Článek
Ostrovy i okolní moře jsou národním parkem. Nejsou zde auta, v zátokách nesmí kotvit lodě a tak je jediným přístupovým bodem přístav na ostrově Veliki Brijun, kam jezdí několikrát denně krátký trajekt z města Fažana na Istrii.

Z přístavního města Fažana vyplouvají několikrát denně lodě na ostrov Veliki Brijun.
Nedaleko přístavu je stanice turistického vláčku, půjčovna kol, nebo se můžete vydat poznávat ostrov pěšky i z koňského hřbetu.

Přístav na ostrově Veliki Brijun je jediným místem, kde mohou kotvit lodě.
Za dob Římské říše byly Brijuni oblíbeným výletním místem pro smetánku. Z římských dob tady zůstalo množství památek. Působivé je byzantské castrum, což je pozůstatek vojenského tábora z dob Římské říše a rozsáhlé archeologické naleziště.

Na ostrovech je mnoho připomínek bohaté místní historie. Jednou z nich je byzantský vojenský tábor nebo pozůstatky přepychové římské vily.
Ve středověku ostrovy i kvůli epidemiím malárie na čas zpustly, ovšem v 19. století nabral obrat k lepšímu. Celé souostroví koupil bývalý ředitel Vítkovických železáren Kupelwieser. Nechal zde vybudovat hotely, golfové hřiště, vymýtil malárii a založil parky s cizokrajnými rostlinami. Brijuni se staly místem pro dovolené lidí z nejvyšší společnosti.
Golfové hřiště na ostrově Veliki Brijun nenaplňuje obvyklé představy o sytě zeleném pažitu. Tady se v létě hraje golf na vyprahlé trávě.
Souostroví patřilo také Benátčanům, Rakousku-Uhersku, Itálii i Jugoslávii, jejíž prezident Josip Broz Tito si Brijuni obzvláště oblíbil. Měl zde svou letní rezidenci a hostil diplomatické návštěvy z celého světa. Hosté mu mimo jiné přiváželi dary - exotické rostliny a zvířata, které se na ostrovech díky specifickému klimatu uchytily. Důkazem je safari, kde žijí potomci darovaných exotických zvířat.

Safari na Brijunských ostrovech - to jsou pštrosi, pávi, lamy, zebry, posvátné krávy a další dary z dalekých zemí.
Ostrovy byly po několik desetiletí zakázanou zónou, kam se bez dovolení maršála Tita běžný smrtelník nedostal. Prospěch z toho měla místní příroda na souši i na moři, která si zachovala svou diverzitu a byla obohacena o další druhy fauny a flory. Brijuni spolu s okolním mořem jsou tak dnes národním parkem.
Veliki Brijun je jediným ostrovem, který je téměř celý přístupný. Za prohlídku památek nic neplatíte a můžete se tu volně pohybovat.
Po cyklo vyjížďce je skvělou tečkou za návštěvou Brijuni koupání v průzračně čistém moři.
Západ slunce nad Brijunskými ostrovy v Jaderském moři.