Článek
Nacisté během Křišťálové noci, protižidovského pogromu, podpálili v Německu řadu synagog. Došlo k násilí a rozbíjení židovských obchodů, nejen v Německu, ale i v Rakousku a Sudetech. Na pogromu se podílely paramilitantní jednotky SA (Sturmabteilung) a běžní Němci, zatímco německé úřady nečinně přihlížely. Označení pogromu jako „Křišťálová noc“ je odvozeno od střepů rozbitého skla z oken a výloh židovských obchodů, domů a synagog.
Bezprostřední záminkou pogromu byl atentát na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži Ernsta von Ratha, ke kterému došlo 7. listopadu 1938. Na následky zranění Ernst vom Rath 9. listopadu zemřel. Pachatelem atentátu byl sedmnáctiletý polsko-německý Žid Herschel Feibel Grynszpan. Atentátník Grynszpan byl po činu zatčen a podle všeho zemřel ve 40. letech v koncentračním táboře.
Vídeňské židovské muzeum ale objevilo fotografii z roku 1946, na níž je zřejmě Grynzspan zachycen na německé ulici mezi skupinou osob. Jde o jednu z největších fotografických záhad. Pravost fotografie potvrdil britskému deníku The Guardian německý historik a novinář Armin Fuhrer, který objevil fotografii spolu s rakouským archivářem Christem Prokischem. Archiváři provedli testy rozpoznávání obličeje a výsledek je zřejmý. Skutečně jde o muže, který zabil Ratha. „Fotografie je pořízená čistě náhodně. Ale je důležitá, protože osud Grynszpana zůstává tajemstvím a otázka, zda přežil válku a holocaust, je nejasná již více než 70 let.“
Během pogromu bylo zabito podle nejčastějšího zmiňovaného údaje 91 Židů. Podle francouzského historika P. Milzy bylo zabito více než sto Židů, zničeno 7 500 židovských obchodů, vypáleno 171 domů a 119 synagog. Následně odvlekli příslušníci SS 20 až 30 tisíc Židů do koncentračních táborů.
Následujícího dne se v mnoha městech konaly demonstrace na podporu NSDAP a jejího vůdce. Například v Norimberku se této demonstrace účastnilo asi 100 000 lidí. Tato událost je též často uváděna jako počátek holocaustu.
O 61 let později došlo k pádu Berlínské zdi: v roce 1989 došlo ke spojení Západního a Východního Berlína a byl také otevřen zbytek hranice mezi NDR a NSR.
ZDROJE:
WIKIPEDIE.ORG Křišťálová noc
MUZIVCESKU.CZ https://www.muzivcesku.cz/nejvetsi-fotograficka-zahada-muz-ktery-zemrel-v-koncentracnim-tabore-se-objevil-na-snimku-z-roku-1946/
DOTYK.CZ https://www.dotyk.cz/magazin/jeho-vystrely-zazehly-kristalovou-noc-pribeh-zapomenuteho-zabijaka-20181107.html