Článek
Byla to doba, kdy se Komunistická strana Československa (KSČ) sama snažila - bez schválení a podpory Moskvy - uplatňovat demokratické principy ve společnosti, a nový model socialismu nazývala jako „socialismus s lidskou tváří“. Nutno dodat, že i když nešlo o pravou demokracii (v ní se například dále nepočítalo se zavedením pluralitního systému, tedy soutěže více politických stran) , měla snaha tehdejšího vedení KSČ mezi lidmi obrovskou podporu, a tehdejší komunističtí představitelé byli populární stejně jako známí herci anebo zpěváci, zejména Alexandr Dubček. To se však mělo brzy změnit. Z tehdejších politiků asi nejzajímavější roli a „politický přerod“ předvedl Gustáv Husák.
Následující unikátní historický dokument, který se sestává z několika významných stránek týdeníku Reportér‚ vydaného v třetím týdnu září 1968, obsahuje několik zásadních prohlášení: Ludvíka Svobody, ÚV KSČ, Národního shromáždění, Alexandra Dubčeka, Oldřicha Černíka, Josefa Smrkovského a Gustáva Husáka. Pohodlně se posaďte, a podívejte se, jak tito nejvyšší představitelé okomentovali tehdejší situaci.

Titulní strana Reportéra krátce po okupaci v srpnu 1968
Kdo byl kdo:
Ludvík Svoboda, prezident ČSSR, nástupce po Antonínu Novotném, úřadoval v letech 1968 až 1975. Zemřel v roce 1979.
Alexandr Dubček, generální tajemník KSČ byl v této funkci od 1. 1. 1968 do 21. srpna 1968. Zemřel tragicky v roce 1992, symbolicky na den výročí bolševické revoluce v roce 1917.
Oldřich Černík, premiér Československa v letech 1968 až 1970. Významně se podílel na reformách, které se snažily posílit naši ekonomiku. Zemřel v roce 1994.
Josef Smrkovský, předseda Národního shromáždění ČSSR a místopředseda České národní rady. Zemřel v roce 1974.
Gustav Husák, v roce 1968 zastával funkci místopředsedy vlády. Pro mnohé bude možná překvapením, že v tomto období byl jedním z předních iniciátorů politických reforem v Československu. Po okupaci se stal klíčovou postavou tzv. „normalizace“ a později se stal osmým prezidentem ČSSR (od roku 1975, po Ludvíku Svobodovi). Zemřel v roce 1991.
Následující fota, která ilustrují tehdejší vzrušenou dobu, ponecháváme bez komentáře. Mladší čtenáři by ale měli vědět, že záhy po okupaci vydala KSČ dokument zvaný „Poučení z krizového vývoje“, ve kterém zcela masochisticky odsoudila svou tehdejší demokratizační politiku, aby pak nastoupila cestu tvrdé normalizace. Pokud někdo neví, co se za tímto termínem schovávalo, krátké připomenutí: prověrkové komise, které zjišťovaly, jaký kdo měl postoj ke vstupu okupačních vojsk, zda podepsal Vaculíkův dokument 2000 slov, atd., a podle toho následoval cukr a nebo bič. Bičem byla například nemožnost vykonávání dosavadního povolání, nebo přijetí dětí na střední a vysoké školy. Cukrem kariérní postup …

Srpen 1968 - předmluva

Reportér: srpen 1968 den po dni

Reportér

Prohlášení prezidenta republiky - Ludvíka Svobody

Usnesení ÚV KSČ

Projev Alexandra Dubčeka

Projev A. Dubčeka (pokračování)

Projev Oldřicha Černíka

Projev O. Černíka (pokračování)

Projev Josefa Smrkovského

Projev J. Smrkovského (pokračování)

Projev Gustáva Husáka

Projev G. Husáka (pokračování)
Kvíz: Co víš o srpnu 1968?
Anketa
Zdroje:
výtisky týdeníku Reportér - rodinný archiv