Hlavní obsah
Věda

Záhadný rádiový signál

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

28. 7. 9:00

BLC1 je zkratka pro Breakthrough Listen Candidate 1, což je název pro záhadný rádiový signál, který byl zachycen v roce 2019.

Článek

BLC1 je zkratka pro Breakthrough Listen Candidate 1, což je název pro záhadný rádiový signál, který byl zachycen v roce 2019 australským Parkesovým teleskopem. Tento signál přicházel ze směru hvězdy Proxima Centauri, která je nejbližší hvězdou k naší Sluneční soustavě. Signál byl zajímavý tím, že měl velmi úzké pásmo na frekvenci 980 MHz, což by mohlo naznačovat umělý původ. Někteří astronomové se dokonce domnívali, že by mohl být signálem od mimozemské civilizace, která by obývala některou z planet u Proximy Centauri.

Nicméně po podrobnější analýze dat se ukázalo, že signál BLC1 pravděpodobně nebyl z vesmíru, ale z naší Země. Vědci zjistili, že signál souvisel s dalšími signály v jiných frekvencích, které byly jasně pozemského původu. Tyto signály mohly být způsobeny rušením od lidských technologií, jako jsou družice nebo rádiové vysílače. Signál BLC1 se také nikdy neopakoval při dalších pozorováních Proximy Centauri. Vědci proto dospěli k závěru, že BLC1 nebyl signálem inteligentního života mimo Zemi, ale pouze rádiovým rušením, které náhodně napodobilo typ signálu, který hledali.

Doufám, že jsem vám pomohl vysvětlit, co je BLC1 na frekvenci 980 a jak vznikl. Je to zajímavý příklad toho, jak obtížné je najít a ověřit signály z vesmíru a jak důležité je být opatrný a kritický při jejich interpretaci. Pokud vás zajímá více o pátrání po mimozemských civilizacích a projektu Breakthrough Listen.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz