Hlavní obsah

Jak vybrat správné osvětlení pro každou místnost

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jana Nováková
11. 1. 12:11

Nároky na osvětlení v interiéru se mění dle činností, jaké v dané místnosti nejčastěji vykonáváme. Základem je sice prosvětlení prostoru přirozeným denním světlem, ale bez doplňujícího umělého zdroje se dnes už neobejdeme.

Článek

Denní světlo je pro člověka nenahraditelné, ale v období krátkých dnů si bez umělého osvětlení neporadíme. Osvětlení má nejen obrovský vliv na funkčnost prostoru, také ovlivňuje náladu, emoce a pohodu. Díky SMART osvětlení získáte správné světlo v každé místnosti.

Lux, lumen a kelvin – jak se v nich vyznat?

Dříve se žárovky kupovaly na základě jediného podstatného údaje - „wattáže“ - tedy spotřeby energie. S příchodem moderních luminiscenčních diod (LED) se spotřeba radikálně zredukovala, ale žárovky nesou mnoho nových označení a zkratek, které mohou být matoucí.

Kelvin (K) – je jednotkou teploty světla. Udává, do jaké míry je světlo zbarvené do modra nebo červena: čím vyšší číslo, tím chladnější světlo (modré). Rozlišujeme teplé, přirozené a studené světlo.

Teplé světlo: 1700-3500 K

Přirozené světlo: 3500-5000 K

Studené světlo: 5000-7000 K

Lumen (lm) – je jednotkou světelného toku. Udává, kolik světla žárovka vyzařuje: čím vyšší počet, tím více světla.

Lux (lx) – je jednotkou intenzity osvětlení. Vyjadřuje, kolik lumenů dopadá na 1 metr čtvereční. 1 lx = 1 lm/m²

Současným trendem jsou zejména Smart LED žárovky – multifunkční, snadno ovladatelné a integrovatelné. Pomohou v každé místnosti vytvořit správnou atmosféru a zajistit potřebné světlo pro činnost, kterou právě vykonáváte. Oproti tradičním LED žárovkám nabízí Smart řešení mnohé výhody,“ vysvětluje Zlatko Slebodník z oddělení elektro v projektových marketech Hornbach.

Výhody Smart osvětlení

Pohodlné ovládaní a ovládání na dálku

Dálkové ovládání světel umožní naprogramovat jejich zapnutí v době, kdy nejste doma. Můžete například zapnout světla ve vstupní hale jen krátce před návratem domů. Lze je ovládat přes mobilní aplikaci nebo hlasového asistenta (Alexa, Google, Apple). Používání moderních hlasových příkazů umožňuje zapínání, vypínání i nastavování barvy a jasu světel.

Nastavení plánů a přizpůsobení světla

Na rozdíl od stmívatelných LED žárovek, jež vyžadují instalaci stmívacích ovladačů, nepotřebují Smart žárovky žádné speciální příslušenství. Prostřednictvím aplikace lze rychle a snadno měnit jas, barvu i teplotu světla a vytvořit tak požadovanou atmosféru. Výhodou je i možnost vytvořeni časových plánů. „Pokud používáte určitý typ světla často a ve stejnou dobu, je jednodušší automatizovat to nastavením rozvrhu v aplikaci inteligentní žárovky. Ráno se třeba mohou automaticky rozsvítit tlumená světla, aby si oči pomaleji zvykaly. Před odchodem se mohou zapnout jen světla u dveří. Funkci zapínání a vypínání světla lze synchronizovat také s východem a západem slunce,“ radí odborník.

Zvýšení bezpečnosti

Inteligentní osvětlení může zvýšit i bezpečnost. Světla lze vypnout a zapnout na dálku bez ohledu na to, kde se nacházíte. Existuje osvětlení s vyhrazeným režimem pro vzdálené či odcestované osoby. Světla se v takovém případě budou náhodně cyklicky vypínat a zapínat, jako by byl někdo doma.

Výběr barev

Smart žárovky nabízí mimořádně široké spektrum barev (16 milionů). „Změna barvy osvětlení pomůže navodit relaxační atmosféru, a může pomoct i lidem trpícím nespavostí. Nastavení teplých barev před spaním totiž pomáhá tělu zlepšit synchronizaci s cirkadiánním rytmem,“ upozorňuje Zlatko Slebodník.

Jak vybrat Smart žárovky

Pokud až teď vstupujete do světa moderní automatizace domácností, zřejmě vás zajímá co k jejich fungování potřebujete. Existují různé typy inteligentních svítidel, což souvisí zejména s typem připojení používaným k jejich dálkovému ovládání. V domácí automatizaci jsou čtyři komunikační systémy:

Wi-fi – v současnosti nejrozšířenější systém připojení využívaný v domácnostech a kancelářích. Umožňuje připojení mnohých inteligentních zařízení, jež vyžadují přenos velkého množství dat, např. Smart TV, žárovky či bezpečnostní kamery.

Bluetooth – umožňuje přenos menšího množství dat na kratší vzdálenost, proto je jeho využiti v Smart home technologiích značně omezené.

Zigbee – využívá jej hodně Smart zařízení s nízkou náročností na přenos dat – třeba senzory pohybu, klimatizace, termostaty, smart zámky na dveře, elektrické zásuvky či ovládání žaluzií. Dosah řídící jednotky v interiéru je zhruba 100 m.

Z-wave – mezinárodní systém vyvinutý speciálně pro domácí automatizaci, podobný Zigbee. Výhodou je, že neruší systémy Bluetooth a Wi-Fi, což se u Zigbee občas stává.

Jak vybrat osvětlení podle místností?

U výběru svítidel do interiéru je nejčastější otázkou, zda zvolit teplé, studené nebo přirozené světlo. „I v tomto případě je nutné myslet na využití místnosti. Do kuchyně jsou vhodná hlavně přirozená bílá a výkonná světla, protože zvyšují bezpečnost práce. Na konzumaci jídla už postačí méně intenzivní světlo. Obývací pokoj je multifunkční místnost, jež si zaslouží flexibilní osvětlení, no obecně zde lépe funguje teplejší barva. Pozor především v ložnici. Vyhýbejte se studenému a intenzívnímu osvětlení, ale i příliš výrazným barvám, které mohou narušit spánek,“ dodává odborník z Hornbachu.

DOPORUČENÉ OSVĚTLENÍ

Kuchyň

Centrální svítidlo Doplňkové svítidlo

Teplota: 4000-5000 K  4000-5500 K

Intenzita: 500 lx na přípravu jídla, 300 lx na konzumaci

Koupelna

Teplota: 4000-6000 K

Intenzita: minimálně 200 lx

Obývací pokoj

Centrální osvětlení Doplňkové osvětlení

Teplota: 2500-3500 K cca 3000 K

Intenzita: 500 lx

Ložnice

Teplota: do 3000 K

Intenzita: 500 lx

Dětský pokoj

Teplota: 3500-5500 K (2700 K noční stolek)

Intenzita: 500 lx (na čtení a psaní)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz