Článek
Nejvyšším bodem Kokotského lesa je se svou nadmořskou výškou 501 metrů vrchol Kokotsko. Skoro až na vrchol Kokotsko dojdete po zpevněné lesní cestě. U přístřešku zpevněnou cestu opustíte a dál půjdete po pěšince.
Samotný vrchol Kokotsko ničím, kromě své výšky, nevyniká. Stejně tak není moc zajímavý vrchol Ostrý kámen, který také najdeme v Kokotském lese. Ale i na tento vrchol byste se měli vypravit. Kousek od něj najdete skalní útvar Ostrý kámen, kterému se někdy přezdívá Čertův kámen. Tento skalní útvar je pevně spjat s čertovskou pověstí a při troše štěstí čerta na místě i uvidíte.
Jen pár minut od Čertova kamene najdete pramen U Čůráčku, který se vlévá do blízkého potoka. Pramen má dva vývěry a vede k němu pěšinka. Pokud byste si cestu k pramenu chtěli zkrátit, prosím, nedělejte to. Pramen se nachází pod prudkým srázem. Těch pár kroků navíc opravdu stojí za to ujít.
Nejznámějším místem v Kokotském lese je Kokotská studánka. Ta má silný pramen podle dostupných zdrojů kojenecké vody, pro kterou se sjíždí lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí.
Za zmínku také stojí Kokotské rybníky. U Horního i Dolního kokotského rybníku najdete travnaté plážičky. Zda se dá v rybnících koupat, to se mi zjistit nepodařilo. Ale zákaz jsem nikde neviděla. Jen voda v Dolním kokotském rybníku bude asi chladnější, protože ten je ze všech stran obklopen vzrostlým lesem.
Když jste tento článek začali číst, asi jste si řekli, co jsem to za sprosťáka. Možná vás i napadlo, že Kokotský les neexistuje. Na svou obhajobu musím uvést, že sprostě nemluvím. Kokotský les opravdu existuje a opravdu se tak i jmenuje. Jak tento název vzniknul, to vám ale neprozradím. Přijďte se do Kokotského lesa podívat a nechte se vést naučnou stezku. Ta vám poví nejen to, jak tento nevšední název vznikl, ale dozvíte se i mnoho zajímavých informací nejen o místech, která zmiňuji v tomto článku.