Hlavní obsah
Lidé a společnost

„Ježíši, tolik lidí!“ řekl. A pak ho popravili

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: DennisFunch / PIXABAY.COM / Public domain

Jan Jiří Grasel, lupič a vrah, podle kterého vzniklo hanlivé označení „grázl“

Na Brněnsku (ale i Slavonicku a Jindřichohradecku) se dodnes pro různé nevychovance a spratky používá hanlivé označení „grázl“. Málokdo už ale dnes ví, odkdy se začalo používat a jak vlastně vzniklo.

Článek

Začněme čtvrtým dnem měsíce dubna roku 1790, kdy se v rodině pohodného z Bítova v Nových Syrovicích (Třebíč) narodil legendární lupič Jan Jiří Grasel. Proč legendární? Je totiž o něm známo, že si první trest odpykával již v devíti letech.

Jakmile malý Honza trochu odrostl chlapeckým kalhotám, dal dohromady partičku, která řádila na příhraniční jižní Moravě, v jižních Čechách a v Dolních Rakousech. Krom krádeží se členové party neštítili ani zabíjet nevinné oběti. Dobové zatykače popisují Grasela jako „nanejvýš nebezpečného loupežného mordýře, velmi silného a obratného, který rozpráví německy i česky a jeho obcování mezi cizími lidmi jest veselé.“

K prvním větším krádežím svedla jedenáctiletého Jana Grasela jeho vlastní matka. Později spolu se svými kamarády J. Fähdingem z Plošpic a I. Stangalem z Vlastkovce páchá jednu loupež za druhou. Skrývá se v rasovnách a štván četnictvem a vojskem, přebývá také v lesních slujích. Pod cizím jménem se hlásí do císařské armády a za měsíc dezertuje. Zatykač, ale hlavně vysoká odměna za dopadení přivedou nakonec uštvaného psance do náruče spravedlnosti a na popraviště.

Život tohoto lumpa nebyl dlouhý, v listopadu 1815 byl zatčen a po měsících těžkého vězení byl podle práva útrpného popraven 31. 1. 1818 v rakouských kasárnách ve Vídni, když mu předtím bylo dokázáno na 205 loupeží a zabití dvou osob.

Popišme si tehdejší atmosféru:

„Půl Vídně se tehdy seběhlo do kasáren Rossauer Kasarne, aby bylo svědky vzácné podívané. Už zdáli bylo vidět tři šibenice a před nimi, uprostřed kordonu vojáků, stáli odsouzenci. Jen minuty oddělovaly mladé životy od smrti. Osm úderů hodin rozezvučelo bubny. Kat svléká kabát prvnímu odsouzenci – Ignáci Stangelovi, kterého strach zbavil vědomí dříve než se provaz dotkl jeho hrdla. Druhý J. Fähding je pověšen téměř v mdlobách. Třetí – Jan Jiří Grasel - přihlíží s oprátkou na krku bez pohnutí a strachu. Kat podtrhl stoličku…“

Podle legendy se však poslední vteřiny Graselova života měly odehrát jinak. Když prý Grasel spatřil ohromný dav, čekající na smrt trojice lupičů, měl pronést tato poslední slova: „Ježíši, tolik lidí!“

Rok po jeho popravě jde po všech jarmarcích velmi dobře na odbyt kramářská Píseň o hlavním raubíři Kráslu: „Trudným rykem naplňoval všechny husté pustiny, v stínu lesním lid mordoval, nešanoval chudiny. K tvrzím nosil pobořeným, co kde s bandou svou odejmul. K skalám vlekl nakloněným kořistě, co ukradnul.“

Fantazie především utlačovaného lidu před rokem 1848 přetvořila lupiče Grasela v jakéhosi jihočeského Jánošíka a opředla jeho osobu legendárními pověstmi. Kdejakou skalní sluj nazvali lidé Graselovou jeskyní.

Jednu – tu opravdickou – skutečně objevil v lese nad rybníkem u rasovny blízko vesnice Vlastkovec jindřichohradecký primář dr. Bašek. Říká se, že někde v lesích stále leží Graselův poklad, údajně je prý na úbočí 700 m vysokého vrchu Buchberg.

Pokud se chcete vydat přírodním parkem Česká Kanada po stopách Johanna Georga Grasela, projděte si po něm pojmenovanou naučnou stezku , která vede krajinou mezi Slavonicemi a Českým Rudolcem.

Grasel právě v této oblasti provozoval svou loupežnickou „živnost“. Na stezce se nachází Graselova sluj, jde o seskupení balvanů, v níž se údajně loupežník ukrýval.

Anketa

Věděli jste, odkud se vzalo slovo "grázl"?
ano
83,1 %
ne
16,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7329 čtenářů.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz