Článek
Pozor na oblečení
Když si balíte kufr na dovolenou do Dubaje, Turecka nebo Egypta, věnujte pozornost tomu, co si berete na sebe. Příliš odhalené oblečení může být nejen neuctivé, ale i drahé. Za nepřiměřené oblečení můžete dostat pokutu až 15 000 korun.
Stejně tak pozor na líbání a objímání na veřejnosti. To, co je pro nás běžné, může být v muslimských zemích považováno za nemorální chování a můžete si vysloužit nejen pokutu, ale i zatčení.
Nekuřte všude, kde se vám zachce
Kouření v nevhodných prostorách je v mnoha zemích tvrdě trestané. Zatímco v České republice dostanete často jen napomenutí, jinde to může být mnohem horší. Ve Španělsku například za kouření na pláži zaplatíte pokutu až 60 000 korun.
Itálie je v tomto směru ještě přísnější. Za kouření v historickém centru Říma nebo Milána můžete dostat pokutu až 150 000 korun. A pozor, nekuřte ani v autech, pokud jedete s dětmi. V mnoha zemích je to zakázané.
Alkohol není všude vítaný
Také pití alkoholu na veřejnosti je v řadě zemí zakázané. V USA můžete dostat pokutu už za to, že budete procházet po ulici s otevřeným pivem v ruce. Pokuta se může vyšplhat až na 25 000 korun.
V Singapuru je situace ještě horší. Za konzumaci alkoholu po půl jedenácté v noci na veřejnosti můžete dostat pokutu přes 30 000 korun. A pokud budete na veřejnosti opilí , může to být ještě dražší.
Prodražit se vám může i focení
Všichni rádi fotíme památky a zajímavá místa, ale pozor na to, co máte v hledáčku. Fotografování vojenských objektů, vládních budov nebo dokonce policistů bývá v mnoha zemích zakázané.
V Severní Koreji za fotografování „nepovolených“ objektů můžete skončit i ve vězení. Ale i v demokratických zemích jako je Francie můžete dostat pokutu například za fotografování Eiffelovy věže v noci kvůli autorským právům k jejímu osvětlení.
Jídlo a pití na ulici
V Japonsku se konzumace jídla a pití za chůze považuje za neuctivé a můžete dostat pokutu. Za žvýkání žvýkačky v Singapuru zaplatíte až 30 000 korun, za její vyhození na zem dokonce dvojnásobek.
V Itálii si zase nesmíte sednout na schody památek. Za posezení na Španělských schodech v Římě zaplatíte pokutu až 10 000 korun. A pozor na krmení holubů, i to je zakázané a pokutované.

Doprava a parkování
Pokud si na dovolené půjčujete auto, zjistěte si dopravní předpisy dané země. V Německu můžete dostat pokutu za mytí auta v neděli, ve Francii za jízdu v žabkách, ve Španělsku za jízdu bez trička.
Parkování je kapitola sama o sobě. V mnoha městech jsou parkovací zóny velmi přísně kontrolované. Za nesprávné parkování můžete dostat nejen pokutu, ale auto vám může být i odtaženo, což vás bude stát další tisíce korun.
Mušle a kameny nechte na pláži
Sbírání mušlí, kamenů a korálů na pláži může vypadat nevinně. Málokdo ale ví, že je to v mnoha zemích zakázané. Na Havaji můžete dostat pokutu až 25 000 korun za odnášení lávových kamenů nebo písku z pláže. Jednak místní věří, že to přináší smůlu, ale hlavně tu jde to ochranu přírody.
Podobně přísná pravidla platí v Turecku, kde za odnášení starověkých artefaktů nebo i běžných kamenů z archeologických nalezišť můžete dostat pokutu přes 100 000 korun. I na Kanárských ostrovech je sbírání lávových kamenů zakázané a pokutované.
A pozor na korály. Jejich odnášení je zakázané téměř všude na světě a může vás stát nejen pokutu, ale i vězení.
Jak pokutám předejít?
Předtím, než vycestujete, si vždy zjistěte základní informace o místních zákonech a zvycích. Užitečné informace o jednotlivých zemích najdete na stránkách Ministerstva zahraničích věcí České republiky.
Když už jste v zahraničí a nejste si něčím jistí, sledujte, jak se chovají místní lidé, a snažte se jim přizpůsobit.
Pamatujte si, že neznalost neomlouvá. Pokud dostanete pokutu, nevymlouvejte se na to, že jste o zákazu nevěděli, nepomůže vám to. Je lepší být připravený a užít si dovolenou bez nepříjemných překvapení a bez pokut.