Článek
Film Sedm statečných je western z roku 1960. Sedmičlenná skupina najatých amerických pistolníků se rozhodla ochránit mexickou vesnici ohrožovanou místními bandity s jejich vůdcem Calverou. Ze sedmi statečných mužů čtyři v boji proti přesile zahynou, přežijí pouze tři.
Závěrečná přestřelka z filmu Sedm statečných Zdroj: Youtube.com
Jaký byl další osud představitelů všech sedmi legendárních postav? Kolik let jim ještě nadělil od natočení filmu, který je proslavil po celém světě? Podívejme se na to.
Nejdříve si ale připomeňme všechny členy skupiny:
Yul Brynner jako Chris Adams (vůdce skupiny)
Steve McQueen jako Vin (Chrisův kamarád a zástupce vůdce skupiny)
Horst Buchholz jako Chico (mladý domorodý pistolník)
Charles Bronson jako Bernardo O'Reilly (původem napůl Ir a napůl Mexičan)
Robert Vaughn jako Lee (střelec trpící strachem ze smrti)
Brad Dexter jako Harry Luck (hledač pokladů; bojuje kvůli domnělému zisku)
James Coburn jako Britt (pistolník, který také umí výborně vrhat nožem)
A teď pár slov ke každému z nich zvlášť:
Yul Brynner - „Chris“(nar. 11. 07. 1920 Vladivostok, Rusko) byl americký divadelní a filmový herec a zpěvák ruského (etnicky velmi smíšeného) původu. Působil i jako zpěvák, kytarista, artista a v jednu dobu pracoval i jako francouzský válečný rozhlasový zpravodaj. Byl celkem čtyřikrát ženatý a měl tři děti, další dvě děti adoptoval. Celý život rád zpíval, zejména romské písně (sám natočil ve Vídni celou jednu LP desku romských písní), velmi rád četl klasickou literaturu a byl i vášnivý fotograf. Velmi mnoho svého času i velké sumy peněz věnoval systematické charitativní práci zejména ve prospěch UNICEF a opuštěných a nemocných dětí. Zemřel v roce 1985 ve věku 65 let na rakovinu plic, 25 let po uvedení filmu do kin.
Steve McQueen Steve McQueen - „VIN“ (nar. 24. 03. 1930 Beech Grove, Indiana) byl americký filmový herec. Ve věku 14 let vstoupil do pouličního gangu, proto ho matka poslala do „domu pro problémové chlapce“ v Chino Hils v Kalifornii. Jakmile opustil Chino, zapsal se v roce 1947 do Námořní pěchoty USA, kde sloužil do roku 1950. V roce 1952 začal studovat herectví za finanční pomoci zákona zvaného G. I. Bill, který umožňoval bývalým příslušníkům ozbrojených sil USA získat bezplatné vysokoškolské vzdělání, a vystupovat začal v New York's Neighborhood Playhouse. Steve McQueen byl třikrát ženatý. V roce 1978 McQueena začal trápit dlouhodobý kašel. Přestal kouřit a začal brát antibiotika, bez úspěchu. Dýchavičnost se zhoršila a 22. prosince 1979, po natočení filmu Lovec, biopsie odhalila mezoteliom pleury, rakovinu spojenou s vystavením azbestu, pro kterou neexistuje známá léčba. Zemřel v roce 1980 ve věku 50 let na rakovinu plic, 20 let po uvedení filmu do kin. Byl zpopelněn a jeho popel byl rozptýlen v Tichém oceánu.
Horst Werner Buchholz - „Chico“ (nar. 4. 12. 1933 Berlín - 3. 3. 2003 Berlín) byl německý herec a moderátor. V roce 1947 poprvé vystoupil na jevišti jako statista, ale za rok již hrál v populárním dětském příběhu Emil a detektivové. Vystupoval i v rozhlase a v dabingu amerických filmů. Z honorářů si zaplatil herecké kurzy. Byl ženatý s francouzskou herečkou Myriam Bru a měl dvě děti. Roli domorodého svérázného mladého pistolníka (v době natáčení filmu mu bylo pouhých 27 let) už nikdy herecky nepřekonal. Zemřel v roce 2003 ve věku 69 let na zápal plic, 43 let po uvedení filmu.
Charles Bronson - „Bernardo O'Reilly“ (nar. 3. 11. 1921 Ehrenfeld, Pensylvánie – 30. 8. 2003 Los Angeles, Kalifornie) byl americký herec litevského původu. Narodil se jako jedenácté z 15 dětí. Byl prvním členem rodiny, který vystudoval střední školu, ale nejdříve pracoval jako horník spolu se svými bratry. Teprve po válce studoval herectví. Opravdu slavným se stal až v roce 1960 ve filmu Sedm statečných (The Magnificient Seven). Známý je také jako „Muž s harmonikou“ z legendárního westernu z roku 1968 Tenkrát na Západě. Zemřel v roce 2003 (stejně jako Horst Buchholz) v Los Angeles na zápal plic ve věku 81 let, 43 let po uvedení filmu.
Robert Francis Vaughn (nar. 22. 11. New York – 11.11. 2016 Danbury) byl americký herec, držitel ceny Emmy z roku 1978. Mezi americké hollywoodské hvězdy patřil od roku 1959, kdy byl nominován na cenu Americké filmové akademie Oscar za snímek Hoši z Filadelfi. O rok později, jako dvaceti sedmiletý, natáčel 7 statečných. Přestože těžiště jeho herecké práce spočívalo především v práci pro televizi, hrál v několika vynikajících filmech: Most u Remagenu nebo ve snímku Bullittův případ. Zemřel v roce 2016 na leukémii ve věku 83 let, 56 let po uvedení filmu. Byl posledním ze Sedmi statečných, který se odebral na věčnost.
Brad Dexter - „Harry Luck“ (nar. 9. 4. 1917 v Goldfield, Nevada - 12. 12. 2002 v Rancho Mirage, Kalifornie, USA) byl americký herec a producent srbského původu. S herectvím začal během 2. světové války, kdy sloužil v americkém letectvu v jeho armádním uměleckém souboru. V 70. letech se především věnoval práci v amerických televizních seriálech v druhé polovině 70. let však herectví zanechal definitivně a věnoval se pouze producentské činnosti. Zemřel v roce 2002 na emfyzém (rozedmu plic – úbytek plicní tkáně) ve věku 85 let, 42 let po uvedení filmu 7 statečných.
James Coburn – „Britt“ (nar. 31. 8. 1928 Nebraska – 18. 11. 2002 Beverly Hills, Kalifornie) byl americký herec irsko-švédského původu. Od mládí hrál ochotnicky divadlo, studoval dramatické umění na dvou kalifornských univerzitách a později i soukromě v New Yorku. Během 2. světové války narukoval a sloužil jako radista. Největší slávu a všeobecnou známost mu přinesla role neohroženého pistolníka a vrhače nožů Britta. V závěru života se uplatnil také jako moderátor a průvodce dokumentárních filmů s touto tematikou. Zemřel v roce 2002 (stejně jako Brad Dexter) na infarkt ve věku 74 let, 42 let po uvedení filmu. James Coburn byl svého času tak slavný, že v roce 1978 řekl v reklamě na pivo jen dvě slova a dostal za to půl milionu dolarů. Poté prozradil, že pivo nemá rád.
Rekapitulace
Ze „sedmi statečných“ bylo pět herců neamerického původu. Nikdo z nich nezemřel přirozenou smrtí na celkové selhání organismu stářím. Z hlediska teorie pravděpodobnosti je navíc až neuvěřitelné, že dva zemřeli na rakovinu plic, dva na zápal plic, jeden na rozedmu plic, jeden na leukémii a jeden na infarkt. Pět herců ze sedmi tedy zemřelo v přímé souvislosti na onemocnění plic.
Ačkoliv Steve Mc Queen tvrdil, že za jeho nemocí stojí azbest z filmových kulis, případně azbest z US Navy, faktem je, že v polovině minulého století vidět herce, a zvláště v rolích tvrdých chlapíků, v americkém filmu bez cigarety v ústech bylo něco nepředstavitelného. Vlastně nejen v těch amerických, vzpomeňme na postarší československé kriminálky s Rudolfem Hrušínským v roli vyšetřovatele a nebo na televizní seriál 30 případů majora Zemana. Pro cigaretový kouř nebylo v jednom díle pomalu vidět na promítací plátno.
Smutná úmrtí všech hlavních představitelů z filmu 7 statečných tak mohou být varováním před kouřením, o kterém se v době natáčení filmu tvrdilo, že je neškodné. . Jenže my jsme už o trochu dál. Tak co, dáte si do nového roku předsevzetí? Přestanete s 1. 1. 2025 kouřit?
Anketa
Zdroje:
Wikipedie