Článek
Březen - měsíc čtenářů a měsíc knihy aneb co čtu já?
Nejprve zmíním fakt, že březen je měsícem knihy od roku 1955. Oslavují se knihy, vyprávění, čtení a poslouchání. Asi víte, že čtení je velmi důležitá činnost, která rozvíjí nejen slovní zásobu, ale i jiné dovednosti například schopnost empatie.
Papírová kniha má nezastupitelnou roli
Číst papírovou knihu nebo knihu na obrazovce je velký rozdíl. Zaprvé se prostě lépe čte text v tištěné podobě a za druhé je pro lidský mozek daleko přirozenější vzít do ruky papírovou knihu. Vzít do ruky. Zážitek ze čtení je hlubší, protože člověk zapojí také hmat. I samotné obracení stránek má velký význam. Lidská mysl je totiž nastavená na trojrozměrný svět.
Co jsem četla v měsíci březnu a pokračuju v dubnu?
Pochlubím se, že jsem sáhla po opravdu tlusté bichli. A nelituji. Co se týče dějepisu, celkově jsem k tomuto oboru v rámci školní výuky neměla pozitivní vztah. Neuměla jsem si moc představit historická období a postrádala jsem souvislosti. Ale postupem času se to lepší. Nicméně už na základní a střední škole mě uchvátila nejvíc jedna z historických postav, která je pro mě do dnes vzorem odvahy, neústupnosti a šíření myšlenek, které se nemusí vlivným institucím líbit.
Knihovna
Byla to moje obvyklá návštěva knihovny, což je pro mě místo, kde jsem ráda. Ráda tam chodím, ráda tam jsem a ráda si odnáším vypůjčené knihy nebo CD, případně i deskové hry. Často navštěvujeme dětské oddělení s mou ratolestí. Je tam domeček, kde se děti mohou schovat a prohlížet si obrázkové knížky, postupně objevuji další tajemná zákoutí. A zde jsem si půjčila tlustou bichli, ve které můj hrdina z historie hraje jednu z hlavních rolí. Ta postava, co mě učarovala a kterou obdivuji je Mistr Jan Hus.
Husitská epopej - Za časů krále Václava IV.
Jedná se o několikadílnou ságu, která vypráví o událostech 15.století v Českém království. Husitství je v této knize krásně popsáno s historickým pozadím a v souvislostech. Vidíme tady katolickou i kališnickou stranu, kdy každá hájila svou pravdu a každá páchala bezpráví. Kniha je postavena na příběhu rodiny, která se kvůli těžkému osudu rozdělila a její členové se museli postavit proti sobě. I. díl se zabývá lety 1400 -1415. Autor Vlastimil Vondruška umí krásně vylíčit historické události, v jejichž čele je poutavý příběh rodiny Prokopů.
„Jan Hus pospíchal, neboť chtěl stihnou začátek koncilu. Ten byl svolaný na první den měsíce listopadu. Proto výprava postupovala velice rychle.......Jakmile se přiblížili k nějakému městu nebo vesnici, vybíhali lidé a mnozí se loučili s Janem Husem se slzami v očích.“
Chybí mi ještě čtyři kapitoly do konce knihy a moc se na ně těším. Vlastně bych ráda poděkovala Vlastimilovi Vondruškovi, díky kterému se začínám lépe v této historické epoše husitství orientovat.
A už jsem si vypůjčila i pokračování - Husitská epopej II - Za časů hejtmana Jana Žižky
A co vy?
Budu ráda, pokud se mi pochlubíte do komentářů, která kniha oslovila právě vás…
Zdroje:
Autorský článek
VONDRUŠKA, Vlastimil. Husitská epopej I, 1400 1415, Za časů krále Václava IV. Brno: Vydavatelství Moravská Bastei MOBA, 2014. ISBN 978-80-243-6156-7.
www.metro.cz