Hlavní obsah

Jak Jirka šuple ke štěstí a ke krachu přišel

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

27. 3. 11:48

Je to taková pěkná pohádka, milé děti. Žil byl jeden, kterému říkali Jirka šuple. A proč mu tak říkali? To je taková zajímavá historie. Jirka kdysi šéfoval v jednom velké městě hospodským.

Článek

To bylo ještě éře neblahého socialismu, kdy restaurace nepatřily jednotlivým majitelům, ale socialistickým podnikům, údajně prý všemu lidu. A náš Jirka se vyšvihl a provozovatelům pohostinství šéfoval. A když některý z nich, chtěl lepší výnosnější restauraci, kde by si lidově a nekorektně řečeno, mohl víc nakrást, tak šel za našim Jirkou a předal mu obálku běžně tak s dvaceti Smetany. To byly tenkrát za komunistů tisícikoruny s portrétem našeho slavného hudebního skladatele, takže to dělalo dvacet tisíc korun. V té době za komunistů to byly slušné peníze, taková prodavačka v obchodě nebo i nižší úředník si tolik nevydělali ani za celý rok.

A náš milý Jirka si vzal obálku a strčil ji do šuplete ve svém pracovním stole. Od té doby se z něj mezi pracovníky restaurací stal vyhlášený Jirka šuple. Ono dotyčného hospodského to zase tolik nebolelo, protože na lepší hospodě tyto peníze rychle získal zpátky. Všichni tedy byli spokojení, jak náš vyhlášený Jirka šuple, tak hospodští.

V listopadu 1989 přišla Něžná revoluce, obnovili jsme kapitalismus, a socialistické nesmysly včetně těch restauračních postupně skončily. Náš milý Jirka šuple se však neztratil, dal se na politiku a zpočátku si vedl docela dobře. Pak však přišel pád, který trvá dosud. Náš Jirka šuple se sice snaží stále rozdávat svá „moudra“, ale už ho skoro nikdo nebere vážně. A také káže morálku. Inu, už Karel Kryl ve své slavné písni Veličenstvo kat zpívá „vrah o morálce káže.“

Něco Vám to připomíná milé děti, ale ne, vždyť je to přece jenom pohádka.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz