Hlavní obsah
Aktuální dění

Usiluje vedení KTF UK o vyčlenění fakulty ze svazku Univerzity Karlovy?

Foto: IA chatGPT Image

Katolická teologická fakulta je zakládající fakultou dnešní Univerzity Karlovy, kanonicky ustanovenou papežem Klementem VI. roku 1347, z moci římského a českého krále založenou Karlem IV. (1348).

Článek

Po dějinných peripetiích 20. století byla v roce 1990 KTF znovu začleněna do svazku Univerzity Karlovy v Praze. Události posledních let jsou známy, proto se jimi článek nebude znovu zabývat. Zaměří se na události několika posledních měsíců, respektive se je pokusí interpretovat.

Nevyslyšená výzva k umírněnosti?

Děkan Jaroslav Brož byl odvolán z funkce, proti čemuž podal soudní žalobu, výsledkem je, že se do funkce dočasně vrátil. Rektorkou Univerzity Karlovy byl však vyzván k umírněnosti ve svých dočasných krocích. Tato výzva se k němu údajně „nedonesla“, nebo ne dostatečně. Byla prý těžko dohledatelná na webu, osobně apel Králíčkové nikdy neobdržel. Více se záležitostí zabývá například Christnet zde: https://www.christnet.eu/zpravy/32713/broz_osobne_jsem_vyzvu_k_umerenosti_od_rektorky_neobdrzel.url

Zvláštní personální politika?

Děkan KTF rozjel v rozporu s výzvou čilý nábor akademických pracovníků, zvláštní na výběrových řízeních je pro mě zejména velmi krátký časový rozestup mezi termínem přihlášky a nástupem, například 28. 4. a 1. 5., stejně tak množství pracovníků i malé úvazky, například 0,1 , tedy 4 hodiny týdně. Některé požadavky na akademiky jsou tak úzce profilované, že jen stěží člověka nenapadne otázka, zda jsou šitá někomu na míru. Na výběrová řízení vyhlášená UK se lze podívat zde: https://cuni.cz/UK-331.html

Přijde kvůli politice děkana a Velkého kancléře Graubnera KTF o další odborníky?

Proti Brožovu jednání se vymezili vyučující i další pracovníci fakulty otevřeným dopisem. Mezi signatáři najdeme například provinciála dominikánů Lukáše Fošuma, ředitele Dominikánské 8 Benedikta Mohelníka, biblisty Mireiu Ryškovou a Davida Vopřadu nebo lomeckého faráře Josefa Prokeše.

Činí KTF jako součást UK církevní hierarchy nešťastnými?

Není pochyb, že pražská teologická fakulta dlouhodobě minimálně lavíruje na hraně pracovního práva, akademických svobod a vnitřních nařízení Univerzity Karlovy. Následkem dlouhodobého nerespektování rektorky a Univerzity Karlovy by mohlo být vyloučení ze svazku Univerzity. Není to cílem hierarchie? Mimo veřejné školství pouze tzv. na církevní půdě se mnohem více věcí skryje, lépe se kormidluje, prakticky neexistují funkční možnosti obrany. Mám za to, že lidem jako je Brož, Graubner, Wasserbauer, Kříž a další protagonisté kauz, za nimiž se táhne pach zneužívané moci, by byli spokojeni. Ovládli by prostředí a ještě by pro mnohé byli ve výhodné pozici oběti.

V bezduché liteře

Další možností by bylo formálně zůstat, doplnit akademický senát loajálními pracovníky a zvolit tak děkana, proti němuž nebude nikdo moci říct vlastně zbla. Formálně by bylo vše dodrženo.

Radek Tichý jako Arcibiskupství pražskému loajální budoucí děkan?

Ani jedna z výše uvedených cest není dobrá, snad se objeví jiná. Zajímalo by mě, zda však dalším děkanem bude rektor Arcibiskupského semináře v Praze, sídelní kanovník Metropolitní kapituly u svatého Víta a vyučující liturgiky na KTF UK Radek Tichý.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz