Článek
Originální nápad
Karel Hubáček dostal geniální nápad. Proměnil svým projektem založeným na technickém i vkusném architektonickém podkladu vrchol Ještědu. Charakter krajiny je touto dominantou krásně zvýrazněn. Poděkujme tehdejší porotě, že vybrala tento odvážný návrh jako vítězný. Odlišoval se svým pojetím od všech ostatních návrhů, jež projektovaly klasické horské chaty.
Mnoho ocenění
Tento architektonický skvost získal mnoho ocenění. V roce 1964 ocenil tento projekt Svaz architektů ČSSR. Prestiž získal Karel Hubáček nejvyšším oceněním Mezinárodní unie architektů v roce 1969. Cena Augusta Perreta zná svého vítěze. Od roku 2000 se vysílač na Ještědu pyšní titulem „Nejvýznamnější česká stavba 20. století“. Na seznamu národních kulturních památek České republiky tuto stavbu naleznete od roku 2006.
Služby na Ještědu
Výletníci malí i velcí si rádi pochutnají na něčem dobrém k snědku. Stačí-li vám polévka nebo klobása, můžete využít bistro uvnitř vysílače nebo venkovní kiosek. Chcete-li se dostatečně najíst, pak si můžete objednat hlavní chod v restauraci. Na zmrzlině si pochutnáte venku. Patříte-li mezi náročné návštěvníky, pak zavítejte do místních hotelových pokojů. Raději si pokoj rezervujte.
Jak se sem dostanete?
Protáhněte svaly a vystoupejte si cestu na Ještěd po svých. Nádherné výhledy si vychutnáte s vnitřním klidným pocitem, že si to zasloužíte. Zvolit se dají různé alternativy.
Zaparkujete na spodním parkovišti a vydáte se strmě nahoru po sjezdovce. Jste-li vášnivými turisty, tento výšlap zvládnete. Doporučuji středně obtížnou trasu, která vede ze středně položeného parkoviště Výpřež. Odtud půjdete po červené turistické značce. Kousek po silnici, ale potom můžete obdivovat místní vzrostlé stromy a stoupat výš a výš po lesní cestě, která postupně získá kamenitý povrch od drobného kamení až po velké balvany. V určité výšce se můžete rozhodnout, jestli půjdete dále po červené turistické značce nebo po silnici. Ze silnice můžete obdivovat nádherné výhledy na okolní krajinu. Kopcovitou krajinu vytvořenou přírodními krásami, skalnatými útvary, ale i domy či větrnými elektrárnami máte jako na dlani. Další možností je zaparkovat na nejvýše položeném parkovišti a pak jít už kratší kus cesty.
Vyšlápnete-li si kopec po svých, miminka a hodně malé děti noste v nosítku či v krosničce. Turistická červená značka v lese není vhodná pro kočárky.
Na Ještědu si přijdete na své. Obdivovat lze architektonický skvost cca 100 metrů vysoký s kruhovým půdorysem 33 metrů. Budete-li mít štěstí na dobrou viditelnost, z okolí Ještědu nebudete chtít spustit oči.
Vystavená socha
Ve skalnatém terénu si můžete nyní prohlédnout sochu s futuristickým námětem. Pan Jaroslav Róna zhotovil sochu „Dítě z Marsu 2003“.
Kladete si už otázky, zda toto dítě není přehnaně rozmazlené, co všechno už umí, je spokojené? Jaký výchovný přístup zvolili jeho rodiče?
Troška adrenalinu
Ještě vám to všechno nestačí a potřebujete dávku adrenalinu? Pak si to můžete dolů sjet na koloběžce.
Tak na shledanou na Ještědu
Zdroje:
https://www.liberecvminulostiasoucasnosti.cz/l/jested-a-jeho-histori/
https://www.idnes.cz/kultura/vytvarne-umeni/karel-hubacek-jested.A140221_160200_vytvarne-umeni_vha