Hlavní obsah

Jak stopovat vyděrače přes internet

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jasatomik
31. 7. 22:58

Jednou z těchto informací může být IP adresa.

Článek

Jedním z těchto kroků je nahlásit vyděrače policii a poskytnout jim co nejvíce informací o vyděrači a jeho metodách. Jednou z těchto informací může být IP adresa, která je jednoznačným identifikátorem síťového rozhraní na internetu. IP adresa může pomoci policii zjistit, odkud se vyděrač připojuje k internetu a jaké zařízení používá.

Existuje několik způsobů, jak zjistit IP adresu vyděrače, podle toho, jak s vámi komunikuje. Například:

- Pokud vám vyděrač posílá e-maily, můžete se podívat na hlavičku e-mailu, která obsahuje informace o odesílateli a příjemci. Hlavičku e-mailu můžete najít v nastavení vašeho e-mailového klienta nebo webové služby. V hlavičce e-mailu hledejte položku Received: from, která by měla obsahovat IP adresu odesílatele.

- Pokud vám vyděrač posílá zprávy přes sociální sítě nebo aplikace, můžete použít nástroje jako Wireshark nebo Netstat, které umožňují zachytit a analyzovat síťový provoz na vašem počítači nebo mobilním zařízení. Tyto nástroje vám ukážou IP adresy všech zařízení, se kterými komunikujete přes internet. Musíte si ale být jisti, že komunikujete pouze s vyděračem a nikým jiným, abyste se vyhnuli záměně.

- Pokud vám vyděrač volá přes internetovou telefonii nebo videohovory, můžete také použít nástroje jako Wireshark nebo Netstat, které umožňují zachytit a analyzovat síťový provoz na vašem počítači nebo mobilním zařízení. Tyto nástroje vám ukážou IP adresy všech zařízení, se kterými komunikujete přes internet. Musíte si ale být jisti, že komunikujete pouze s vyděračem a nikým jiným, abyste se vyhnuli záměně.

Pokud se vám podaří zjistit IP adresu vyděrače, můžete ji zadat do vyhledávače umístění IP adres¹, který vám ukáže přibližnou polohu a další informace o síťovém rozhraní. Tyto informace mohou být užitečné pro policii při vyšetřování případu.

Mějte ale na paměti, že IP adresa není stoprocentní způsob, jak identifikovat nebo lokalizovat vyděrače. Vyděrači mohou používat různé techniky, jak maskovat nebo změnit svou IP adresu, jako jsou proxy servery, VPN služby nebo Tor síť. Tyto techniky umožňují vyděračům připojit se k internetu z jiného místa nebo země, než kde se skutečně nacházejí. Proto byste neměli spoléhat pouze na IP adresu, ale také na další důkazy, jako jsou e-maily, zprávy, hovory, fotografie nebo videa.

Jak postupuje policie s pátráním po internetovém vyděrači

Internetové vydírání je závažný zločin, který může ohrozit vaše soukromí, bezpečnost a finance. Pokud jste se stali obětí internetového vydírání, měli byste co nejdříve kontaktovat policii a podat trestní oznámení.

Policie má k dispozici různé prostředky a metody, jak vyšetřovat a stíhat internetové vyděrače. Některé z nich jsou:

- Sběr a analýza důkazů. Policisté shromažďují a zkoumají veškeré důkazy, které souvisejí s případem internetového vydírání, jako jsou e-maily, zprávy, hovory, fotografie, videa nebo jiné digitální stopy. Tyto důkazy mohou obsahovat informace o identitě, poloze nebo motivaci vyděrače.

- Sledování a odposlech. Policisté mohou použít různé techniky, jak sledovat a odposlouchávat komunikaci mezi vyděračem a obětí nebo mezi vyděračem a jeho spolupracovníky. Tyto techniky mohou zahrnovat například použití speciálního software, zařízení nebo agentů.

- Zátah a zadržení. Policisté mohou provést zátah na místo, kde se nachází vyděrač nebo jeho spolupracovníci, a zadržet je pro podezření z internetového vydírání. Policisté mohou také zabavit jejich počítače, telefony nebo jiná zařízení, která používali k vydírání.

- Spolupráce s jinými orgány. Policisté mohou spolupracovat s jinými orgány činnými v trestním řízení, jako jsou státní zástupci, soudci nebo advokáti, aby zajistili spravedlivý proces a trest pro vyděrače. Policisté mohou také spolupracovat s jinými policemi nebo mezinárodními organizacemi, pokud se jedná o přeshraniční případ internetového vydírání.

Pokud chcete zjistit více informací o tom, jak policie pátrá po osobách, můžete navštívit webové stránky Policie České republiky¹ nebo si přečíst některé články na toto téma.

Zdroj: Konverzace s Bingem, 31. 7. 2023

(1) Pátrání po osobách - Policie České republiky. https://www.policie.cz/clanek/patrani-po-osobach.aspx.

(2) Pátrání po osobách - Policie České republiky. https://www.policie.cz/clanek/zverejnene-informace-2015-patrani-po-osobach.aspx.

(3) Informace z informačních systémů - Policie České republiky. https://www.policie.cz/clanek/informace-z-informacnich-systemu.aspx.

(4) undefined. http://aplikace.policie.cz/patrani-osoby.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz