Hlavní obsah

Budoucnost televize už jen přes internet…

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jasatomik

IPTV

31. 7. 22:17

Budoucnosti televize přes internet.

Článek

Budoucnosti televize přes internet. Televize přes internet, také známá jako IPTV (Internet Protocol Television), je způsob, jak sledovat televizní programy pomocí internetového připojení místo klasického vysílání přes anténu, kabel nebo satelit. IPTV nabízí několik výhod, jako je vyšší kvalita obrazu a zvuku, větší výběr kanálů a služeb, možnost nahrávání, pauzování nebo přetáčení pořadů, interaktivita a personalizace. IPTV také umožňuje integraci s dalšími multimediálními službami, jako jsou videohry, sociální sítě nebo videokonference.

IPTV se stává stále populárnějším způsobem sledování televize, zejména mezi mladšími generacemi, které jsou zvyklé na používání internetu pro zábavu a informace. Podle některých odhadů se očekává, že do roku 2030 bude IPTV hlavním zdrojem televizního obsahu pro více než polovinu světové populace. V České republice je IPTV již dostupná od několika poskytovatelů internetu, kteří nabízejí různé balíčky kanálů a služeb za různé ceny. IPTV se tak stává konkurencí pro tradiční televizní vysílání, které může být omezeno nedostatkem frekvencí nebo regulacemi.

IPTV je tedy televize budoucnosti, která nabízí divákům více možností a flexibility při sledování jejich oblíbených pořadů. Pokud máte rychlé a stabilní internetové připojení, můžete si užít televizi přes internet na vašem televizoru, počítači, tabletu nebo telefonu. Pokud máte zájem o IPTV, můžete si prohlédnout některé z webů poskytovatelů této služby v České republice.

Jak člověka ovlivňuje zírání na televizi

Jak člověka ovlivňuje zírání na televizi. Zírání na televizi je činnost, kterou mnoho lidí provádí každý den, ať už pro zábavu, informace nebo relaxaci. Televize nám nabízí různé pořady, filmy, seriály, dokumenty, zprávy nebo sporty, které nás mohou bavit, poučit nebo inspirovat. Televize však také má své nevýhody a rizika, které bychom si měli uvědomit. Zírání na televizi nás může ovlivnit jak fyzicky, tak psychicky.

Z hlediska fyzického zdraví je zírání na televizi spojeno s několika negativními účinky. Jedním z nich je nedostatek pohybu a fyzické aktivity, který může vést k obezitě, cukrovce, kardiovaskulárním chorobám nebo svalové slabosti¹. Dalším je vystavení modrému světlu z obrazovky, které může narušit naše biologické hodiny a spánkový cyklus, což má za následek únavu, podrážděnost, deprese nebo sníženou imunitu. Třetím je namáhání očí a zraku, které může způsobit bolesti hlavy, suchost očí, rozmazané vidění nebo dokonce poškození sítnice.

Z hlediska psychického zdraví je zírání na televizi také spojeno s několika negativními účinky. Jedním z nich je pasivita a izolace od reality, která může vést k osamělosti, sociální fobii, úzkosti nebo depresi. Dalším je manipulace a dezinformace ze strany médií, která může ovlivnit naše názory, postoje a hodnoty. Třetím je násilí a vulgarita v některých pořadech, filmech nebo seriálech, která může ovlivnit naše chování, morálku a empatii.

Z toho vyplývá, že zírání na televizi není pro člověka zdravé ani prospěšné. Pokud chceme sledovat televizi, měli bychom si stanovit určité limity a pravidla. Například bychom neměli sledovat televizi déle než dvě hodiny denně, neměli bychom sledovat televizi před spaním nebo během jídla, neměli bychom sledovat televizi bezmyšlenkovitě nebo bez kritického myšlení. Místo toho bychom měli využít svůj volný čas pro jiné aktivity, jako je čtení knih, sportování, hraní her, učení se novým věcem nebo trávení času s rodinou a přáteli.

Co nekonzumovat u televize

Co nekonzumovat u televize, když se na ni díváte. Sledování televize je pro mnoho lidí oblíbeným způsobem relaxace a zábavy, ale může také mít negativní dopad na naše zdraví, pokud se při tom nekontrolovaně cpeme nezdravými potravinami. Některé potraviny, které byste měli vyhnout při sledování televize, jsou:

- Slané a mastné snacky, jako jsou brambůrky, křupky, popcorn, oříšky nebo sušenky. Tyto potraviny obsahují hodně soli, tuku a kalorií, které mohou způsobit zvýšení krevního tlaku, cholesterolu a hmotnosti. Navíc solíme si tím i chuť k dalšímu jídlu a pití.

