Článek
Když už se vám stane, že si nedáváte pozor (nebo jídlo hltáte) a spolknete silnější rybí kost, která se vám tzv. zasekne do krku, rozhodně zachovejte klid a nezmatkujte. Snažte se pomalu dýchat a uklidnit se.
Při jejím následném odstraňování pak rozhodně nevěřte svému okolí, které vám bude dávat zaručené babské rady, že na zapíchnutou kost je nejlepší spolknout kus chleba. Ten může pomoci, ale také může snadno zhoršit problém tím, že se kost ještě hlouběji zaryje do sliznice, nebo že se její část ulomí a ostrá špička zůstane v krku.
Podle závažnosti situace máte na výběr dvě možnosti. Pokud jde o silnější kost, která se neuvolní ani po spláchnutí několika pořádnými doušky vody, pak nezbývá než vyhledat lékařskou pomoc. Vyjmutí kosti pak probíhá v 99 % ambulantně, naprosto výjimečně v anestezii pomocí endoskopie.
Slabší kosti, které vám pouze „vadí v krku“ při polykání, se mohou uvolnit samy od sebe; většinou se tak skutečně stává ještě v průběhu noci. Rozloží je žaludeční šťávy – kyseliny.
Podle čeho se tedy rozhodnout, kdy jít k lékaři a kdy ne? S návštěvou u lékaře v žádném případě neváhejte v těchto případech (řazeno podle závažnosti):
1. Dávíte se
2. Krvácíte
3. Zvracíte
Úmrtí na spolknutou rybí kost jsou velice vzácná. Ale přesto je dobré situaci nezlehčovat, nepodceňovat. Hezké svátky a ať se vám tato nepříjemnost zdaleka vyhne.
Anketa
Zdroje: