Článek
Než se ale do receptu samotného pustíme, ráda bych připomněla léčivé účinky kysaného zelí. Šťáva z kysaného zelí je bohatým zdrojem vitamínů, především vitamínu C. To dělá z kysaného zelí v tomto období dokonalý nástroj na posílení imunity. Kromě vitamínu C vám kysané zelí doplní hořčík, železo, zinek, vápník, draslík a fosfor. Kysané zelí posiluje imunitu, pomáhá při žaludečních potížích, podporuje detoxikaci těla a krvetvorbu.
Na výrobu kysaného zelí potřebujeme:
1 kg hlávkového bílého zelí
15 - 20 g soli
1 lžíce kmínu
Ze zelí odstraníme vnější listy, zelí přepůlíme, vykrojíme košťál a najemno nakrouháme na kruhadle. Pokud nemáme kruhadlo, krájíme zelí ostrým nožem na tenké plátky. V tomto případě doporučuji košťál vykrojit až tehdy, když se k němu budeme při krájení blížit.
Nakrouhané zelí od sebe co nejvíce oddělíme, dáme do velké mísy, osolíme a silou promačkáváme do doby, než začne ztrácet barvu a pouštět tekutiny. Poté zelí po hrstech dáváme do kvašáku. Každou vrstvu důkladně umačkáme, aby zelí pustilo šťávu. Zelí v kvašáku zatížíme, přilijeme zbylou šťávu a dáme do chladné místnosti kvasit. Nezapomeňte, zelí musí být ponořené a nesmí koukat. Pokud máme málo šťávy, je třeba dolít do kvašáku trošku vychladlé převařené vody, aby ani kousek zelí nebyl na vzduchu.
Může se stát, že zelí ztratí během kvašení vodu. To je dáno tím, že je zelí staré, nebo špatně promačkané. V tuto chvíli není třeba zoufat. Stačí zelí dolít vychlazenou převařenou vodou nebo 2% solným roztokem (svaříme 1 litr vody s 20 g soli, necháme vychladnout a poté dolijeme do kvašáku). Zelí kvasí při pokojové teplotě zhruba týden, v chladu kvasí 1 - 3 týdny. Záleží na teplotě, ve které kvasí.
Kysané zelí můžeme založit ve sklenici. To ovšem nedoporučuji. Jednak by mělo zelí kvasit ve tmě, jednak je třeba mít vhodné závaží. Byť nám může jako závaží posloužit talířek a zavařovačka s vodou, není to to správné a ani jednoduché řešení. Pokud se rozhodnete dělat si kvašené zelí doma, pořiďte si kvalitní kvašák. Investice do kvašáku nemusí být vysoká. Pokud chcete kvasit zelí v malém měřítku, doporučuji vám podívat se na kvašáky z dílny Kerat. Mají kvašáky o objemu 1,2 litru, což je ideální pro tento objem zelí. Navíc je prodávají se závažím, víkem a dalšími nezbytnostmi pro kvašení zelí potřebné. Kvašáky z dílny Kerat jsou praktické, snadno se myjí a v době, kdy nekvasíte zelí, mohou sloužit i jako dekorace.