- Sladké a moučné výrobky, jako jsou čokoláda, bonbóny, koláče, zákusky nebo sušenky. Tyto potraviny obsahují hodně cukru a bílé mouky, které mohou způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi, kazivost zubů a nadváhu. Navíc cukr nám dodává jen krátkodobou energii a pak nás unaví.

- Alkoholické a slazené nápoje, jako jsou pivo, víno, likér, limonáda, džus nebo energetický nápoj. Tyto nápoje obsahují hodně alkoholu, cukru nebo kofeinu, které mohou způsobit dehydrataci, podrážděnost, nespavost nebo poškození jater. Navíc alkohol snižuje naši sebekontrolu a schopnost rozhodovat.

Pokud máte chuť na něco k snědku při sledování televize, snažte se vybrat si zdravější alternativy, jako jsou:

- Čerstvé ovoce a zelenina, jako jsou jablka, hrušky, mrkev, okurka nebo rajčata. Tyto potraviny obsahují hodně vlákniny, vitamínů a minerálů, které nám dodají pocit sytosti a podpoří naše trávení a imunitu. Navíc mají nízkou energetickou hodnotu a pomáhají nám udržet si optimální hmotnost.

- Ořechy a semínka, jako jsou vlašské ořechy, mandle, slunečnicová semínka nebo dýňová semínka. Tyto potraviny obsahují hodně bílkovin, zdravých tuků a antioxidantů, které nám dodají energii a ochrání naše buňky před volnými radikály. Navíc pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

- Voda nebo bylinkový čaj, jako je máta peprná, levandule nebo heřmánek. Tyto nápoje obsahují hodně tekutin a žádný alkohol, cukr nebo kofein. Pomáhají nám hydratovat tělo a uklidnit mysl. Navíc pomáhají vyplavit toxiny z těla a podporují spánek.

Jak správně sledovat televizi. Sledování televize je pro mnoho lidí oblíbenou formou odpočinku a zábavy, ale může také mít negativní dopad na naše fyzické i psychické zdraví, pokud to děláme špatně.

Zde je několik tipů, jak sledovat televizi zdravě a rozumně:

- Vyberte si kvalitní televizor a nastavte si správné rozlišení, jas a kontrast obrazu. Pokud máte možnost, zvolte si televizor s vysokým rozlišením (HD) nebo ultra vysokým rozlišením (UHD), které vám poskytnou lepší obraz a zvuk než běžná televize. Nastavte si také jas a kontrast obrazu tak, aby byl obraz dostatečně viditelný, ale ne příliš ostrý nebo tmavý.

- Dodržujte správnou vzdálenost a úhel pohledu na televizor. Podle doporučení odborníků byste měli sledovat televizi z vzdálenosti pětkrát větší než je šířka obrazovky. Například pokud máte televizor s úhlopříčkou 40 palců (asi 102 cm), měli byste sedět asi 3 metry od něj. Také byste měli sledovat televizi z úhlu, který není větší než 30 stupňů od středu obrazovky³. To znamená, že byste neměli sedět příliš vlevo nebo vpravo od televizoru.

- Zajistěte si vhodné osvětlení místnosti, ve které sledujete televizi. Příliš silné nebo slabé osvětlení může způsobit namáhání očí a hlavy. Ideální je, když máte v místnosti denní světlo nebo umělé světlo, které je rovnoměrně rozložené po celé místnosti. Vyhněte se také tomu, abyste měli za sebou nebo před sebou okno nebo lampu, které by vám svítily do očí nebo na obrazovku. Můžete také použít tzv. bias lighting, což je světlo umístěné za televizorem, které snižuje kontrast mezi obrazovkou a okolím.

- Omezte čas strávený sledováním televize a dbejte na pestrost obsahu. Sledování televize déle než dvě hodiny denně může mít negativní účinky na vaše fyzické i psychické zdraví, jako je obezita, cukrovka, kardiovaskulární choroby, deprese, úzkost nebo násilné chování. Snažte se tedy sledovat televizi jen tehdy, když máte opravdu chuť nebo potřebu, a vybírejte si kvalitní a rozmanité pořady, filmy, seriály nebo dokumenty, které vás baví, poučí nebo inspirují. Vyhněte se také sledování televize před spaním nebo během jídla.

- Dodržujte správnou polohu těla a pohybujte se pravidelně. Sledování televize ve špatné poloze těla může způsobit bolesti zad, krku nebo ramen. Snažte se tedy sedět rovně a pohodlně na židli nebo pohovce, s oporou pro záda a hlavu. Mějte také nohy na zemi a nezaklínejte je. Pokud ležíte na posteli nebo na gauči, použijte polštáře pro podporu těla. Také se snažte každých 20 minut vstát a protáhnout se nebo projít se po místnosti. To vám pomůže uvolnit svaly a zlepšit krevní oběh.

zdoj: samsung.com, lifewire.com, consumerreports.org

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz