Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Před 56 lety byl u nás zaveden jen pětidenní pracovní týden

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Rijksmuseum, CC0, via Wikimedia Commons / Public Domain

Délka pracovní doby se od dob Rakousko-Uherska velice změnila; dřív se pracovalo „do úmoru“

Do té doby se pracovalo také každou druhou sobotu, pracovní doba byla ale kratší, kolem šesti hodin, a děti měly zhruba od 8 do 12 hod. školní docházku.

Článek

Jenže i po zavedení pětidenního pracovního týdne 29. září 1968 bylo stále ještě několik pracovních sobot za rok, při kterých se „odpracovávalo volno“ během státních svátků. Poslední taková pracovní sobota byla ještě 11. března 1989.

Málokdo z mladších si dnes, v době, kdy některé státy Evropy zvažují zavedení čtyřdenního pracovního týdne, dovede představit, jaká byla délka pracovní doby podle pracovního práva za Rakousko-Uherska.

Tak například až od 11. června 1885 v něm byl zakotven jedenáctihodinový normální pracovní den, který platil pro továrny; byla v něm ovšem doložka, že ministr obchodu může v jistých průmyslových odvětvích prodloužit pracovní den o jednu hodinu.

Děti mladší 12 let nesměly být zaměstnávány pravidelnou průmyslovou prací, a dokonce ani v menších dílnách. Pro „mladistvé pomocné dělníky“ bylo stanoveno maximum denní pracovní doby na 8 hodin denně; přitom podle učenců v rakouském parlamentě končil dětský věk ve 12 letech a poté se dítě stávalo „mladistvou osobou“.

I když to zní dnes dost neuvěřitelně, tehdy se jednalo o velice pokrokovou změnu, do té doby byla běžná délka pracovní doby i 15 hodin.

Jak potom probíhal obyčejný pracovní den? Například ke konci 19. století většina lidí z nedalekého Brna - Bystrce pracovala v brněnských textilních továrnách, které stály poblíž středu města. Pracovní doba byla od 7. hodiny ranní do 17. hodiny odpoledne. Do továren, které byly většinou kolem Cejlu a na starém Brně, se chodilo pěšky.

Když uvážíme délku trasy Bystrc - Žabovřesky - Brno Cejl (asi 11 km), kterou šlo rychlejší chůzí urazit za 3 hodiny, musel člověk vstávat 6× za týden zhruba kolem tří ráno (většinou měl totiž povinnosti kolem obstarávání domácí zvěře), aby se ve čtyři vydal na cestu do práce. Domů se z ní vracel až kolem osmé večer. Domyslet si, jak to chodilo v časech, kdy se pracovalo 15 hodin denně, to je úkol pro vás, čtenáře tohoto článku.

Foto: Lewis Hine / WIKIMEDIA COMMONS / Public domain

Pracující v textilce

Výše řečené platí ovšem jen za předpokladu, že se neodcházelo za prací do města rovnou na celý týden, jak na to vzpomíná František Dufek na stránkách Milana Coufala ze Střelic u Brna: „Občané Střelic vždy inklinovali k městu Brnu. Moje maminka nám vyprávěla, jak každé pondělí ráno již ve 3 hodiny odcházela pěšky s jinými děvčaty do Brna na celý týden do práce. Pracovala v textilní továrně na valše. Říkala, že to byla těžká práce. V sobotu se vracívala zase pěšky domů. Během týdne spávala s jinými děvčaty v podnájmu, a to domě ¨U sedmi švábů¨. Vyprávěla nám, že ten dům nemá do ulice žádná okna. Já jsem se přesvědčil, neměl je ani za mých klukovských let a nemá je okna ještě dodnes..“

Přestože se dnešní pracující mají mnohem lépe, než se měli pracující za Rakousko-Uherska a nebo Československa, a mají mnohem více volného času pro sebe a své rodiny, stejně lze občas slyšet názory, že v práci tráví příliš mnoho času. Pracující z minulého a předminulého století by se jim asi dost divili!

Anketa

Uvítali byste čtyřdenní pracovní týden?
ano
76,9 %
ne
23,1 %
Celkem hlasovalo 13 čtenářů.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz