Hlavní obsah
Bydlení

Vila Tugendhat, unikátní dílo architekta, který čerpal z budoucnosti

Foto: Mr Hyde, Public domain, via Wikimedia Commons

architekt Ludwig Miese van der Rohe zřejmě čerpal z budoucnosti. Jinak by se vila, kterou navrhl, nikdy nemohla stát čtvrtou nejvýznamnější funkcionalistickou stavbou na světě

Brněnská vila Tugendhat má za sebou od roku 1930 velice bohatou historii. Ostatně, posuďte sami

Článek

Je sychravé podzimní nedělní dopoledne. Černopolní ulicí nad brněnskou dětskou nemocnicí občas skrápne déšť, a s každým poryvem větru létají ze stromů další a další spršky listí, se kterým vítr na liduprázdné ulici roztáčí divoký čardáš.

Míjím vily a honosné paláce, z nichž většinu museli jejich původní majitelé kdysi opustit, a ti noví evidentně dodnes nemají peníze na jejich nákladné opravy. Na první pohled je mi jasné, že Černopolní ulice musela být dříve takzvaně „dobrou adresou“. Z řady starých, vzhledově podobných vil, se však náhle jedna výrazně odlišuje. Je natolik jiná, že v roce 1930, kdy byla dostavena, musela obyvatele ulice šokovat svým ultramoderním vzhledem. Zřejmě už tušíte, že jde o vilu Tugendhat, dílo světového architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Když ji Mies van der Rohe dostavěl, mohl si zamnout ruce: s neobyčejnou odvahou se mu ve starší okolní zástavbě podařilo vybudovat něco, co překonalo i očekávání jeho kolegů architektů - unikátní obyvatelný skvost s jedinečným technickým zázemím.

Originalita vily Tugendhat spočívala v tom, že nosnou konstrukci představoval ocelový skelet (ocelové sloupy místo nosných zdí), který umožnil vytvořit velký, ničím nepřerušovaný obyvatelný prostor. Technické zázemí zase dovolovalo zapustit velkorozměrová okna orientovaná do zahrady až do podlahy vily, čímž docházelo k působivému propojování interiéru vily s venkovní zahradou. A nakonec to bylo též vnitřní vybavení (opět dle návrhu Miese), střídmé a vkusné, z drahých materiálů posháněných po celém světě.

Jméno architekta Miese van der Roha se ve světě připomnělo ještě jednou, když dva roky po jeho smrti byla podle jeho projektu postavena budova IBM v Chicagu.

Foto: Christian Michelides, Public domain, via Wikimedia Commons

vila Tugendhat - koupelna

Přestože vila Tugendhat má dokonce tři patra, své soukromí si dokáže patřičně uchránit; zatímco její průčelí je orientováno do svahu k městu s výhledem na hrad Špilberk, zadní část na Černopolní ulici se tváří jako jednoduchá nízkopodlažní stavba. Obě boční strany jsou pak víceméně zakryty okrasnými dřevinami v zahradě.

Za celou tou nenápadností možná stála snaha manželů Tugendhatových nedávat okolnímu světu příliš okázale na odiv svoji osmimilionovou investici. Za takovou cenu se v té době dalo postavit 160 rodinných domů (jeden dům stál asi cca 50 000 Kčs). Jen pověstná stěna ze sedm centimetrů tenkého onyxu, rozdělující obývací prostor, stála prý 200 tisíc prvorepublikových korun!

Tugendhatovi si nové vily dlouho neužili, jako Židé museli r. 1938 uprchnout před zrůdnou německou rasovou ideologií. Rok po jejich emigraci vilu obsadilo německé gestapo, a v r.1942 byla zapsána na seznam majetku Říše.

Po válce sloužila jako soukromá škola rytmiky a gymnastiky. V letech 1950-1969 zde probíhaly rehabilitace dětí s vadami páteře a pohybového ústrojí. V roce 1994 předává Rada města vilu do užívání Muzeu města Brna.

Vila Tugendhat se po mnoha letech dostala opět do povědomí veřejnosti až v r. 1992, kdy v ní probíhala jednání ohledně rozdělení Československa. Toto místo nebylo vybráno náhodně, pro jednání Čechů a Slováků bylo potřeba tehdy zvolit „neutrální půdu“, a tu představovalo právě území Moravy.

Vilu Tugendhat, jednu z pěti nejvýznamnějších funkcionalistických staveb na světě, navštíví ročně kolem 17 000 turistů z celého světa. Kromě toho, že vila je vedena na seznamu Národních kulturních památek ČR, objevuje se i v souboru architektonických památek UNESCO.

Majitelka vily, Grete Tugendhat, se návratu majetku nikdy nedočkala. 10. prosince 1970, když se vracela z nákupu vánočních dárků, ji srazilo auto. Na následky zranění v St. Gallenu téhož dne zemřela.

Víte, že vila Tugendhat patří k nejdražším stavbám u nás?

Oficiální stránky vily Tugendhat

Anketa

Navštívili jste někdy vilu Tugendhat?
ano
64,6 %
ne
15,8 %
ne, ale je to zajímavý tip
19,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 240 čtenářů.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_Tugendhat

https://cs.wikipedia.org/wiki/Funkcionalismus

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludwig_Mies_van_der_Rohe

https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1nik_%C4%8Ceskoslovenska

https://www.i60.cz/clanek/detail/19370/zivot-za-prvni-republiky-bylo-dobre

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz