Hlavní obsah

8. listopad: dvě dramatické události v životě A. Hitlera

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: National Archive (USA Gov.) / WIKIMEDIA.COM / Public domain

Eva Braunová a německý vůdce Adolf Hitler

Na 8. listopad připadají dvě významné události ze života Adolfa Hitlera. V roce 1923 to byl jeho neúspěšný „Pivní puč“, o 16 let později přežil pokus o atentát v mnichovském Měšťanském pivovaru

Článek

Pivní puč (či Hitlerův puč) byl neúspěšný pokus o nacistický státní převrat v Německu, který vedl Adolf Hitler s podporou generála Ludendorffa v pivnici v bavorském Mnichově od večera 8. listopadu do ranních hodin příštího dne. Adolf Hitler nechal obklíčit pivnici měšťanského pivovaru v Mnichově, kde se konala schůze představitelů bavorských elit. Když s projevem začal Kahr, vrhl se Hitler k pódiu s vytaženým revolverem a do pivovaru vtrhla i jeho jednotka SA, která jen čekala na povel. Během chvilky si Hitler sice získal podporu u davu, ale nepovedlo se mu naklonit si na svou stranu hlavní vůdce shromáždění. Poté vyrazil Hitler do ulic, kde byl pokus o převrat potlačen střelbou policie do pučistů.

Po puči byla Hitlerova Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) dočasně rozpuštěna a Hitler byl uvězněn v Landsbergu. Místo pěti let, ke kterým byl odsouzen, si ale nakonec odseděl necelých devět měsíců. Za asistence Rudolfa Hesse tam sepsal své dílo Mein Kampf

Přesně o 16 let později, v roce 1939, byl Hitler cílem neúspěšného atentátu, a co je zajímavé, opět se jednalo o prostory mnichovského Měšťanského pivovaru. Atentátník Georg Elser více než měsíc vysekával tajnou schránku v nosném sloupu galerie nad místem řečnického pultu Adolfa Hitlera. Poté umístil domácky vyrobenou bombu do pilíře. Vše naplánoval tak, aby časovač spustil bombu 8.listopadu ve 21.20, přibližně v polovině Hitlerova projevu. Führer však na poslední chvíli změnil plán, protože se ještě ten večer potřeboval vrátit do Berlína. Před začátkem projevu požádal jednoho důstojníka SA, aby mu signalizoval, kdy má končit. Ten mu již kolem 21. hodiny ukázal tabulku „Končit!“ a Hitler poté svou řeč uzavřel a spěchal na nádraží.

Když bomba vybuchla, seděl již ve vlaku do Berlína. Výbuch si vyžádal sedm lidských životů a 57 zraněných.

Dnes se můžeme jen dohadovat, jakým směrem by se ubíraly dějiny, kdyby se atentát na Hitlera tehdy podařil. Možná by k druhé světové válce vůbec nedošlo.

Zdroje

WIKIPEDIE

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz