Článek
Advent je období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele. Advent je doba rozjímání, dobročinnosti a postění. Advent je doba klidu a příprav na Vánoce. V neposlední řadě je advent obdobím, ke kterému se váže mnoho tradic.
V české lidové kultuře se dny mezi svátkem sv. Lucie a Štědrým dnem nazývaly Černá zima. Před rozmachem křesťanství se tato část roku spojovala s působením zlovolných sil. Později se k této době přidalo rozdávání almužen, držení půstu a čekání na narození Ježíše Krista.
Jednou, v dnešní době již málo známou, tradicí, je pokládání mísy s ovocem pod stromeček nebo k betlému. Mísa plná ovoce má zajistit, aby následující rok byl minimálně stejně hojný, jako rok předchozí. Tradice, kdy se do mísy dávalo pouze lokální čerstvé ovoce, v našich končinách převážně jablka a hrušky, se postupem času vyvíjela. Čerstvé ovoce začalo být doplňováno ovocem sušeným, začal se také přidávat chléb a později i mince.
Tradičním symbolem Vánoc je vánočka. Podle starých zvyklostí vánočku pekli mistři pekaři. Do vánočky zapékali minci, která měla svému nálezci zajistit bohatství a zdraví na celý následující rok.
Na sklonku období adventu se staví betlém, který má upomínat na význam a původ Vánoc. Hlavními postavami betlému jsou Panna Maria a svatý Josef, kteří čekají na příchod Ježíška. Protože se betlém staví už na konci adventu, Ježíšek by se měl v jesličkách objevit až na Štědrý den večer. U betlému by neměli chybět Tři králové, oslík, ovce, vůl a další zvířata.
Tradice stavění betlému vznikla v roce 1 223. V tento rok sv. František z Assisi v jeskyni na vrcholu skalnatého kopce u italské vesničky Greccio, vyobrazil výjev, jak právě narozený Ježíšek leží v nuzném chlévě v jesličkách. V noci 24. prosince pozval vesničany z širokého okolí, aby se přišli na výjev podívat. O půlnoci se rozezněly kostelní zvony. Po kopci se míhalo mnoho světel, jak si příchozí vesničané svítili na cestu pochodněmi. V jeskyni uviděli všichni příchozí jesličky, oslíka a telátko. Kněz sloužil mši a svatý František četl úryvky z Lukášova evangelia. Tímto činem svatého Františka z Assisi vznikla nejen tradice stavění betlémů, ale byla prý i poprvé sloužena půlnoční mše.
Předchozí článek o vánočních tradicích si můžete přečíst na webu https://medium.seznam.cz/clanek/jana-beranova-znate-adventni-tradice-33326.
Zdroj: Malá encyklopedie Vánoc