval do začerněných pasáží. O Agátě a policejní (ne)schopnosti lokalizovat mobilní telefon v krizové situaci informovaly Seznam Zprávy v obsáhlé reportáži dne 1. 8. 2024. Kdo čte pozorně, zjistí, že oblast lokalizace mobilních telefonů policii „pálí“ delší dobu. Jen se zkrátka do té doby nestal pořádný průšvih, aby se začalo pracovat na řešení. Tedy až do 21. 12. 2023. Tato událost obnažila problém s lokalizací MZ v plné nahotě. Namísto sypání popela na hlavy, omluv a razantních personálních opatření však policie přistoupila k „maskirovce“, do které se zapojil i zmíněný Úřad vnitřní kontroly, GIBS a policejní generálové, v tomto případě zejména náměstek Kubík, který vše kolem lokalizace MT skryl jako kvočna pod křídla ve jménu „ohrožení plnění úkolů policie“. Výmluvný je komentář bývalého ředitele Útvaru zvláštních činností (ÚZČ) Tomáše Almera ve zmíněné reportáži Seznam Zpráv:Nerad bych někomu sáhl do svědomí. Nic konkrétního o tom nevím, ale myslím si, že s největší pravděpodobností tím myslí, že policisté, kteří měli zásah na starost, neměli dostatečné informace o tom, co lze z těch sítí získat,“ uvedl bývalý elitní důstojník Almer. Toto sdělení nepotřebuje další komentář. Manažerská odpovědnost leží na bedrech Vondráškova náměstka Kubíka.

Zpět k pražskému řediteli Matějčkovi. Jeho vyjádření o Agátě na tiskové konferenci svým způsobem popřela pražská policie, když odpověděla na dotaz dle zákona o svobodném přístupu k informacím (InfZ):

Foto: Jan Tománek

Agáta

Ředitel Matějček tvrdil, že „Agáta se nasazuje vždycky, když je sebevrah…“, ale tiskové oddělení pražské policie to popřelo. Podtrženo sečteno - ředitel Matějček musel velice dobře na tiskové konferenci vědět, že 21. 12. 2023 Agáta (IMSI catcher) nebyla nasazena. Kdo za to, že nasazena nebyla může, to je věc policie. Podstatné je, že pražský ředitel v generálské hodnosti chladnokrevně lhal či účelově zamlčel veřejnosti důležitou skutečnost. Později se vše snažili různě retušovat policejní tiskoví mluvčí. Výsledkem je ale blamáž ve formě nicneříkajících frází majících za cíl zastřít skutečnost, že policie Agátu nepoužila, což potvrdila i vyšetřovací komise.

Foto: Jan Tománek

TM

V kontextu výše uvedených informací lze konstatovat, že policie má másla na hlavě více, než dost. Na retušování obrazu velice aktivně pracuje i ministr vnitra, což nebývá obvyklé, neboť ministr by měl být spíše pozorovatel a důsledně iniciovat opatření k nápravě, včetně těch personálních. Domnívám se, že hájení pražského ředitele má jediný účel - zabránit pochybnostem a zabránit dominovému efektu (padání hlav), který by mohl nastat, pokud by se policie k problému postavila čelem. Pokud by fungovaly kontrolní a očistné mechanismy a vyvozovala by se i manažerská odpovědnost, seznam jmen by nebyl krátký - Vondrášek, Kubík, Matějček, Motyka, Habada, Vojtíšek…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz