Hlavní obsah
Internet a technologie

Internetové sítě v EU a Česku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Jaromír Novák

Na konci září vydala Evropská komise zprávu „Broadbandové pokrytí 2022“, která obsahuje srovnání rozvoje vysokorychlostních sítí elektronických komunikací mezi lety 2021 a 2022. Jak si stojí EU a Česká republika?

Článek

Zpráva slouží pro porovnání jednotlivých členských států při plnění cílů stanovených v politickém programu Digitální dekády. Konkrétně se jedná o cíl „Gigabitové připojení pro všechny do roku 2030“ a „alespoň 5G ve všech obydlených oblastech“.

Zpráva porovnává vývoj ve 31 zemí, kromě EU27 jsou v do porovnání zahrnuty Norsko, Island, Švýcarsko a Velká Británie.

Co se týče technologií, zpráva zahrnuje porovnání rozvoje 11 technologií umožňujících vysokorychlostního přístupu k internetu - DSL, VDSL, VDSL2 vectoring, kabelový modem DOCSIS 3.0, kabelový modem DOCSIS 3.1, FTTP, FWA, LTE, 5G, 5G v pásmu 3,4-3,8 GHz a satelitní připojení.

Pokud se podíváme na celková čísla, meziroční nárůst dostupnosti těchto technologií vzrostl, i když u některých asi méně než by si Evropská komise přála. Skokanem roku je 5G pokrytí ve venkovských oblastech, z 32,7 % v roce 2021 se dostalo na 51,5 % v roce 2022. Služby 5G byly dostupné pro 81,2 % domácností (v porovnání s rokem 2021, kdy tyto služby byly dostupné pouze pro 15,4 % domácností). Tomuto vysokému číslu pomohlo zřejmě i využívání dynamického sdílení přiděleného rádiového spektra, které mobilní operátoři nasadili ve svých sítích. Slabinou této bilanční zprávy je fakt, že KPI pro 5G technologii žádným způsobem nezohledňují kvalitu poskytované služby.

Foto: Jaromír Novák

Meziroční porovnání EU27

Jak je na tom Česká republika? Téměř 99,9 % domácností má přístup alespoň k jedné technologii poskytující vysokorychlostní přístup k internetu v pevném místě. Bohužel pro evropské statistiky Česko kulhá v rozvoji optické technologie a DOCSIS 3.1, kde zůstáváme pod evropským průměrem.

Foto: Jaromír Novák

Česko porovnání podle technologií

Nejvíce dostupnou technologií (nepočítaje LTE a satelit) v Česku je stará dobrá DSL následovaná regionálními operátory, kteří v minulosti dostali trošku pohrdavé označení „wifináři“, protože začínali poskytováním služeb v nelicencovaných pásmech, ale postupem času někteří dokázali vybudovat kvalitní infrastrukturu a stali se předmětem akvizic větších a velkých hráčů. Do nákupního košíku si je „naklikával“ i ČEZ, který stále přešlapuje na prahu telekomunikačního byznysu. FWA technologie, kterou často provozují tito hráči je dostupná 85,1 % domácnosti, v EU je to „pouhých“ 67,9 % domácností.

Optika se bohužel rozrostla meziročně jen o 2,4 % na 37,4 % domácností. Zda jsou na vině mizerné stavební předpisy, nebo poptávka po této technologii už zpráva nerozvádí. Zpráva pouze uvádí, že v minulosti to byli právě malí a střední operátoři, kteří investovali do optických sítí, nyní konečně začali investovat i „přední hráči na trhu“. Nicméně je to asi málo, protože v porovnání s ostatními státy jsme i při započtení DOCSIS 3.1 uhráli pouze druhé místo… odzadu.

Foto: Jaromír Novák

Porovnání FTTP a DOCSIS

A je v podstatě jedno, jestli bydlíte na Vysočině, ve Středních Čechách nebo na jihu…

Foto: Jaromír Novák

FTTP a DOCSIS Česko

LTE hlásí pokrytí na 100 % domácností, 5G 82, 6 domácností a 5G v pásmu 3,5 GHz 42,3 % domácností. Nicméně, jak již bylo napsáno, report neřeší kvalitu 5G sítí. Takže místo statických dat v reportu Evropské komise lze použít data z měření Českého telekomunikačního úřadu dostupná na vizualizačním portálu.

V Česku se za poslední 3 roky přijala některá dílčí opatření, která měla zlepšit výstavbu broadbandových sítí. Člověk se až děsí, jak by hodnocení Česka dopadlo, kdyby tato dílčí opatření nebyla přijata. Na druhou stranu se ukazuje i možný nezájem na straně poptávky - jinými slovy „k čemu se hnát za gigabitovou společností, když mi na to moje domácí surfování stačí kvalitní 100 megabit.“

Článek také vyšel na blogu sdružení CZ.NIC.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz